Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul gelir vergisi ödemelerinde son 15 gün!

31 Temmuz'da sona erecek gayrimenkul gelir vergileri 2. taksit ödeme döneminde son 15 gün kaldı. Mükelleflerin bu süre içerisinde ödemelerini yapmaları şart..


31 Temmuz'da sona erecek gayrimenkul gelir vergileri 2. taksit ödeme döneminde son 15 gün kaldı. 2016'da ev veya işyerini kiraya vererek ya da satarak istisna sınırlarından yüksel gelir elde eden kimselerin bu süre içerisinde ödemelerini yapmaları gerekiyor.


Kira gelir vergisi ile değer artış kazancı vergisi, bağlı olunan vergi dairesinde ödeniyor. Ödemeler ayrıca vergi dairesi internet şubesinden yapılabildiği gibi, isteyenler anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödemelerini gerçekleştirebiliyor.


Kira gelir vergisini kim öder?

1 Ocak - 31 Aralık 2016 tarihleri arasında taşınmaz malını kiraya vererek istisna sınırından yüksek gelir elde eden kimseler ödemekle mükellef oluyor. Konutta bu sınır 3 bin 800 TL olarak, işyerinde ise 30 bin TL olarak belirlendi. 


Bu bedelden yüksek kira geliri olanlar Mart ayında beyanname vererek ilk taksitini ödedi. İkinci taksit ödemeleri ise Temmuz sonuna kadar yapılabilecek.


Değer artış kazancı vergisini kim öder?

En fazla 5 senedir sahip olduğu taşınmaz malını 2016'da satarak istisna sınırının üstünde kazanç elde eden kimseler vergi mükellefi oldu.


Değer artış kazancı vergisi mükellefleri de beyanname ve ilk taksit ödeme işlemlerini Mart ayı içerisinde gerçekleştirdi. Bu verginin de son ödeme tarihi 31 Temmuz olup, mükelleflerin vergi cezası ile karşılaşmamaları adına bu süre içinde ödeme yapmaları gerekli.


Mükellefler, 2016 yılında elde ettikleri gelirin beyanı konusunda her türlü bilgi için hafta içi 09:00-19:00 saatleri arasında Vergi İletişim Merkezini (VİMER - 444 0 189) arayabiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com