Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş. kuruldu!

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, konu ile açıklamalarda bulundu. Kaan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurulması talimatını verdiği Gayrimenkul Kıymetler Borsası'nın dernek önderliğinde kurulduğunu duyurdu..


MÜSİAD, Türkiye'deki gayrimenkullerin alım-satım ve kiralama gibi işlemlerinin 7 gün 24 saat elektronik ortamdan yapılabilmesi için kolları için düğmeye bastı. MÜSİAD tarafından konut ve iş yeri gibi projelerle ilgili gerçek ve şeffaf bilgilere ulaşımın kolaylaşması, sektörün yabancıya satışının katlanarak artması için Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş. kuruldu.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, 2019'un ilk çeyreğinde hizmete alınması beklenen proje 78 ülkede tanıtılacak. Projede iş süreçlerinin tamamı ve teknolojik altyapının yüzde 60'ı tamamlandı.


MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, konu ile açıklamalarda bulundu. Kaan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurulması talimatını verdiği Gayrimenkul Kıymetler Borsası'nın dernek önderliğinde kurulduğunu duyurdu.


Gayrimenkul Kıymetler Borsası A.Ş. kuruldu!


Türkiye'de 158 milyon tapu olduğu belirten Kaan, tapuların tümünün bir ekonomik değer ihtiva ettiğini, sadece geçen yıl tapuda 8 milyondan fazla işlem yapıldığını belirtti. 2017 yılında 1,4 milyondan fazla konutun el değiştirdiğini belirten Kaan, kontrolsüz arz edilen gayrimenkullerin rakamının 20 milyondan fazla olduğunu söyledi.


GABORAS ile güvenli piyasa arz mekanizmaları gözetilerek gayrimenkul sektörünün kıymetlerinin tanımlaması ve dijitalleşmesinin yeniden yapılacağını belirten Kaan, Türkiye merkezli borsanın, 2023 hedeflerine ulaşılması noktasında önemli bir adım olacağını ifade etti.


Taşınmazlar platform üzerinden yönetilecek


Kaan, konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: "Amacımız; Cumhurbaşkanımızın 2014 yılında dile getirdiği Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile sektörün sürdürülebilir, şeffaf ve tanımlı hale gelmesi, ortak, çok dilli ve en ileri teknolojik imkanları kullanan güven esaslı, milli bir platform üzerinden taşınmazların yönetilmesidir. Derneğimiz, bu hedef doğrultusunda, teknolojik altyapıyı, teknopark-üniversite olanaklarını ve uzmanlık katkılarını faaliyete geçecek düzeyde hazır hale getirdi. Süreç içerisinde uzman kurum ve kuruluşlardan da destek alan MÜSİAD elde edilen çıktıları üyeleriyle de paylaştı. Sermaye piyasalarında büyüme ve derinleşme ve sektörde yatırım için oluşturduğumuz liyakat esaslı güven ortamı başta İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) ülkeleri olmak üzere 78 ülkeye ihracat kapasitemizi artıracaktır."


Saniyeler içerisinde tapu değişimi


GABORAS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun ise konu ile ilgili olarak şöyle dedi: "Taşınmaz varlık odaklı süreçleri, dijital elektronik ortamlarda anlık izlenebiliyor, ölçülebiliyor, değerlendirilebiliyor, görselleştirilerek paylaşılabiliyor ve raporlanabiliyor. Proje ile saniyeler içerisinde şeffaf ve güvenli borsa ortamında tapu değişim işlemleri güvenle yapılabilecek. Uygulama kapsamında ayrıca, bölgesel değerler üzerinden hisseli alım-satım işlemleri de zamana ve mekana bağlı kalınmaksızın kolayca yapılabilecek. Öte yandan varlık değerlerinin borsalaşmasıyla oluşturulacak gelir modeliyle yerli şirketlerin proje ve sermaye bazında destekleneceği, kamu borcunu arttırmayan bütçe dışı kaynak sağlanacağı hedefler gerçekleşebilecek. Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile yeni finansal araçlar ortaya çıkacak, ülke ekonomisini katlayacak devasa bir sürecin başlatılmasının yolu açılacak."


Dijitalde güvenli ortam


Dağınık durumdaki bilgilerin ve hizmetlerin çözüm ortakları tarafından geliştirilen elektronik ortama 7 gün 24 saat erişilebileceğini söyleyen Altun, "Tüm ilgili paydaşların bu platformda güvenli bir şekilde varlık depolama, varlık yönetimi, varlık takibi, gayrimenkul alım-satım-kiralama, ihale, hisse alma, satma, ipotek, rehin tesis gibi faaliyetleri yürütebilmesi için güvenli bir ortam sağlamayı amaçlıyoruz." dedi. 


Potansiyel fırsat


Gayrimenkul Kıymetler Borsası'nın amaçlarını anlatan Altun, "Sektörel değerlendirme alanımıza giren, ülke dinamiklerinin sağladığı potansiyel fırsatları, büyük proje ve alt yapılarını, yeni ulaşım odak ve ağlarını, yeniden yapılandırma ve kentsel dönüşüm trendlerini, sektörel gelişmeleri ve trendleri anlık ve elektronik olarak izlemek ölçmek endekslemek. Değer simülasyonlarını hesaplayarak görselleştirmek, mekânsal endekslere dönüştürmek, karar süreçlerine yatırım ortamlarına şeffaf güvenli platform ve piyasa verileri sunmak, gayrimenkul kıymetlerinin borsalaşmasına geçmek, sürece Ar-Ge ve teknolojik destek sağlamak, gayrimenkul arz ve ticaretinde güven otoritesi olmak, ülke-bölge derecelendirme ve endekslerini yayınlamak sahasında bölgesel ve global oyuncu olmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.