Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul Kıymetler Borsası kurulacak!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gayrimenkul Kıymetler Borsası'nı hayata geçirmek için kolları sıvadı..


Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesi için çalışmalara start verildi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gayrimenkul Kıymetler Borsası'nı hayata geçirmek için kolları sıvadı.


Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre, MÜSİAD ve GABORAS işbirliğiyle hazırlanılan borsa için, İSEDAK (İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi) üyeleri de destek olacak. 


Gayrimenkul borsasıyla yeni dönem 


MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan 'Gayrimenkul Kıymetler Borsası'nı değerlendirdi. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşılması noktasında önemli bir adım olarak görüldüğünü söyleyen Kaan, "Tümü bir ekonomik değer ihtiva ediyor. Hatta sadece geçen yıl tapuda 8 milyondan fazla işlem yapılmış. TÜİK verilerine göre ise sadece geçen yıl 1.5 milyona yakın konut el değiştirdi. Hâlbuki internet ortamındaki beyanlar ile sektöre kontrolsüz arz edilen gayrimenkullerin sayısı 20 milyondan fazla" dedi.


İhracat artacak


Gayrimenkul borsasının kurulmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2014 yılında söyleyediğini ifade eden Kaan, "Amacımız sektörün sürdürülebilir, bilgi kirliliğinden uzak, şeffaf ve tanımlı hale gelmesi, ortak, çok dilli ve en ileri teknolojik imkânları kullanan güven esaslı, milli bir platform üzerinden taşınmaz varlıklarının yönetilmesi. Gayrimenkul Kıymetler Borsası, başta İSEDAK ülkeleri olmak üzere 78 ülkeye ihracat kapasitemizi artıracaktır" diye konuştu.


Yeni borsayla ekonomiye destek


Tapuların dijital elektronik ortamlarda anlık izlenebileceğini ve raporlanabileceğini belirten GABORAS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun ise "Proje ile saniyeler içerisinde şeffaf ve güvenli borsa ortamında tapu değişim işlemleri güvenle yapılabiliyor. Uygulama kapsamında ayrıca, bölgesel değerler üzerinden alım, satım ve kiralama işlemleri gerçekleşecek. Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile yeni finansal araçlar ortaya çıkacak, ülke ekonomisine destek verecek bir süreç başlayacak" açıklamasında bulundu.


Gayrimenkulde dijital devrim


Vatandaşlar, sahip olduğu tapuyu, tapulu-tapusuz taşınmaz değerlerini, üzerlerinde tesis edilmiş irtifak, ipotek, teminat, intifa ve kira gibi hakları varlık olarak belirleyebilecek. Tüm varlıklar tek bir sistem üzerinden izlenebilecek. Borsa işlem süreciyle, satın alma, satma, kiralama, ipotek tesis etme, teminat verme, hasılat paylaşımı, kat karşılığı, parselasyon tüm gayrimenkul işlemleri yapılabilecek.