Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul sahipleri dikkat! Vergi dönemi başladı!

Gayrimenkuller adına ödenen emlak ve çevre temizlik vergisinin ikinci dönemi bugün itibariyle başladı. Mükellefler vergi borçlarını bu ayın son günü mesai bitimine kadar ödeyebilecek..


Gayrimenkuller adına ödenen emlak ve çevre temizlik vergisinin ikinci dönemi bugün itibariyle başladı. Mükellefler vergi borçlarını bu ayın son günü mesai bitimine kadar ödeyebilecek. Tüm borcunu ilk taksit döneminde kapatan mükellefler bu ay vergi yükümlüsü olmayacak.


Peki, emlak vergisini kimler öder?Çevre temizlik vergisini kimler öder? Ben hiç vergi ödemedim, diyorsanız işte yanıtı..


Gayrimenkul sahipleri emlak vergisinin, gayrimenkul kullanıcıları ise çevre temizlik vergisinin mükellefi oluyor. Tüm ev, işyeri arsa ve araziler için emlak vergisi ödenirken, çevre temizlik vergisi yalnız ev ve işyerleri için ödeniyor. Arsa ve araziler için bu vergi ödenmiyor. Vergi ve mükellefiyetleri daha açık ele alacak olursak;


Ev için ödenen vergiler:

1. Emlak vergisi; Bu vergiyi ev sahipleri ödüyor. Vergi ilçe belediyesine ödeniyor. Ancak 200 metrekareden küçük eve sahip olan geliri olmayan kişiler, tek meskeni olması halinde vergiden muaf olabiliyor. Muafiyet için yine belediyeye müracaat edilmesi gerekiyor. 


2. Çevre temizlik vergisi; Çevre temizlik vergisini evi kullanan kimse o ödüyor. Örneğin evde kiracı varsa, kiracı ödemek ile mükellef oluyor. Bu vergi meskenlerde su faturasına yansıtıldığı için zaten faturanın ödenmesi ile birlikte vergi de ödenmiş oluyor.


İşyeri için ödenen vergiler:

1. Emlak vergisi; Bu vergiyi işyeri sahipleri ödüyor. Vergi ilçe belediyesine ödeniyor. İşyerleri için herhangi bir vergi muafiyeti bulunmuyor.


2. Çevre temizlik vergisi; Çevre temizlik vergisini işyerini kullanan kimse o ödüyor. İşyerinde kiracı varsa, verginin mükellefi kiracı oluyor. Bu verginin de ilçe belediyesine gidilerek ödenmesi gerekiyor.


Arsa ve araziler için ödenen vergiler:

Arsa ve araziler için yalnız emlak vergisi ödeniyor. Bu taşınmazlar için çevre temizlik vergisi ödemesi yapılmıyor. Vergiyi, arsa ve arazinin sahini kimse o ödemekle mükellef oluyor.


Bu doğrultuda vergi mükellefi iseniz, verginizin ikinci taksitini 1-30 Kasım tarihleri arasında ödemeniz gerekiyor. Eğer hiç vergi ödemediyseniz, vergi borcunuzu faizleri ile birlikte ödemeniz gerekecek. Mevcut vergi borçlarınız için ise yapılandırma fırsatı 25 Kasım'a kadar devam ediyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com