Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi damga vergisi 2017!

Taşınmaz mal satın alımlarında taraflar arasında yapılan gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi, noterde düzenleniyor. Peki, gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi damga vergisi 2017 ne kadar?


Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi, ileride yapılacak dairelerin satışı için, alıcı ve satıcı arasında imzalanan sözleşme oluyor. 


Bu sözleşme ile tüketici konut amaçlı bir taşınmazın satış bedelini önceden peşin veya taksitle ödemeyi, satıcı da bedelin tamamen veya kısmen ödenmesinden sonra taşınmazı tüketiciye devir veya teslim etmeyi üstleniyor.


Sözleşme, noter tarafından düzenleniyor. Aksi durumda noter olmadan yalnız taraflar arasında imzalanan sözleşme hukuken geçerli sayılmıyor.


Hak kaybı yaşanmaması ve sözleşmenin geçerli olması adına gayrimenkul satış vaadi sözleşmesinin noterde düzenlenmesi gerekiyor.


Noterde düzenlenen gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi için belli oranlarda damga vergisi ödeniyordu. Peki, gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi damga vergisi 2017 ne kadar?


Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi damga vergisi 2017

Söz konusu kağıtlar için binde 9,48 oranında damga vergisi tahsil ediliyordu.  Ancak Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi damga vergisi, 15 Mart 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yer verilen Bakanlar Kurulu kararı ile sıfırlandı.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com