Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi noter harcı 2017!

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi, alıcı ve satıcı arasında imzalanıyor. Sözleşme noterlerce düzenleniyor. Peki, gayrimenkul satış vaadi noter harcı 2017 ne kadar?


2017 yılı gayrimenkul satış vaadi noter harçları geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile belli oldu.


Bilindiği üzere bu sözleşmenin geçerli olabilmesi için noterlerce düzenlenmiş olması gerekiyor. Sözleşme için noterde belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor. 


Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi noter harcı 2017

- Harçlar Kanununa ekli (4) sayılı Tarifenin 12 nolu Pozisyonu uyarınca sözleşmede yazılı bedel ile kayıtlı değerin yüksek olanından binde 6,83 oranında harç tahsili gerekiyor.


- Döner Sermaye İşletmesince belirlenen tarifeye göre ücret tahsil edilir.


Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi nedir?

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi alıcı ve satıcının karşılıklı olarak, satıcının taraflarca belirlenen bir bedel karşılığında taşınmazın satışını vermek,alıcının da bu taşınmazı satın almak ve bedelini ödemek konusunda tapu sicil memuru karşısında tarafların vaat ve taahhüt beyanlarını kapsayan sözleşme oluyor. 


Tarafların istemeleri halinde cayma durumunda cezai şart konulabiliyor. Gayrimenkul satış vaadinin tapuya şerh edilmesi gerekiyor. 
- Satış vaadinin devrinde tesisinde ki harçlar ve vergiler alınır ancak eski şerhin terkini için ayrıca harç alınmıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com