Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul satışında 5 yıl muafiyeti kalktı mı?

Gelir Vergisi Kanunu gereğince gayrimenkullerin iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde satılması halinde gelir vergisi ödeniyor. Peki, gayrimenkul satışında 5 yıl muafiyeti kalktı mı? Kalkmadı mı?


Gelir Vergisi Kanunu gereğince, değer artış kazancı vergisi gayrimenkullerin satışından doğuyor. Bu vergi mevcut uygulamaya göre gayrimenkullerin iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde satılması halinde ödeniyor. 5  yıldan fazla bir süredir sahip olunan gayrimenkuller için gelir vergisi doğmuyor.


Gelir vergisi  satışın gerçekleştiği tarihi takip eden sene içerisinde iki eşit taksit halinde ödeniyor.  Vergi için ilk taksit ödemeleri Mart ayında, ikinci taksit ödemeleri ise Temmuz ayında ödeniyor.


Vergi uygulaması hakkında 64. Hükümet Programı kapsamında,  birtakım düzenlemelere yer verilmişti Düzenlemelere göre vergi için bir sınırlama olmayacak, satılan tüm gayrimenkuller için vergi ödenecekti. Peki, değer artışı kazancı vergisinde 5 yıl sınırı kalktı mı? Kalkmadı mı?


Gayrimenkul satışında 5 yıl muafiyeti henüz kalkmadı. Yeni Gelir Vergisi Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden sonra mutlak vergi uygulaması yerine kademeli vergi uygulanacak. Peki, kademeli vergi nedir, nasıl uygulanacak?


Taşınmazın 2 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 40'ı

Taşınmazın 3 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 50'si

Taşınmazın 4 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 60'ı

Taşınmazın 5 yıl ve sonrasında satılması halinde değerinin yüzde 75'i muaf tutularak gelir vergisi ödenecek.


Örnek uygulama hesabı

500 bin TL değerindeki taşınmazın; 

2 yıl içinde satılması halinde 300 bini

3 yıl içinde satılması halinde 250 bini

4 yıl içinde satılması halinde 200 bini

5 yıl içinde satılması halinde 150 bin üzerinden vergilenecek.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com