Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul sektöründe yapılan yeni düzenlemeler!

Hükümet, ekonominin lokomotif sektörü gayrimenkulde birçok yeni düzenlemelere imza attı. İşte gayrimenkul sektöründe yapılan yeni düzenlemeler...


Hükümet, ekonominin lokomotif sektörü gayrimenkulde birçok yeni düzenlemelere imza attı. Kira artış hesaplamalarından, konut yatırımı yapan yabancıların vatandaş olma hakkına kadar birçok düzenleme üst üste geldi. İşte gayrimenkul sektöründe yapılan yeni düzenlemeler:


1- İnşaatlarda ABD menşeili malzemeler yasaklandı


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlık olarak inşa edilecek yapılarda ABD menşeli inşaat malzemelerinin kullanılmayacağını açıkladı. Dolar boykotu bakanlık tarafından yapılacak yapılarda kullanılacak. 


2- Kira sözleşmelerinde döviz yasaklandı


Gayrimenkul alım satım ve kira sözleşmelerine döviz yasağı getirildi. Buna göre, alım satım ve kira sözleşmeleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak. Mevcut dövizli kira sözleşmelerinin 13 Ekim'e kadar TL'ye dönmesi gerekecek. 


3- Hazine arazileri çiftçilere kiralanacak


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un 14 Eylül'de yaptığı açıklamalara göre, çiftçiler Hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisini ister kiralayabilecek ve isterse satın alabilecek. Hazineye ait tarım arazileri çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden kiralanabilecek. Başvurular, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri bünyesindeki Milli Emlak Müdürlüklerine yapılacak.  Başvurular 19 Kasım 2018 tarihinde sona erecek.


4- İmar barışında hesaplar değişti


 İmar barışında hesaplamalarında değişiklik yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imar barışında yapı kayıt belgesi bedelinde hesaplama sisteminin değişmesi, ödemesini yapanlara fazla kısmın iadesinin de önü açtı. Fazla kısmın iadesi için yapının bulunduğu şehirde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın il müdürlüğüne müracaat yapılabilecek.


5- Taşınmaz değerleme sistemi kurulacak


Yeni Ekonomi Paketi'ne gereğince, taşınmaz değerleme sistemi kurulacak. Taşınmaz değerleme sistemi ile gayrimenkul envanteri tamamlanacak, tapu harçları ve emlak vergilerinin gerçek değerleri üzerinden alınması sağlanacak şekilde gayrimenkul vergilendirme sistemi yeniden düzenlenecek.


6- Kira artışı TÜFE'ye göre yapılacak


Yeni Ekonomi Paketi'ne göre, kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru veya emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecek.


7- Konut alan yabancıya vatandaşlık limitine indirim


Türk vatandaşlığı için satın alınacak konut değeri 1 milyon Amerikan Doları'ndan 250 bin Amerikan Doları'na indirildi. Buna göre, Türk vatandaşlığı için satın alınacak konut değerinin 250 bin Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası olması gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com