Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul sektörüne yeni kampanya önerisi!

Torkam İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dereli ile Çin’in yurtdışı projelerinde uyguladığı sistemi anlattı. Dereli, ayrıca mevcut projelerini ve Türkiye gayrimenkul sektörü hakkında açıklamalarda bulundu..


Son zamanlar yurtdışındaki projeleriyle adından söz ettiren Türk müteahhitleri dünyanın en büyük müteahhitleri listesinde yer alıyor. Hızlı proje üreten, kaliteli iş ve uygun fiyat politikası sunan Türkler'e en büyük rakip ise Çin. 


Torkam İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dereli ile Çin’in yurtdışı projelerinde uyguladığı sistemi anlattı. Dereli, ayrıca mevcut projelerini ve Türkiye gayrimenkul sektörü hakkında açıklamalarda bulundu. İşte Star Gazetesi'nden Kaan Zenginli'nin haberi...


Torkam İnşaat’ın hikayesinden başlayalım, nasıl kurulu ve ne gibi işlere imza attınız? 

Şirketimizin temelleri 1998 yılına dayanıyor. Ondan daha önce inşaat yan malzemeleri üretim ve pazarlaması yapıyorduk. 20 yıldır bu sektördeyiz. İlk işimizi Başakşehir’de Kiptaş’a yaptık. Okul inşaatıydı… Ardından  TOKİ  ile ortak projeler gerçekleştirdik. Okullar, camiler, karakollar, sağlık ocakları, bunlar gibi birçok projeleye imza attık. 


Markalı konuta geçiş süreciniz nasıl oldu? 

2007 senesinde Emlak Konut ile gelir paylaşım modelli işler yapmaya başladık. Nitelikli ve markalı konuta geçişimiz Ergene Vadisi Projesi ile oldu. 1.296 konut yaptık. Nitelikli konut üretiminin Anadolu’ya taşımak için Kırklareli ve Çanakkale’de 2 proje yaptık. 


Yurtdışında ne gibi işleriniz var? 

Yurtdışına da ilk olarak 2006 yılında Türkmenistan ile başladık. 3 proje teslim ettik. Bulgaristan’da bir butik iş yaptık ve devam ediyoruz. 2014’ten itibaren Cezayir pazarına girdik, 6 bin konut ve 2 otel bulunan büyük bir projemiz mevcut.   


Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ‘yerli üretim ve tüketim’ çağrısını sonuna kadar destekliyor ve projelerimizde de uyguluyoruz. Tüm projelerimizin tamamında yerli ürün kullanıyoruz. 


Konya’ya 700 milyon TL yatırım

Mevcut projelerinizden bahseder misiniz? 

Konya’da Tema Şehir Konya projemizin yapımı sürüyor. 2019’un ilk çeyreğinde teslim edilecek. Projenin 260 bin metrekare inşaat alanı var. 740 adet bağımsız bölüm. Toplam 700 milyon TL’lik bir yatırım rakamı var. Projedeki konutların yüzde 65’i satıldı. 163 adet dükkan ve mağazamız var. 42’inci cadde adından bir cadde oluşturduk. Onun satışına hazırlık yapıyoruz. Neden Konya derseniz, Anadolu’da artık elit ve lüks proje ihtiyacı var. Bizim Çanakkale ve Kırklareli’nde yaptığımız projelerimiz hep A+ oldu. Oldukça da talep gördü. Konya’da da bunu yapmak istedik. Konya’daki projemiz her ne kadar lüks segment olsa da fiyatlar uygun. Türk hamamlı bir daireyi 1 milyon TL’ye (260 metrekare) satıyoruz.


Yüksek faiz sektöre zarar

Türkiye’deki konut sektörü hakkında neler söylemek istersiniz? 

Türkiye’de konut satışları hız kesmiyor. Her yıl 1.5 milyon konut satılıyor. Konut bir yatırım aracı.  Faizlerin bu kadar yüksek olduğu yerde konuta yatırım yapmak çok mantıklı gelmiyor insanlara. Halbuki bu yanlış bir algı. Yine kur yükseldiğinde maliyetler yükseliyor. Bunlar konutu ulaşılamaz kılıyor. Faiz ve kurun kontrol altına alınması gerek. 


10 milyon acil konut ihtiyacı var

Peki yurt dışı işleri Türk müteahhitler için avantajlı mı? 

Yurtdışında Türk müteahhitler adına büyük fırsatlar var. Bu ülkelerde yapılacak olan projelerde kullanılan malzemeleri Türkiye’den tedarik ediyoruz. İhracat sayılıyor. Satışlardan elde edilen geliri yine Türkiye’ye getiriyoruz, döviz girdisi var.  Yapılan araştırmalara göre yurtdışında, bizim potansiyel gördüğümüz ülkelerde, 5 yıl içinde acil 10 milyon adet konuta ihtiyaç var. Bu Türk müteahhitler için büyük fırsat. En büyük rakibimiz de Çin. TOKİ, Emlak Konut ve  Kiptaş  her biri yurtdışında iş yapmak üzere bir şirket kurmalı. Kendi referanslarıyla beraber bu ülkelerden işler almalı. Toplu işlere imza atmalı. Türkiye’deki firmalara bu projeleri vermeli. Teminat mektuplarını da Türkiye’den verecek. Tahsilat sorunu da ortadan kalkmış oluyor. Bu iş devlet eliyle yapılırsa, 10 milyon adet acil konut ihtiyacından ciddi bir pay alabiliriz. 5 yılda 250 milyar dolarlık proje yapabiliriz. 


‘YÜZDE 100 PRiM BEKLENTiMiZ VAR’

İstanbul’da neler yapıyorsunuz? 

İstanbul’da devam eden, E-5 üzerinde, eski Küçükçekmece Belediyesi’nin olduğu alanda bir projemiz var. Torkam E-5 adında… Ona yoğunluk veriyoruz. Çok yüksek talep alıyoruz. Karma bir proje, rezidans, ofis ve dükkan-mağazalardan oluşuyor. 234 rezidansımızı satışa çıkardık. 28 temmuzda ön satışlara başladık. 70 tanesi satıldı. Metrekare fiyatlarımız 8 bin 500 TL… 


Ofislerde ise 12 bin TL, ticari alanlar için beklemedeyiz. 900 milyon TL yatırım yaptık. Altından metro geçiyor. 2020 yılında teslim edeceğiz. Torkam projemizin etrafında metrekare fiyatları 11 bin liradan başlayan rezidanslar var. Proje bittikten sonra 15 bin TL bandına oturacağını düşünüyoruz. Ofislerin metrekare fiyatlarının da 20 bin TL’ye ulaşacağını öngörüyoruz.  Ayrıca Kadıköy Fikirtepe’de 1.100 konut yapıyoruz. 

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016