Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul sermaye iradı istisnası 2016!

Gayrimenkul sermaye iradı; taşınmaz mal kiralamalarından elde edilen gelirler için vergi dairesine ödeniyor. Peki, gayrimenkul sermaye iradı istisnası 2016 ne kadar?


Gayrimenkul sermaye iradı istisnası 2016!


Gayrimenkul sermaye iradı; taşınmaz mal kiralamalarından elde edilen gelirler için vergi dairesine ödeniyor. Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade ediliyor ve belli koşullarda gelir vergisine tabi tutuluyor.


Gayrimenkul sermaye iradının mükellefi, kira gelirine konu mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri ile kiralanmış bir mal veya hakkın kiraya verilmesi durumunda kiracıları oluyor.


Gayrimenkul sermaye iradı için beyannameler 25 Mart'a kadar veriliyor. Verginin ilk taksit ödemesi de 1 - 31 Mart tarihlerş arasında yapılıyor. İkinci taksit ödemeleri ise Temmuz ayı içerisinde gerçekleşiyor.


Vergi için istisna sınırı her sene işyeri ve meskenlerde ayrı ayrı tespit ediliyor. 2016 yılında meskenler için kira gelir vergisi istisna sınırı 3 bin 600 TL olarak belirlendi.


Buna göre toplamda bu miktarın üstünde kira geliri elde eden kimseler kira gelir vergisi ödeyecek. Kira gelir vergisi hesabında gerçek veya götürü gider yönteminden birini seçerek vergide bazı indirimleri yapabiliyor. 


Kira gelir vergisi kapsamında hesaplanan vergi; 

Mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine;

Bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine;

Tahsile yetkili banka şubelerine ödenebiliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com