Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul sermaye iradı mükellefi kimdir?

Taşınmazların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” oluyor. Peki, gayrimenkul sermaye iradı mükellefi kimdir?


Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” belli koşullarda gelir vergisine tabi tutuluyor.


Bu vergi beyana dayalı vergi olup, kira geliri olan kimselerin öncelikle beyanname vermesi akabinde vergi borcunu ödemesi gerekiyor.


Gayrimenkul sermaye iradı için vergi beyannamesini istisna sınırından yüksek geliri olanlar veriyor. Düşük geliri olan kimseler beyanname vermiyor.


Gayrimenkul sermaye iradı için belirlenen istisna oranları konut ve işyerleri için farklı miktarlarda belirleniyor. Peki, gayrimenkul sermaye iradı mükellefi kimdir? Gayrimenkul sermaye iradını kim öder?


Gayrimenkul sermaye iradı istisnaları:

Konutta, 3 bin 600 TL,

İşyerinde, 29 bin TL.


Yukarıdaki istisna sınırlarından yüksek geliri olan; kira gelirine konu mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri ile kiralanmış bir mal veya hakkın kiraya verilmesi durumunda kiracıları oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com