Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul sermaye iradı nedir?

2015 yılında elde edilen kira gelirleri için 2016 yılında vergi ödeniyor. Peki, gayrimenkul sermaye iradı nedir? Nasıl ödenir?


Gayrimenkul sermaye iradı nedir?


Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade ediliyor ve belli koşullarda gelir vergisine tabi tutuluyor.


Gayrimenkul sermaye iradının mükellefi, kira gelirine konu mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri ile kiralanmış bir mal veya hakkın kiraya verilmesi durumunda kiracıları oluyor.


Vergi için ödemelerden önce beyanname veriliyor. Konut kira geliri elde eden kişilerin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarının (2016 yılı için istisna tutarı 3.800 TL) altında kira geliri elde etmeleri halinde vergi dairesinde mükellefiyet kaydı açtırmasına ve beyanname vermesi gerekmiyor.


Kira gelir vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. İlk taksit ödemelerinin Mart ayında yapıldığı kira gelir vergisinin ikinci taksit ödemeleri ise Temmuz ayında yapılacak.


Vergi ödemelerinden önce 25 Mart'a kadar kira gelir vergisi için beyanname verilmesi gerekiyor.


Kira gelir vergisi kapsamında hesaplanan vergi; 

Mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine;

Bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine;

Tahsile yetkili banka şubelerine ödenebiliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com