Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul vergi borçlarına vergi barışı!

30 Haziran 2016 tarihinden önceki dönemlere ait vergi, resim ve harçları kapsayan vergi barışı için başvuru dönemi Ağustos'ta başladı. İşte Gayrimenkul vergi borçlarına vergi barışı koşulları..


30 Haziran 2016 tarihinden önceki dönemlere ait vergi, resim ve harçları kapsayan vergi barışı için başvuru dönemi Ağustos'ta başladı. 


Vergi barışı ile beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelirler Maliye’ye bildirildiğinde vergi aslı ödenecek, ceza ve faizler ise silinecek. Söz konusu uygulama gayrimenkul vergilerinde de uygulanıyor.


Örneğin gayrimenkulün satışından veya kiralanmasından elde edilen gelirlerin beyan etmeyen veya eksik ödeyen mükellefler vergi barışından yararlanabilecek.


Peki, gayrimenkul vergi borçlarına vergi barışı nasıl uygulanacak? Gayrimenkul vergi borçlarında vergi barışı koşulları nelerdir?


Kira gelirini düşük beyan edenler, yüzde 15 oranında matrah artırımında bulunarak ilgili yıl veya yıllar için vergi incelemesine muhatap olmayacaklar.


Vergi incelemesi; 30 Eylül’e kadar sonuçlandırılamaması halinde bu işlemlere devam edilmeyecek. Buna göre sonuçlanamayan vergi incelemeleri için mükellefe  bir ceza kesilemeyecek. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com