Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul vergi dönemi başladı!

Türkiye sınırları içerisinde bulunan gayrimenkuller için ödenecek vergi dönemi bugün başladı. Buna göre, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, kira gelir vergisi ve değer artış kazancı vergisinin ilk taksit ödemeleri alınıyor.


Gayrimenkul sahiplerinin ödemekle yükümlü oldukları bazı vergiler bulunuyor. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren vergiler için ödemeler bugün başladı. Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, kira gelir vergisi ve değer artış kazancı vergisinin ilk ödemeleri bugün alınacak.


Vergiler için en son ödeme tarihleri emlak ve çevre temizlik vergisinde 31 Mayıs, kira ve değer artış kazancı vergisinde ise 31 Mart olarak belirlendi. Vergi mükelleflerinin vergilerini zamanında ödeme yapmaları gerekiyor. Zamanında ödenmeyen vergiler için cezai işlem uygulanıyor.


Emlak ve çevre temizlik vergisi için ikinci taksit ödemeleri Kasım ayında, kira ve değer artış kazancı vergisi için ise ikinci taksit ödemeleri Temmuz'da yapılacak. 


Kimler hangi vergiyi ödemekle yükümlü?

1-) Türkiye sınırları içerisinde bulumnan tüm gayrimenkuller için emlak vergisi ödenmesi yapılması gerekiyor. (Vergi ödemelerinden muaf olanlar hariç). 

2-) Konut ve/veya iş yeri kullanıcıları çevre temizlik vergisini ödemeleri gerekiyor. 

3-) 2018 yılı içerisinde kira geliri elde edenler kira gelir vergisini ödemeleri gerekiyor. 

4-) Taşınmazını 2018 yılı içerisinde satanlar değer artış kazancı vergisi ödemekle mükellef. 

5-) Kendisine miras kalan mirasçılar miras vergisi ödeyecek.


Vergiler nereye ödenecek?

Emlak vergisi ile çevre temizlik vergisi bağlı bulunan ilçe belediyesinde, kira gelir vergisi, değer artış kazancı vergisi ile miras vergisi vergi dairesine ödeme yapılabilecek.