Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul vergilendirme dönemi 1 Mart'ta başlıyor!

1 Mart 2017 tarihi itibari ile gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren vergiler için ilk taksit dönemleri başlıyor. Peki, hangi vergiyi kim ödeyecek? Kimler vergi ödemelerinden muaf olacak?


1 Mart 2017 tarihi itibari ile gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren vergiler için ilk taksit dönemleri başlıyor. Peki, hangi vergiyi kim ödeyecek? Kimler vergi ödemelerinden muaf olacak?


1. Emlak vergisi

Emlak vergisini tüm taşınmaz sahipleri ödüyor. Vergi için ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs'a kadar yapılacak. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde gerçekleşecek. Emlak vergisi için ödemeler ilçe belediyesine yapılacak. Vergi için ödenecek bedel taşınmazın değeri ile türüne göre belirlenen oran ile hesaplanacak.


Vergiden geliri olmayan tek mesken sahipleri dilekçe vermeleri halinde muaf olacak. Ayrıca 2017'de gayrimenkul satın alan kimselerin vergisi 2018'de başlayacak.


2. Çevre temizlik vergisi

Çevre temizlik vergisini, taşınmaz sahipleri değil kullanıcıları ödeyecek. Taşınmazda kiracı olması durumunda vergiden kiracılar sorumlu olacak. Taşınmazın kullanılmaması halinde belediyeye dilekçe verilerek vergiden muaf olabilecek. Kanunen arsa ve araziler için ödenmeyen bu vergi için ödemeler 31 Mayıs'a kadar yapılacak. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde gerçekleşecek.


3. Kira gelir vergisi

Kir gelir vergisini ev veya işyerini 2016 yılı içerisinde kiraya vererek istisna sınırından yüksek oranda gelir elde eden kimseler ödeyecek. Kira gelir vergisi için ilk taksit ödemeleri Mart ayında ikinci taksit ödemeleri ise Temmuz ayında ödenecek.


4. Değer artış kazancı vergisi

Değer artış kazancı vergisini, taşınmazını edinim tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkaran kimseler ödeyecek. Gayrimenkul gelir vergisi olarak da bilinen bu vergiyi istisna sınırından yüksek gelir elde eden kimseler ödeyecek. Vergi için ikinci taksit ödemeleri Temmuz ayında yapılacak.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com