Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkul vergilerinde 2. taksit dönemi yarın başlıyor!

2017 yılı vergi takvimine göre gayrimenkul vergilerinin 2. taksit dönemi yarın itibari ile başlıyor..


2017 yılı gayrimenkul vergilerinde 2. taksit dönemi yarın başlıyor. 1 Kasım itibari ile gayrimenkuk sahipleri, emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi borcunun 2. taksitini ödeyebilecek.


- Emlak vergisi


İlk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenen emlak vergisinde 2. taksitler 30 Kasım'a kadar ödenebilecek. Vergi borcu bağlı olunan ilçe belediyesine ödenecek. Taşınmazın başka bir ilde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden veya PTT'den yapılabilecek. Emlak vergisi aynı zamanda belediyelere e-belediye sistemi üzerinden online bir şekilde ödenebilecek.


- Çevre temizlik vergisi


İlk taksit ödemeleri emlak vergisi ile aynı dönemde ödenen çevre temizlik vergisinde 2. taksitler yine 30 Kasım mesai bitimine kadar ödenecek. Çevre temizlik vergisini işyeri kullanıcıları (sahibi veya kiracısı) ilçe belediyesine giderek ödeyecek. Ödemeler yine e-belediyesi sistemi üzerinden online bir şekilde yapılabilecek.


- Veraset ve intikal vergisi


Kendisine miras kalan kimselerin ödemekle mükellef olduğu veraset ve intikal vergisinde ise ilk taksitler Mayıs ayında ödenmişti. 3 sene boyunca senede iki eşit taksit halinde ödenen veraset ve intikal vergisinde 2. taksit ödeme dönemi 30 Kasım'da son bulacak. Vergi ödemeleri ilgili vergi dairesine yapılacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com