Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gayrimenkuller için Kasım 2016'da ödenen vergiler!

1 Kasım itibariyle kimi vergilerin ödeme süresi son bulurken, kimi vergilerin ise ödeme dönemi başladı. Yeni başlayan vergilerin arasında gayrimenkul vergileri de bulunuyor. İşte gayrimenkuller için Kasım 2016'da ödenen vergiler..


1 Kasım itibariyle kimi vergilerin ödeme süresi son bulurken, kimi vergilerin ise ödeme dönemi başladı. Yeni başlayan vergilerin arasında gayrimenkul vergileri de bulunuyor. Peki, kimler bu ay hangi vergiyi ödemek ile mükellef?


Gayrimenkuller için Kasım 2016'da ödenen vergiler: Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, veraset ve intikal vergisi.


1. Emlak vergisi

Emlak vergisi, ev, işyeri, arsa ve arazi gibi gayrimenkullerin tümü için ödeniyor. Bu vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergi için ödemeler ilçe belediyesine yapılıyor.


2. Çevre temizlik vergisi

Çöp vergisi olarak da bilinen bu vergi konut ve işyerleri için ödeniyor. Arsa ve araziler vergiden muaf tutuluyor. Senede iki taksitte ödenebilen vergi farklı şekillerde ödeniyor. Konutların vergisi su faturasına yansıtılıyor. Faturanın ödenmesi ile birlikte vergi de ödenmiş oluyor. İşyerlerinin ise vergi borcunu ilçe belediyesine ödemesi gerekli.


3. Veraset ve intikal vergisi

Miras vergisi olarak da bilinen veraset ve intikal vergisi, miras kalan kişiler tarafından ödeniyor. Miras, taşınır ve taşınmaz mal olabiliyor. 3 sene boyunca senede iki taksitte ödenebilen verginin ödemeleri vergi dairesine yapılıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com