Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gaziantep Bilim Merkezi 2020'de tamam!

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) akademik yıl açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gaziantep Bilim Merkezi'nin 2020'de açılacağını söyledi..


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) akademik yıl açılışına katıldı. Açılışta konuşan Varank, "Biliyoruz ki milli olarak üretmediğimiz her teknoloji geleceğimizi ipotek altına almaktadır" dedi.


Üniversite-sanayi iş birliğini çok önemsediklerini, üniversitelerde üretilen bilginin, teknolojinin, yerli üretime dönüşmesi ve ticarileşmesi için başta TÜBİTAK destekleri olmak üzere, çok sayıda destek ve teşvik programı yürüttüklerini söyleyen Varank, TÜBİTAK'ın sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağını üniversite-sanayi iş birliğiyle yetiştirmek üzere, "Sanayi Doktora Programı"nı başlattığını, 100 Günlük Eylem Planı'nda da yer alan bu program kapsamında desteklenecek doktora öğrencilerinin eğitimleri süresince ayda 4 bin 500 lira burs ve doktora sonrasında istihdam desteği alabileceğini söyledi.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre Varank, 100 Günlük Eylem Planı'nda yer alan "Bilim İnsanlarımızın Yurda Dönüş Seferberliği Programı" kapsamında ciddi bir teknoloji transferi sağlayacak mekanizmanın kurulmasını öngördüklerine belirten, ayrıca bilimi ve teknolojiyi seven genç nesilleri yetiştirme hedefi doğrultusunda Gaziantep'e önemli bir yatırım daha kazandıracaklarını ifade etti.


TÜBİTAK olarak 19 milyon lira destek sağlayacakları Gaziantep Bilim Merkezi'ni 2020 yılında hizmete açmayı hedeflediklerini açıklayan Varank, konuşması sırasında öğrencilere "Aranızda ilik donörü olan var mı?" diye sorarak, konuya farkındalık çekmek için kendisinin de donör olduğunu, öğrencilerden de bu konuda hassasiyet beklediğini söyledi.