Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gaziantep Kuzey Şehir'de son durum ne?

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Gaziantep Kuzey Şehir'deki son durum hakkında açıklamalar yaptı..


Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından inşa edilen "Kuzey Şehir" projesinin ilk etabındaki 3 bin 500 konutun inşaatı büyük oranda tamamlandı.


Gaziantep Şehitkamil ilçesinde 8,5 milyon metrekare alan üzerinde inşa edilen, yaklaşık 250 bin kişinin yaşayacağı Kuzey Şehir, Türkiye'nin en büyük toplu konut projelerinden biri olacak. 


Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin projedeki son durum hakkında açıklamalar yaptı. 


Projenin ilk etabını oluşturan 3 bin 500 konutun inşaatının tamamlanmak üzere olduğunu aktaran Şahin, 3,5 yıl önce yola çıkarken "Gaziantep'te çok büyük bir konut açığı olduğunu ve geçmişle geleceği birleştiren bir şehir kurulması gerektiğini" söylediğini ifade etti.


Şahin, sözlerine şöyle devam etti; "Burada 5 katlı, 2+1, 3+1 ve 4+1 evleri içeren güzel bir tasarım yapıldı. Bu tasarımdan sonra Büyükşehir Belediyesi olarak biz yol, altyapı hizmetlerine başladık.  TOKİ  ilk ihalesini yaptı, çalışmalar başladı ve şu anda 3 bin 500 konut büyük oranda tamamlandı. Başkanımızla konuştuğumuzda 2019'un sonunda 10 bin konut yapılacak şekilde projenin hızlandırılacağını söyledi. Çünkü bizden hızlı bir şekilde yolu açmamızı talep ettiler. Bu da ciddi bir yatırım. Biz 30 milyon liralık viyadükleriyle 17 kilometrelik yeni bir yol açıyoruz. Bir taraftan 5. Organize Sanayi Bölgesinden (OSB) diğer taraftan da Araban-Yavuzeli hattını Kuzey Antep'e, Kuzey Antep'i Aktoprak'a bağlıyoruz" dedi.

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016