Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gaziantep KuzeyŞehir Evleri yükseliyor!

TOKİ) Başkanı Ergün Turan, dün Gaziantep şantiye incelemeleri kapsamında 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir Projesi’nin ikinci etabı olan Şehitkamil ilçesinde yer alan 749 konutluk projeyi inceledi...


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, dün Gaziantep şantiyelerini inceledi.


Turan, Gaziantep şantiye incelemeleri kapsamında 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir Projesi’nin ikinci etabı olan Şehitkamil ilçesinde yer alan 749 konutluk projeyi inceledi. 


Turan, inceleme esnasında Kuzey Şehir Projesi'nin tek bir proje olarak üstlendikleri ve üzerinde çalıştıkları en büyük projelerden biri olduğunu söyledi.

 

Kuzey Şehir Projesi ile yaklaşık 8,5 milyon metrekare alan üzerinde 200 bin kişinin ikamet edeceği 50 bin konutluk yeni bir şehir kurulacağını söyleyen Turan,  “Kuzey Şehir Projesi, tek bir proje olarak üstlendiğimiz ve üzerinde çalıştığımız en büyük projelerden biridir. Türkiye ölçeğinde olduğu kadar Avrupa ölçeğinde de büyük bir projedir. Ülkemizin mimarlık ve mühendislik ve planlama dünyası açısından da birçok ilkleri barındırmaktadır. Bugüne kadar proje kapsamında 2 bin 95 konutun ve ihtiyaç duyulan sosyal donatı tesislerinin inşasına başladık. Yerel ve yatay mimari yaklaşımını esas aldığımız proje ile prestijli ticari, sosyal ve kültürel alanlarıyla kaliteli ve canlı bir yaşam imkânı sunacağız. 2023 yılına kadar tamamlayacağımız proje ile Gaziantep’in geleceğe dönük konut ihtiyacını da karşılayacağız” dedi.

 

Yatay mimaride ve mahalle konsepti

 

Projenin, tasarımdan planlamaya, projelendirmeden uygulamaya, çok boyutlu ele alındığını aktaran Turan, az katlı konutlar üretileceğini, yatay mimariye ağırlık verileceğini ve mahalle konseptini gözeten bir planlama anlayışı olacağını kaydetti. Proje de alt ve üst gelir gruplarının da yer alacağını dile getiren Turan, nicelikleri kadar, nitelikleri de artırılmış konutlar üretileceğini söyledi.

 

Yerel doku ve motiflere önem verdiklerinin ifade eden Turan, kendi kendini geliştiren bir kent modeli oluşturulacağını vurgulayarak, TOKİ olarak bu projenin Gazianteplilerin ihtiyaçlarına ve taleplerine cevap verecek nitelikte olmasını arzuladıklarını belirtti.

 

Ergün Turan, Kuzey Şehir Projesi'ni 2023 yılına kadar bitirmeyi planladıklarını kaydetti. Proje kapsamında, mevcut şehirle entegre olmuş, ticari, sosyal ve kültürel yapısıyla kendi içinde merkez nitelikleri barındıran, sıcak, samimi, insan ilişkilerinin ön planda olduğu bir şehir oluşturulacağını vurgulayan Turan, Kuzey Şehir Projesi'nin, yaptıkları projeler içerisinde en büyüklerinden biri olacağını belirtti.


Beylerbeyi mahallesinde yerel ve yatay mimari ile 666 konut 

Gaziantep şantiye ziyaretleri kapsamında Şehitkamil ilçesi Beylerbeyi Mahallesinde inşası devam eden 666 konutluk şantiyede de incelemelerde bulunan Turan, “Beylerbeyi mahallesinde yerel ve yatay mimari konsepti ile inşasına başladığımız 666 konutumuzun yöresel dinamikleri barındırıyor. Beylerbeyi projemiz, sosyal donatılarıyla, camisi ve ticaret merkezi ile vatandaşlarımızın sosyal ihtiyaçlarına cevap verecek. Örnek teşkil edecek projemizi en kısa sürede tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Projemiz tamamladığında yeni bir mahalle yeni bir yaşam alanı oluşacak” dedi.


TOKİ’den basın mensuplarına 350 konut

Gaziantep'te son olarak Beylerbeyi Mahallesi'nde basın mensupları için inşası devam eden 350 konutluk projenin şantiyesinde incelemelerde bulunan Turan, “TOKİ olarak evi olamayan dar gelirli basın mensupları için 2+1 ve 3+1 planda inşasına başladığımız konutlarımızı en kısa sürede tamamlayıp teslim edeceğiz. Basın mensupları için inşa ettiğimiz konut alanında, ihtiyaç duyulan sosyal donatılarda yer alıp yeni bir yaşam alanı olacak. Şimdiden hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.


TOKİ’den Gaziantep’e 20 bin 813 konut 


Gaziantep'te 14 yıl içinde yaptıkları icraatlara ilişkin bilgi veren Turan, şunları kaydetti:

“TOKİ olarak mutlak kalite prensibi ile çalışıyoruz. Kendi oturmadığımız evleri teslim almıyoruz. Sanayisi ile her gün gelişen Gaziantep'te bugüne kadar 20 bin 813 konutun inşasına başladık. Bu konutlarımızın 15 bin 306’sını tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim ettik. İdare olarak Gaziantep'te, konutun dışında 16 cami, hastane, 2 spor salonu, 2 kamu hizmet binası, kütüphane, 3 sağlık ocağı, 15 ticaret merkezi, 13 ilkokul ve 7 lise olmak üzere 2 milyar 344 milyon TL'lik yatırım yaptık. Gaziantep'te ayrıca, hem şehre hemde Türk futboluna yeni bir değer katan baklava simgeli 33 bin seyirci kapasiteli UEFA standartlarında stadyum inşa ettik. Yatırımlarımız şehrimize hayırlı uğurlu olsun.”

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016