Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gebze-Halkalı demiryolu hattının yüzde 80'i tamam!

Halkalı-Kazlıçeşme arasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın da katılacağı deneme seferi önümüzdeki hafta başlayacak..


Önümüzdeki hafta, Halkalı-Kazlıçeşme arasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın da katılacağı deneme seferi başlayacak. Proje tamamlandığında Gebze'den Halkalı'ya 105 dakikada seyahat edilebilecek.


Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre, günde 1 milyon yolcu taşıması beklenen projenin bu yılın sonunda tamamlanması hedefleniyor.  


Haydarpaşa-Gebze arasında yer alan, 29 Mayıs 1969 yılından bu yana hizmet veren banliyö tren hattı 19 Haziran 2013'te yapılan son seferin ardından kapatılmıştı. Eşzamanlı olarak Zeytinburnu-Halkalı arasında da çalışmalar için start verilmişti. 


Yenileme çalışmalarının 2015 yılı Haziran ayında sonuçlandırılması planlanıyordu. Ancak aradan geçen süre içinde yapımı üstlenen firma, maliyetlerdeki aşırı artışı gerekçe göstererek 2014 yılının Ekim ayında çalışmaları durdurmuştu. 


YÜZDE 80'İ TAMAM


2018 yılı sonunda açılması hedeflenen Halkalı-Gebze banliyö hattında ekipler yoğun olarak çalışıyor. Banliyö trenlerinin kullanacağı iki hattın yanı sıra, hatta hızlı trenlerinde kullanacağı bir hatta daha eklendi. Hattaki yeni istasyon ve eski istasyonların restorasyon çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor.