Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gelir vergisi 2016 ödemeleri!

Gelir Vergisi Kanunu gereğince, taşınmaz mal sahipleri belli durumlarda gelir vergisi mükellefi olabiliyor. Söz konusu gelir vergisi 2016 ödemeleri yaklaşıyor..


Gelir Vergisi Kanunu gereğince, taşınmaz mal sahipleri belli durumlarda gelir vergisi mükellefi olabiliyor. Kanunen taşınmazın satışından ve kiralanmasından elde edilen gelirler vergiye tabi tutuluyor.


Peki, kira gelir vergisi nedir? Kira gelir vergisi ne zaman ödenir? Gayrimenkul satış vergisi nedir? Gayrimenkul satış vergisi ne zaman ödenir?


Kira gelir vergisi..

Taşınmazını kiraya veren kimselerin elde ettikleri gelirin belirlenen istisna sınırını aşması halinde, bu kimseler kira gelir vergisi mükellefi oluyor.


Buna göre, 2016 yılında kira gelir vergisini geçtiğimiz sene içerisinde kira geliri elde eden kimseler ödüyor.


2016 yılı için konut kira geliri vergisi istisna tutarı 3 bin 600 TL oldu. Buna göre 2015 yılı içerisinde bu bedelin üstünde gelir elde eden kimselerin beyanname vererek vergilerini ödemeleri gerekiyor. 


Beyannameler 25 Mart'a kadar veriliyor. İlk taksit Mart'ta, ikinci taksit Temmuz ayında ödeniyor.


Satış gelir vergisi..

Değer artış kazancı olarak da bilinen bu gelir vergisi, taşınmaz malını edinim tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkaran kimseler tarafından ödeniyor.


Bu vergi için de öncelikle beyanname verilmesi ve Mart ile Temmuz aylarında ödeme yapılması gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com