Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gelir vergisi ödenen aylar!

Gayrimenkuller için ödenmesi gereken gelir vergisi olarak kira gelir vergisi ve değer artış kazancı vergisi yer alıyor. İşte gelir vergisi ödenen aylar..


Gayrimenkuller için ödenmesi gereken gelir vergisi olarak kira gelir vergisi ve değer artış kazancı vergisi yer alıyor. Bu iki vergi farklı vergiler olmasına karşın aynı dönemlerde ödeniyor.


Gelir vergisi ödenen aylar; ilk taksit dönemi Mart ayı, ikinci taksit dönemi Temmuz ayı.


1. Kira gelir vergisi: Taşınmaz malını 2015 yılı içerisinde kiraya vererek istisna sınırından yüksek gelir elde eden kimseler, 2016 yılında vergi mükellefi oluyor. 


İstisna sınırı işyeri ve konutlar için ayrı ayrı tespit ediliyor. 2016 yılı için konutta 3 bin 600 TL, işyerinde ise 29 bin TL istisna sınırı belirlendi. 


Bu sınırın altındaki gelirler için kira gelir vergisi ödenmiyor. Vergi, bu sınırın üstündeki gelirler için beyan vererek ödenmesi gerekiyor. Beyannameler 25 Mart'a kadar veriliyor. İlk taksit ödemeleri ise en son 31 Mart'ta ödeniyor.


2. Değer artış kazancı vergisi: Gayrimenkullerin elden çıkarılması halinde ödenmesi gereken vergiler arasında değer artış kazancı da yer alıyor. Bu vergi için  değer artış kazancı beyannamesinin verilmesi gerekiyor.


Geçtiğimiz sene taşınmaz malınısatan kimseler 2016 yılında gelir vergisi mükellefi oluyor. 


Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 80 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan değer artışı kazançlarına ilişkin istisna tutarı, 2016 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 11.000 TL olarak tespit edildi.


Gelir vergisi hesaplaması, www.gib.gov.tr internet adresinden (internet vergi dairesi /hesaplamalar /gelir vergisi hesaplama) otomatik olarak yapılabiliyor. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com