Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Geliri olan özürlülerin emlak vergisi muafiyeti!

Emlak vergisinde geliri olmayan tek mesken sahipleri için muafiyet uygulaması bulunuyor. Peki, geliri olan özürlülerin emlak vergisi muafiyeti var mı?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Emlak vergisinde geliri olmayan tek mesken sahipleri için muafiyet uygulaması bulunuyor. Muafiyet şartlarını taşıyan kimseler belediyeye müracaat ederek vergi ödemelerinden muaf olabiliyor.


2016 yılında yapılan Emlak Vergisi Kanunu 8. madde değişikliği gereğince; özürlüler de Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskeni olması halinde, şartları taşıyan özürlülere emlak vergisi ödemelerinden muaf oldu.


Özürlülerin indirimli bina vergisi oranından yararlanabilmeleri için bu durumlarını tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınmış olan sağlık kurulu raporu ile ilgili belediyelere belgelendirmeleri gerekiyor.


Geliri olan özürlülerin emlak vergisi muafiyeti var mı?


Özürlülerin indirimli oran uygulamasında "gelir elde etmeme" şartı aranılmıyor. 


Bu nedenle, özürlülerin meskenlerinde bizzat oturup oturmamaları veya meskenini kiraya verip vermemeleri indirimli bina vergisi oranının(sıfır) uygulanmasına engel teşkil etmiyor.




Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com