Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gerçek İnşaat – İzmir

İzmir’de sahil bulvarı taş dolgu işleri, mermer ve demir üretimini, kalker temini gerçekleştiren firmadır. Gerçek İnşaat, 1982’de kurulmuş; 1988’de merkezini Ankara’dan İzmir’e taşımıştır.Gerçek  İnşaat – İzmir
Gerçek İnşaatGerçek İnşaat ne zaman, kimler tarafından kuruldu?


Gerçek İnşaat, 12 Mart 1982 tarihinde Ankara'da Yıldırım Beyazıt Meydanı Cami Yanı Kayahan No 4/23 adresinde Durmuş Öztürk ve oğulları Oktay Öztürk ve Olcay Öztürk tarafından 5 milyon TL sermaye ile bir aile şirketi olarak kurulmuş, 1992 yılında ortaklar arasına Özer Öztürk de katılmıştır. Gerçek İnşaat’ın tarihçesi nedir?


Gerçek  İnşaat – İzmir
Gerçek İnşaat'ın kurucusu Durmuş ÖztürkŞirket 1982 yılında kurulmuş olmakla birlikte geçmişi daha eskilere dayanmaktadır. 1960 ve 1970'li yıllarda Durmuş Öztürk kendi adına çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının hafriyat, yükleme ve muhtelif nakliye taahhüt işleri ile iştigal etmiştir. Şirket kuruluşunu müteakip aynı işler Gerçek İnşaat Nakliyat ve Ticaret LTD. ŞTİ. tarafından; başta Karayolları, Köy Hizmetleri, Devlet Su İşleri gibi kamu kuruluşlarının işlerini ihalelerle taahhüt edip yapmıştır. Gerçek İnşaat, hangi projeleri gerçekleştirdi?


1985 yılında Burdur Bucak-Karacaören Barajının Baraj Gövde Dolgusu işini yaparak özel sektör ile çalışmaya başlanılmıştır. 1987 yılında Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası'nın kil istihraç, yükleme, nakliye işini alarak günümüze kadar sürecek işbirliğinin ilk adımı atılmıştır. 


1988 yılında İzmir'de çalışmalar yoğunlaşınca şirket merkezi Ankara'dan İzmir'e nakledilmiştir. 


1988 yılında Çimentaş işleri bir yandan yürütülürken aynı zamanda Yüksel İnşaat'ın İzmir Çakalburnu, Mustafakemal Sahil Bulvarı, Karşıyaka/Bayraklı Altınyol, Karşıyaka Sahil Bandının taş dolgu işleri şirket tarafından gerçekleştirilmiştir. 


1992 yılında Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası'nın en büyük işi olan hammadde (kalker) temini, delme, patlatma, yükleme ve nakliye işleri ile fabrika içi muhtelif malzemelerin yükleme, nakliye ve saha tanzimi işlerinin yıllara sari taahhüdü alınmış olup, günümüzde de halen devam etmektedir. 


Bu arada, 1998 yılında Turgutlu Çaldağ'daki nikel ocağına %50 ortak olarak iştirakte bulunulmuştur. Buradan 2005 yılına kadar demir cevheri çıkartılıp muhtelif fabrikalara yükleme ve nakliyesi yapılmıştır. 2003 senesinde İngiliz Bosphorus şirketi ile Nikel Çıkartma Yükleme ve Nakliye Antlaşması yapılmış olup, aynı yıl ocağın ruhsatı 

Bosphorus Şirketine satılmıştır. Aynı yerde nikel madeninin çıkartılması, yüklenmesi ve nakliyesi 2011 yılına kadar şirket taahüdü altına alınmıştır. 


Şirket, 2003 yılı sonlarına doğru önce Burdur-Karamanlı'daki mermer ocağına ardından üretimini tamamen ihraç eden Denizli'deki mermer fabrikasına %50 hisseyle ortak olmuştur. Yurt dışı piyasalarda çok tutulan bej mermer türü çıkarılan ocağın üretim kapasitesi blok olarak yıllık 9 -11.000 m3’tür. Şirketin ocağından çıkarılan mermer Gerçek İnşaat’ın fabrikasında işlenerek cilalanmış ve eskitme mermer ürünleri olarak satışa sunulmaktadır. Ürünler başta A.B.D. olmak üzere Çin, Almanya, Fransa, İngiltere, İrlanda, Hindistan, İsrail ve diğer ülkelere ihraç edilmektedir. 


Gerçek  İnşaat, lastik tekerlekli ve paletli yükleyici, ekskavatör, silindir, dozer, grayder, damperli kamyon, kamyonet, pick-up, 4x4 araçlar gibi sayısı devamlı artan 100'ün üzerindeki makine parkıyla her türlü projeyi üstlenebilecek kapasite ve yeteneğe sahip bulunmakta. Gerçek İnşaat iletişim bilgileri nelerdir?


Gerçek İnşaat Nakliyat ve Tic. LTD. ŞTİ.


Adres: Atatürk Cd. No:334 K:1 D:2 Alsancak - İzmir

Tel & Fax: +90 0232 472 10 25-26 (pbx) 

E-Mail: info@gercek-insaat.com

Web: www.gercek-insaat.com