Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gerçek metrekare nedir?

Emlak sektöründe büyük bir tartışma konusudur bu: Bir şirketin söylediği metrekare, diğer şirketin söylediğine benzemez. Çünkü tanımlarda bir anlaşmazlık vardır.Mart 2013'de Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, satışta ve tapuda evin net metrekaresinin kullanılması için yasal bir düzenleme yapacaklarını açıklayınca tartışma tekrar başladı. 


Erdoğan Bayraktar, “Çalışma yapıyoruz. Farklı metrekareleri kaldırıyoruz. Evin net metrekaresi neyse, belediyeden öyle geçecek, satarken öyle satılacak ve tapuda da o metrekare yer alacak. Bunları netleştireceğiz” demişti.


Evin genişliği konusunda özellikle yabancıların ciddi problem yaşadığını belirten Bayraktar şunları duyurmuştu: “Yabancılar gelip daire alıyor, 180 metrekare, gidip bakıyor eve 80 metrekare çıkıyor. Yok, iç bahçe, bodrumdan ilave, balkon diyerek evi büyük gösteriyorlar. Garaj verdim sana diyor, çatı verdim, diyor. Onu engellememiz lazım. Daire satışlarında istenildiği gibi metrekare gösterme dönemi bitecek. Dairenin izdüşümünden, yalnızca duvarları çıkarak net metrekaresi belirlenecek.”


Evin net metrekaresini ‘duvarlar arasında kalan faydalı (süpürülebilir) alan’ oluşturuyor. Konutlarda net metrekare dışı bölümlerin şöyle olması bekleniyor: Kapı ve pencere şeritleri, baca çıkıntıları, hava bacaları, balkonların toplamının 2 metrekaresi, merpen, sahanlık, asansör, konut başına 4 metrekareden büyük olmamak üzere yapılan kömürlük, kalorifer dairesi, yakıt deposu, sığınak, kapıcı dairesi, çamaşırlık ve bina içindeki garajlar.


Gerçek metrekare nedir?
İnanlar İnşaat gerçek metrekarenin nasıl belirlendiği ile ilgili yararlı bir dosya hazırladı. İşte o dosya:


Proje brütü nedir?


Peyzaj alanları, açık kapalı otoparklar, açık ve kapalı sosyal tesisler, teknik hacimler gibi proje sınırları içinde yer alan tüm harici ortak alanların dairelerin metrekareleriyle orantılı olarak, daire kat brütü metrekaresine eklenmiş halidir.


Kat brütü nedir?


Konut katlarında bulunan asansörler, merpenler, giriş, lobi, resepsiyonlar, kat bahçeleri, var ise dairelere ait depoların toplamının, dairelerin metrekareleri ile orantılı olarak, daire dış net metrekaresine eklenmiş halidir.


Daire dış neti nedir?


Daireyi çevreleyen duvarlar dış cephe kaplaması da dahil edilerek çepeçevre alınan alanın ölçüsüdür. Daire iç duvarları ve daireye ait şaftlar bu ölçüye dahil edilir.


Daire netin neti nedir?


Ayağın bastığı, gözün gördüğü, yaşanan gerçek oda alanlarının içten içe ölçümlerinin toplamıdır. Bir başka deyişle zemin kaplama ölçüsüdür.


Bu durumda hangi metrekareden satın alma yaptığınızı mutlaka sorun ve öğrenin. Seçeneklerinizi karşılaştırırken, büyüklüklerini daire netin neti üzerinden kıyaslayın.