Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Geriye dönük tapu harcı indirimi!

Tapu harçlarında, yalnız konut ve işyerleri için Bakanlık tarafından Mart 2017'de indirim yapıldı. Peki, söz konusu tapu harcı indirimi geriye dönük uygulanıyor mu?


Tapuda yapılan gayrimenkul devir işlemleri için taraflar belli oranlarda tapu harcı ödemekle mükellef oluyor. Tapu harcı, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor.


Harcın ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden binde 20 olup; Buna göre gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen gerçek devir ve iktisap bedeli üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı binde 20 oranında hesaplanır ve ödeniyor.


Söz konusu tapu harçlarında, yalnız konut ve işyerleri için Bakanlık tarafından indirim yapıldı. 


Alınan karar gereğince 15 Mart ve 30 Eylül tarihleri arasında yapılan konut ve devir işlemleri için binde 20 yerine binde 15 oranında harç tahsil ediliyor. Peki, söz konusu tapu harcı indirimi geriye dönük uygulanıyor mu?


Geriye dönük tapu harcı indirimi!

Tapuda yapılan indirimin geriye dönük uygulanıp uygulanmadığı, bu tarihten önce devir işlemi yapan kimselerin cevabını aradığı olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, mevcut tapu harcı indirimi geriye dönük olarak uygulanmıyor. Bu nedenle yalnız belirtilen tarihlerde, belirtilen taşınmazların devir işlemleri için tapu harcı indirimi uygulanıyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com