Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Giovanni Lauda - Mimar

Dante Donegani ile birlikte 1992 yılında Milan kökenli bir kuruluş olan ve mimari, iç mimari, tasarım üzerine hizmet veren D&L’yi hayata geçiren mimardır. Giovanni Lauda, Kelebek Mobilya ürünlerini tasarlıyor... İşte Giovanni Lauda kimdir? sorusunun cevabı...Giovanni Lauda - Mimar

Giovanni Lauda kimdir?Giovanni Lauda nereli?


Giovanni Lauda, 1956’da İtalya Napoli’de doğdu. Napoli Üniversitesi Mimarlık  Bölümü’nü bitirdi. Giovanni Lauda, Mimar Dante Donegani ile birlikte 1992 yılında Milan kökenli bir kuruluş olan ve mimari, iç mimari, tasarım üzerine hizmet veren D&L’yi hayata geçirdi.


Luceplan, Edra, Radice, Viceversa, Rotaliana gibi bir çok firmaya fuarlar, sergiler ve ürün tasarımları konularında hizmet verdiler. Milan’da bulunan Domus Akademi birçok eğitim etkinliğinde  iş birliği yaptı. Giovanni Lauda neler yapıyor?


2004’te bazı eserleri "Metamorfoz" temalı mimarlık bienalinde sergilendi. Edra için tasarladıkları "Passepartout" isimli şezlongları Triennale di Milano ve Modern Sanat San Francisco Müzesi'nin daimi koleksiyonuna girdi. 

Tasarım Master Direktörü olarak 1993-2012 yılları arasında çalışan Dante Donegani halen NABA tasarım departmanında direktör olarak görev yapıyor. 


Giovanni Lauda ise 1996’dan beri eğitmenlik görevine devam ediyor.