Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Giyotin pencere

Giyotin pencere; yukarı aşağı hareket eden ve eski mimaride sıklıkla görülen pencere türüdür.Giyotin pencere nedir, özellikleri nelerdir?


Giyotin pencere; yukarı, aşağı yönde hareket eden penceredir. Daha çok tarihi yapılarda görülen giyotin pencereler, mimarinin gelişmesi ile yeni yapılarda da kullanılmaya başlanmıştır. 


16-26 mm çapında bir boru içine yerleştirilmiş çelik bir yay sisteminden oluşmuştur. Ortalama 45 kg’dır. 18. Ve 19.yy’larda bulunan yapılarda sıklıkla giyotin pencerelere rastlamak mümkündür. 


Giyotin Pencerenin tarihinde ye alan bilgiler şu şekilde: Kökeni Hollanda olarak bilinir. Fakat giyotin pencere hakkında söylenenler arasında şu da yer alıyor; Sir Christoper Wren, Londra'lı marangoz Thomas Kinward'a Kraliçenin oturma odasındaki pencereye ip ile makara koymasını söylüyor. Böylece kanadın istenilen yerde durmasını ve pencerenin güç harcanmadan kolayca açılmasını sağlayan geleneksel mekanizma icad ediliyor.


Giyotin pencere


Giyotin pencerenin avantajları nelerdir?

- Pencere aşağı-yukarı hareket ettiğinden odadaki yaşam ve dekorasyonu etkilememektedir. Standart bir pencerede kanadınız önünde bulunan nesnelere çarpar. Giyotin pencerenizin ön alanını ise dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.


- Osmanlı döneminde uygulanan eski pencere sistemine artı olarak, düşey kanat nerede bırakılırsa orada kalmaktadır.


- Kurma ve dikey çalışma esasına dayanan mekanik yay sistemi sayesinde oldukça güvenlidir.


- Kanadın makas vasıtası ile vasistas konumuna getirilmesine imkân veren vasistas-giyotin pencerelerde cam temizliği, kolay ve güvenlidir.


- Giyotin pencere, standart kanatlı pencereye göre daha verimli iç mekân hava sirkülâsyonunu sağlamakta, hava akımı veya rüzgâr etkisi ile kanatların çarpması veya vurması söz konusu olmamaktadır.


- Pencerenizi istediğiniz kadar yukarı sürerek dilediğiniz kadar havalandırma boşluğu yaratabilirsiniz.


- Pencerelerinizi açmak için perdelerinizi de açık tutmak zorunda kalmazsınız; perdeleriniz deforme olmaz.


- Yeni sistem Düşey Sürme Pencere Tipi için tasarlanan kilitleme sistemleriyle BS 7950 Pencere Güvenliği ne uygun olarak imal edilen kilitlerimiz sayesinde güvenlik sağlanmaktadır.


- Üstün korumalı enerji sınıfında oluşu ahşap kesitlerinde de görüldüğü gibi silikon fitiller sayesin de BFRC enerji sınıfı değerlerine uygun ısı izolasyonu da sağlanabilmektedir.


Ağırlık Sistemli Giyotin Pencereler: Makara, ip ya da zincir sitemi ile kurulan eski pencere sistemidir. Kullanımı zor olduğundan günümüzde kullanılmamaktadır.


Helezon Yapılı Giyotin Pencere Taşıyıcıları: Ahşap giyotin pencerelerde kullanılan bu taşıyıcılar, ağırlıkları 1-18 kg arasındadır. Ebatları ise 200 mm ile 1200 mm arasında değişmektedir.  


Çelik Yaylı Giyotin Pencere Taşıyıcıları: 30 santimetreden 180 santimetreye kadar kanat yüksekliği olup, 3 kilogram ile 50 kilogram arasında ağırlığı değişmektedir.

Vasistas Fonksiyonlu Giyotin Pencere: Giyotin pencerelerde cam temizlemek zordur fakat vasistas pencerelerde hareketin esnek olmasından dolayı bu tür sorunlar yaşanmamaktadır. 

Giyotin pencere

Giyotin pencereyi oluşturan elemanlar nedir?


1. Hareketli alt kanat

2. Sabit üst kanat

3. İç pervaz

4. İç denizlik

5. Dış pervaz

6. Dış denizlik

7. Aksesuvarlar (pencere tutaçları, kelebekler, kilitler, ağırlıklar vs)

8. Çıtalar


Giyotin pencere teknik çizimi nasıl olur?

Giyotin pencere