Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gökçen Kuzu

1980 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki eğitimini yarım bırakıp, babası ve amcaları tarafından 1943 yılında kurulan Kuzu İnşaat’ta çalışmaya başladı. Gökçen Kuzu, şu anda şirketin yönetim kurulu başkanı.


Gökçen Kuzu


Gökçen Kuzu kimdir?


Gökçen Kuzu; 1962 yılında Siirt’te doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi’ne 1980 yılında girdi fakat eğitimini yarım bıraktı. 


Gökçen Kuzu’nun babası ve amcaları Kuzu İnşaat’ı 1943 yılında kurdu. Aile 1980 yılına kadar Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde havaalanı gibi birçok projeyi hayata geçirdi. Kuzu, 1993 yılında Afyon Dinar’da yaşana n deprem sonrasında ilk büyük ölçekli konut projesini hayata geçirdi. Daha sonra Ankara, Siirt, Konya ve Kars gibi Türkiye’nin birçok bölgesinde projeler inşa etti.


7 yaşından itibaren inşaat sektörü içinde olan Kuzu, 1991 yılının firma için önemli bir yıl olduğunu dile getirdi. O yıl eski Siirt Belediye Başkanı olan eniştesi ve yeğeni talihsiz bir olay yaşayınca kendine yeni bir çizgi çekti. 

Gökçen Kuzu bu durumu şu şekilde açıkladı:


Artık Siirt'ten Ankara'ya gitmekte fayda gördüm ve 1993'ten itibaren Türkiye çapında işe giriştik. O zamanlar 50'ye yakın ihale aldık Afyon, Isparta gibi şehirlerde. 1996'da 4 bin evin deprem nedeniyle yıkıldığı Dinar'da 1150 konut inşa ederek yörenin ihtiyacının yüzde 33'ünü karşıladık. 4.5 ayda bu başarıyı gösterince herkes şaşırdı ve 'nerden çıktı bunlar' diyenler de oldu. Ama bu bizim baba mesleğimiz, işi biliyoruz. Hatta, bu sürede üç bakan da değişti. İhaleyi eski bakan CHP'li Adnan Keskin'den almıştık, sözleşmeyi ANAP'lı Keçeciler'le imzaladık, kabulü de Refah partili Cevat Ayhan'da yatırmıştık. Düşünün yani ülke nereden nerelere geldi.


Kuzu Grup hangi sektörlerde faaliyet göstermektedir?


1.Kuzu İnşaat

2.Markalı konutlar

3.Arıtma Tesisleri

4.Kuzu Beton


Kuzu Grup şirketleri hangileridir?


1.Kuzu Toplu Konut İnşaat

2.Kuzu İnşaat Otomotiv

3.Kuzu Beton

4.Kuzu Enerji Üretim

5.Kuzu Menkul Gayrimenkul ve Yatırım

6.Dört K İnşaat

7.Garipoğlu Turizm


Kuzu Grup hangi projeleri hayata geçirdi?


Biten projeler: İstanbul Bayrampaşa İş Merkezi, İstanbul Kuyumcukent Kompleksi 2.Etap, Siirt Özel İdare İş Hanı, Afyonkarahisar Merkez İş Merkezi ve Katlı Otopark, Çinçin Derece Yol Islah Çalışması, Antalya Merkez Atıksu Arıtma Tesisi, Düzce İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, İstanbul Tuzla İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, İstanbul Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, İstanbul Geneli, Atıksu Arıtma Tesisleri İşletilmesi İşi, Ankara Eryaman İlköğretim Okulu ve Kapalı Spor Salonu, Afyon Tarihi Lise Binaları Restorasyonu ve Ek Bina Yapım İşi, Siirt ve Kurtalan Yatılı İlköğretim Okulları, Siirt Merkez 500 Kişilik Öğrenci Yurdu, MEB Paket Projeleri: Manisa, İstanbul, Kocaeli, Van, Afyon, Divan AVM, Spradon Evleri, Spradon Kuleler, Spradon Residence, Spradon Quartz Evleri, Parkvadi Batı Evleri, Parkvadi Evleri, Parkvadi Premium Evleri, Divan Konutları, Halkalı Divan Residence, Mamak 1176 Konut İnşaatı, Erzurum Yük Tevzi Binası, Uşak Enerji Dağıtım Merkezi, Dikmen Vadisi Çelik Köprü İnşaatı, Sağlık Bakanlığı Eğitim Tipi 5 Adet Sağlık Tesisi, Afyon Başmakçı Devlet Hastanesi, Pervari Devlet Hastanesi, Baykan Devlet Hastanesi, Afyon Dinar 400 Daireli Afet Konutu, Denizli Çivril 195 Daireli Afet Konutu, Kars ve Ardahan 372 adet Konut İnşaatı, İstanbul Halkalı 3 Etap 2784 Toplu Konut, Ankara Mamak 510 adet Konut, Van Erciş 384 adet konut ve sosyal tesis, Van Edremit 496 adet konut ve sosyal tesis, İran 20 bin adet konut.


Devam eden projeler: İstanbul Geneli Tüm Atıksu Arıtma İşlerinin İnşaatı, Siirt Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi İnşaatı, Mardin Devlet Hastanesi, Siirt Devlet Hastanesi, Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı, Spradon Vadi Evleri, İran Tahran/Perdis 35 bin adet Konut İnşaatı.


Gökçen Kuzu, siyaset ile ilgili neler söyledi?


Kuzu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Gökçen Kuzu, siyasete girip girmemeleri hakkında şu yorumlarda bulundu:

Siyaset fikrini benimseyebiliriz, destekleyebiliriz de ama siyasetten uzak kalırız. Amaç vatandaşa hizmetse biz üreterek bunun en büyüğünü yapıyoruz. Yardımcı olmaksa, zaten herkesin derdine çare olmaya çalışıyoruz. Boşanmak isteyenden karakola düşene kadar kim bizi arayıp yardım isterse elimizden geleni yapıyoruz. Biraderim Siirt Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Güven Kuzu orada, bizim elimiz ayağımız hep Siirt'te. Bunların dışında siyaset bize gelmez.


Gökçen Kuzu’nun kentsel dönüşüm projesi hakkında formülü nedir?


Kuzu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Gökçen Kuzu, kentsel dönüşüm projesi hakkında birtakım formüller verdi. Kuzu’nun formülü şöyle:


1.Çağdaş, modern ve yaşanılır bir İstanbul için, kenti İstanbul dışında yeniden ve sıfırdan kurmalı yada olduğu yerde parça parça yeniden yapılmalı.

2.Yıkarak yapma ' şeklinde toplumsal paylaşım gerçekleşmeli. 

3.Her bir birey bu iş için harekete geçmeli. Artık her boş alan birilerinin iştahını kabartan rant alanları olmaktan çıkmalı, kentin bir parçası olmalı.


Gökçen Kuzu iletişim bilgileri nedir?


ANKARA 

Adres: Murat Mahallesi Suna Sokak No: 3 GaziosmanPaşa / ANKARA

Telefon: 0(312) 446 09 23 (pbx) - 447 70 91 (3 Hat)

Fax: 0(312) 446 03 29

E-Posta: info@kuzugrup.com


İSTANBUL 

Adres: Kuzu Plaza, Yeşilköy Caddesi No: 19 34153 Florya / İSTANBUL

Telefon: 0(212) 663 26 66

Fax: 0(212) 573 28 09

E-Posta: istanbul@kuzugrup.com


SİİRT 

Adres: Hükümet Caddesi No: 44 56100 SİİRT

Telefon: 0(484) 223 25 52 (pbx)

Fax: 0(484) 223 34 73