Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gökhan Çarmıklı – Çarmıklı Yapı

Çarmıklı Yapı Yönetim Kurulu Başkanı. Saruhan’la birlikte Ulus Savoy projesini hayata geçiren Gökhan Çarmıklı, İzmir Çeşme’de 7800 Çeşme projesini de hayata geçiren isim.Gökhan Çarmıklı – Çarmıklı Yapı

Çarmıklı Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Çarmıklı ve modacı eşi Siren Ertan Çarmıklı Gökhan Çarmıklı’nın kariyerinde neler var?


Çarmıklı Ailesi’nin genç kuşak işadamlarından Gökhan Çarmıklı, Amerika'da tamamladığı eğitiminin ardından ailenin Afşin - Elbistan Termik Santralı gibi büyük projelerinde çalıştı.


İnşaat sektöründe 60 senelik geçmişi olan ve resmi taahhüt projelerinde Türkiye'nin en büyük firmaları arasında yer alan Çarmıklı Yapı’nın patronu Gökhan Çarmıklı, 2007’de Saruhan Yapı ile ortak arazileri üzerine Ulus Savoy projesini konumlandırdı. 


Fideltus Gayrimenkul'ün sahibi Cem Kalyoncu ile Eylül 2008’de ortak olan Gökhan Çarmıklı, Ekim 2009’da şirketin tüm hisselerini satın alarak Cem Kalyoncu ile yollarını ayırdı. 


Çarmıklı Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Çarmıklı, Türkiye'nin sağlık turizmi açığını kapatmak istediklerini ve Çeşme'deki ikinci, üçüncü projelerinde bu konuyu öne çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor. Çarmıklı Yapı hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!

Gökhan Çarmıklı inşaat sektörü için neler diyor?


Eylül 2007’de Sabah Gazetesi’ne verdiği röportajdan; 


“İyi niyetli düşünmek zorundayız. Çünkü bir sürü yatırım içindeyiz. Ama 2008'in de iyi geçeceğine inanıyoruz. Belki bir yavaşlama olur ama onu da atlatacağını düşnüyoruz ekonominin. Durmak yok devamlı ileriye doğru yürüyeceğiz. Ben 5 yaşındaydım. Sordukları zaman 'ne yapacaksın' diye inşaatçı olacağım derdim. Öyle doğduk, öyle büyüdük, öyle öleceğiz inşallah. Sektör de işin daha başında. Rakamlar hâlâ çok düşük. Büyük bir konut açığının da olduğuna inanıyoruz. Konut fiyatları da yerine göre hâlâ çok yüksek değil. Eğer kendimizi Avrupa ülkesi olarak görüyorsak, Romanya dendiğinde oradan üstünüz diyorsak ve oralarda yüksek denecek fiyatlar varsa biz hâlâ ucuzuz demektir. Fiyatları artıran da arsaların fahiş ölçüde pahalı satılması. Yoksa inşaat maliyeti en çok yüzde 10 yükseliyor.”Gökhan Çarmıklı, Ulus Savoy projesi için neler söyledi? 


Ahmet Nazif Zorlu'nun bir süre önce metrekaresine 8 bin 290 dolar ödeyerek (toplam 800 milyon dolar) aldığı ve dünya çapında bir kompleks yapmayı planladığı 96.5 dönümlük Karayolları arazisinin karşısında bulunan Çarmıklıların arazisi çok değerli bir bölgede yer alıyor. Çarmıklı'nın verdiği bilgiye göre, evlerin büyüklüğü 130 - 450 metrekare arasında olacak.Gökhan Çarmıklı, 31 Ekim 2007’de Milliyet’ten Songül Hatırasu’ya şunları söyledi; 


"Arazi babam Orhan Çarmıklı'nın yıllar önceki vizyonuyla alınmıştı. 26 bloklu, 17 tip daireden oluşan Savoy, İstanbul'un en lüks projesi olacak. Plakalar daha garajdan girerken okunacak. Eve girene kadar kahve hazırlanmış olacak.  Türkiye'de lüks kelimesinin içi boşaltıldı. Herkes lüks diyor. Ama lüksü belirleyen öncelikle lokasyondur.” 

Gökhan Çarmıklı, Sabah Gazetesi’ne yaptığı bir açıklama da ise şunları söylüyordu; 


“Yeni projelerden biri Ulus'ta. 320 dairelik projenin ismi Savoy. TRT'nin tam karşısında. 60 dönüm araziden, 17 farklı tip daire seçeneği olacak. Fiyatı henüz belli değil ama lüks bir proje ve bence bittiğinde İstanbul'un en güzeli olacak. Diğer proje Bursa'da. 160 dairelik butik bir proje. Bursa için çok özel. Her gittiğimiz yerde olmayanı yapmayı hedef koyduk. Üst katlar bahçe olarak terası kullanıyor. 1+1, 2+1, 3+1 daireler ve dağ manzarası var. Altında da 10 bin metrekarelik bir alışveriş merkezi olacak. İnşaat başladı, 18 ay içinde bitecek. Metrekaresi aşağı yukarı bin 200-bin 500 Euro'ya satılacak 80-300 metrekarelik daireler var. Bursa'da konut eksiği gördük. Çıtayı da yükseltmek istedik. Yeni yapılanlar şu anda bizimkinin yanına yaklaşamaz. Toplu konut tarzındalar.”Gökhan Çarmıklı, 7800 Çeşme projesi için neler söyledi?


“7800 Çeşme evleri Çeşme'nin Boyalık koyunda denize sıfır arazide yapıldı. Alıcılar adeta bir sosyal kulüp oluşturdu. "Otoparklar plaka okuma sistemiyle çalışıyor ve garaj önüne gelen aracın plakasını okuyan özel sistemle aydınlatma, ısıtma, perdeler dahil ev hazır hale geliyor. Ege'de sağlık turizmi de başlatıyoruz.  Çarmıklı Yapı'nın Kalyoncu İnşaat ve Tamtex ile inşa ettiği 7800 Çeşme projesindeki SPA bir zincir haline getirilecek.

Proje, 49 ünitelik. Apart suitleri ve kendi içinde 20 odalı butik oteli olacak. Projede bir de SPA yer alıyor ve burayı sağlık merkezi haline getirmeyi düşünüyoruz. Dünyada çok yaygın olan bu yapının Türkiye'de eksikliği var. Bizim de bilmediğimiz bir sektör, bu proje ile ucundan başlayıp, nabız yoklayıp, Çeşme'deki ikinci, üçüncü projelerimizde daha çok sağlık turizmini öne çıkarmayı hedefliyoruz.


Rakamlarla konuşmayı şu anda tercih etmiyoruz. Ama şunu söyleyebilirim ki, 7800 Çeşme'nin bir benzeri değil Çeşme'de, Türkiye'de yok. Çeşme dünyanın en güzel yeri bana göre.


Her birinin metrekaresi 2 bin-3 bin dolar arasında. Apartların büyüklükleri de 70 metrekareden 250'ye kadar çıkıyor. Bir de orada 55 derecede gelen doğal termal su var. Apartların bütün ısınması bu sıcak suyla oluyor. Yaz-kış tüm bina 17 derecede sabit kalabiliyor. Binalar akıllı. Plakalar garajdan girerken okunuyor. Siz yukarı çıkana kadar kahveniz hazır. Gündüz perdeniz de kendiliğinden açılabiliyor.”Gökhan Çarmıklı hangi haberlere konu oldu?


Gökhan Çarmıklı, işinin başında (Akşam Gazetesi, 09 Haziran 2013)


İzmir’in Çeşme İlçesi’ndeki, 'Çeşme 7800 Residance’ın sahibi Gökhan Çarmıklı, otelin her işiyle ilgileniyor.

İstanbul cemiyet hayatının tanınmış ismi ve 'Çeşme 7800 Residance'ın sahibi Gökhan Çarmıklı, işlerle kendisi ilgileniyor. Ilıca’daki otelinin misafirleriyle sohbet eden Çarmıklı, yaz sezonu boyunca işinin başında duracak. Otelin her noktasıyla eşi Siren Ertan Çarmıklı ile birlikte ilgilenen Gökhan Çarmıklı, İstanbul sezonunu kapattığını belirtti.Kalyoncu ve Çarmıklı ortak oldu! (Emlakkulisi.com, 10 Eylül 2008)


Fideltus Gayrimenkul'ün sahibi Cem Kalyoncu ve Türkiye'nin en büyük inşaat firmaları arasında yeralan Çarmıklı Yapı'nın sahibi Gökhan Çarmıklı ortak şirket kurdu.


İnşaat sektöründe 60 senelik geçmişi olup Türkiye'nin en büyük firmaları arasında yer alan Çarmıklı İnşaat'ın patronu ve İstanbul'da 6 bin konutluk Isparta Kule projesini hayata geçiren Fideltus Gayrimenkul'ün patronu Cem Kalyoncu ortak bir inşaat şirketi kurdu. 8 Eylül 2008'de kurulan Birleşik İnşaatçılar Grubu Yapı Taahhüt A.Ş'nin merkezi Akmerkez'de. 1 milyon 25 bin sermaye ile kurulan şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını Gökhan Çarmıklı, Başkan Yardımcılığını Cem Kalyoncu, Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini ise Cengiz Özgüç ve Rekin Kaçar üstlendi. Şirketin faaliyet alanları ise ikamet veya ikamet amaçlı olmayan binaların inşaatı, resmi ve özel inşaatlar, inşaat yapı taahhüt ve müteahhitlik işleri yapmak.Gökhan Çarmıklı ile Cem Kalyoncu'nun ortaklığı bitti (Posta Gazetesi, 10 Ekim 2009)


İki ortak yollarını ayırdı. Gökhan Çarmıklı, Cem Kalyoncu'nun hisselerini aldı.  Çarmıklı Yapı'nın ortağı Gökhan Çarmıklı ile Fideltus Capital'in kurucusu Cem Kalyoncu Çeşme'de 2 yıl önce 7800 Çeşme Residence&Hotel'i açmıştı. İki ortak sonunda yollarını ayırdı. Gökhan Çarmıklı, Cem Kalyoncu'nun hisselerini aldı. Gökhan Çarmıklı'nın eşi Siren Ertan ile Cem Kalyoncu'nun eşi Hülya Kalyoncu'nun yıllardır süren dostluğu da bu yüzden sona erdi.


Emre Ergani ve Gökhan Çarmıklı ortaklığından Alaçatı Seaside'da beach club (Sabah Gazetesi, 28 Haziran 2012)

Ünlü işletmeci Emre Ergani ile işadamı Gökhan Çarmıklı'nın geçen yıl Çeşme 7800 Otel'de başlayan iş ortaklığı bu yıl Avrupa çapında bir mekan kurdu. Ergani ve Çarmıklı; Alaçatı'daki Seaside'ı alıp genişleterek 20 bin metrekarelik bir beach club yaptı. Avrupa'nın en büyük beach club'ı özelliğine sahip olan 'Bobou' adlı mekan hafta sonu büyük bir partiyle açılacak. Ergani ve Çarmıklı'nın sosyeteden dostlarını da davet ettiği 29 Haziran'daki parti sabaha kadar sürecekmiş. Birçok sürprizin de yaşanacağı bu parti bence kaçmaz; Çeşme'de olan tatilcilere duyurulur...