Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Göktürk mesire alanı

Göktürk mahallesi sınırları içinde kalan mesire alanıdır. Çevresinde son dönemlerde villa projeleri yer almaktadır.Göktürk nerededir?


İstanbul Avrupa Yakasındadır. Eyüp ilçesine bağlıdır. Doğusunda ve güneyinde Mithatpaşa Mahallesi, kuzeyinde Odayeri, batısında ise Pirinççi köyleriyle komşudur. 


Göktürk mahallesinin bulunduğu Kemerburgaz’da ilk yerleşim; 1924 yılındaki mübadele döneminde yerleştirilen Türkler ile oldu. Yerleşim yerinde ormanların yüzölçümü fazla olduğundan bölge fazla gelişemedi. Fakat son zamanlarda bölgeye villa tarzı konut projelerinin yapılması ile Göktürk, üst tabaka ailelerin yaşadığı bir bölge haline geldi.


Göktürk Göleti Mesire Alanı özellikleri nedir?


Göktürk Göleti Mesire Alanı’nda en sık görülen bitki türleri; Karaçam, Sahil Çamı, Saplı Meşe, Doğu Kayını, Dişbudak yer almaktadır. Bunların dışında Akçakesme, Kocayemiş, Funda, Defne, Böğürtlen, Orman Sarmaşığı bulunmaktadır. Alanda canlı olarak ise yaban domuzuna, kurt ve sincaba rastlanmaktadır. Ayrıca çakal, tilki ve köstebek de görülmektedir. 


Göktürk Göleti Mesire Alanı’nda ne tür aktiviteler yapılır?


Bu mesire alanında doğa sporları yapılmakla birlikte gölde balık avlanabilir. Son olarak da hafta sonları bölgeye yakın semtlerden gelen piknikçiler bulunmaktadır. 


Göktürk Göleti Mesire Alanı’na ulaşım nasıl sağlanmaktadır?


Hasdal-Kemerburgaz yoluyla ulaşılan Göktürk merkezine çok yakındır. İhsaniye yolunun hemen başlangıcında sağ tarafta bulunur.


Adres: Göktürk Merkez Mah. İstanbul Caddesi – Eyüp Tel: 0 212 628 84 18


Göktürk’te Bayrampaşa Belediyesi nasıl bir mesire alanı oluşturdu?


70 dönümlük arazi üzerinde Bayrampaşa Belediyesi bir mesire alanı oluşturdu. 2013 yaz ayında faaliyete geçmesi planlanan alanına; 300 metrekare kır kahvesi, 300 metrekare kır gazinosu, 2 adet su deposu, 5 adet çeşme, 5 adet kameriye, yürüyüş yolları, süs havuzu ve 20 metrekare 2 adet tuvalet yapıldı.


Alan kenarında yer alan 10 dönümlük alana ise Bayrampaşa Belediyesi, meyve ağaçları dikti. Ayrıca 60 dönümlük bir alana da eğlence ve spor alanları inşa etti.


Odayeri mesire yeri nerededir?


Burada meşe, kestane ve gürgen ağaçları bulunmaktadır. Göktürk’de yer alan mesire alanı piknik yapmak için idealdir. Köye çok yakın bir konumdadır. Bölgede yapılan maden kazıları sonucu göller oluşmuştur. 

Odayeri mesire alanına Hasdal istikametinden ulaşmak mümkündür. İhsaniye Köyü’nün 6 kilometresindeki Ağaçlı Yolu üzerindedir.


Telefon: 0 212 262 77 10 – 2484