Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Götürü gider düştü kira gelir vergisi arttı!

Torba Yasa'nın yürürlüğe girmesi ile de götürü gider düştü kira gelir vergisi arttı. Peki, bu durumda kimler ne kadar fazla kira gelir vergisi ödeyecek?


Gayrimenkulünü kiraya vererek gelir elde eden kimseler, Gelir Vergisi Kanunu gereğince vergilendiriliyor. Vergiyi istisna sınırından yüksek gelir elde eden kimseler ödüyor. Bu sınır her sene yeniden belirleniyor.


2018 yılı vergilendirmesinde konutta kira gelir vergisi istisna sınırı 3 bin 900 TL olarak belirlendi. 


Geçtiğimiz günlerde Torba Yasa'nın yürürlüğe girmesi ile de götürü gider düştü kira gelir vergisi arttı. Peki, bu durum kimleri etkiledi? Kimler ne kadar fazla kira gelir vergisi ödeyecek?


Kira gelir vergisi için beyanname sürecinde götürü gider ya da gerçek gider seçiliyor. Gerçek giderin seçilmesi halinde kiralama sürecine yapılan ve kanunda belirtilen bazı giderler masraf olarak vergiden düşülebiliyor.


Götürü giderin seçilmesi halinde ise kira vergisinden yüzde 25 indirim uygulanıyordu. Ancak Torba Yasa ile bu oran yüzde 15'e indirildi. Böylece oran azalırken, ödenecek vergi de artmış oldu.


Örnek hesaplama


Bayan (A), sahibi bulunduğu gayrimenkulünü mesken olarak kiraya vermiş olup 2017 takvim yılında toplam 13 bin 900-TL kira geliri elde etmiştir. Başkaca herhangi bir geliri bulunmayan Bayan (A), gayrimenkul sermaye iradının safi tutarının tespitinde götürü gider yöntemini seçmiştir.


Buna göre; Bayan (A)’nın 2017 yılında elde ettiği gayrimenkul sermaye iradının safi tutarı aşağıdaki gibi hesaplanacaktır:


Götürü gider düştü kira gelir vergisi arttı!
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com