Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Greenox’un ilk servi ağacı dikildi!

Greenox’un ilk ağacı, bügün gerçekleştirilen törenle 40 metre yükseklikteki yerini aldı. Boyu 4 metre ve ağırlığı 330 kg olan melez servi ağacı dev bir vinçle 12. kata çıkarılarak dikildi ve can suyu verildi..


Aycan-Feres İş Ortaklığı tarafından hayata geçirilen yeşil bina projesi Greenox’un ilk ağacı, bügün gerçekleştirilen törenle 40 metre yükseklikteki yerini aldı. 


Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ın katılımıyla düzenlenen törende, boyu 4 metre ve ağırlığı 330 kg olan melez servi ağacı dev bir vinçle 12. kata çıkarılarak dikildi ve can suyu verildi.


 Tamamlandığında dünyanın 2. ve Türkiye’nin ilk dikey ormanı unvanına sahip olacak Greenox’un ilk ağacının dikim törenine, Ayçan Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tüfekçibaşı, Feres Gayrimenkul Yö­netim Kurulu Başkanı Murat Yağan ve Greenox’un mimarı Salih Çıkman’ın yanı sıra, proje yöneti­cileri ve basın mensupları katıldı. Binanın cephesinde yer alacak 900 ağaç ve 25.500 bitki, yatayda 2 dönümlük yeşil alana eşdeğer olacak. Avrupa’nın en yüksek yeşil duvarlarına sahip olacak Greenox, günde yaklaşık 15 metreküp oksijen üretecek.


İstanbul’da hızla devam eden kentsel dönüşüme “yeşil” bir yaklaşım getiren Greenox’a ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç,“dikey orman” adı verilen konseptin, yeşilini kaybeden şehirlere çözüm olarak sunulan bir sürdürülebilir mimari örneği olduğunu belirtti. Belediye Başkanı, Greenox gibi vizyoner bir projeyi hayata geçiren Ayçan - Feres İş Ortaklığı’nın temsilcilerine, tüm İstanbullular adına teşekkür etti.


İçi dışı yeşil bina


Dünyanın 2. ve Türkiye’nin ilk dikey orman projesi Greenox hakkındaki bilgileri, Mimar Salih Çık­man paylaştı. Yeşil bir bina yaratmak üzere Greenox’un dış cephesine yerleştirilecek ağaç ve bitki­ler, şehrin nefes almasına yardımcı olacak. Oksijen üretecek bitki örtüsü, karbondioksit ve toz par- tiküllerini emecek. Isı ve nem yalıtımı sağlayarak, daha az enerjiyle, binanın yazın daha serin ve kışın daha sıcak olmasını sağlayacak. Dış cephede oluşturulacak zengin bitki örtüsü, bulunduğu bölgedeki biyolojik çeşitliliği artırırken, kanatlı canlılar için de yaşam alanı oluşturacak. Greenox’un yalnız dış cephesi “yeşil” olmayacak, LEED Gold adayı bina, kendi kendine yeten, enerji ve su ta­sarruflu sistemlerle donatılacak.                

                '

Dünyada mimarideki en son trendi temsil eden Greenox, insanoğlunun doğadan aldıklarını doğaya geri vermeyi hedefleyen bir yeşil dönüşüm projesi. İtalya’nın Milano kentindeki ilk dikey orman pro­jesinin ardından hayata geçirilen 2. proje olacak Greenox’ta, ağaç ve bitkilerin dikimine Eylül’de başlanacak. İstanbul’un kalbi Büyükdere Caddesi’ne 420 metre mesafede, doğadan kopmadan yaşama fırsatı verecek Greenox, Kasım ayında tamamlanacak.