Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gümüşsuyu Mahallesi - Beyoğlu – İstanbul

Taksim Gezi Parkı olayları ile sık sık gündeme gelen mahalle. Gümüşsuyu Mahallesi, Beyoğlu ile Beşiktaş arasında sınır mahalledir. Taksim – Beşiktaş – Taksim dolmuşları Gümüşsuyu Caddesi olarak bilinen İnönü Caddesi üzerinde işler. Almanya Başkonsolosluğu, Gümüşsuyu Asker Hastanesi, İTÜ Gümüşsuyu kampusu gibi önemli binalar bu mahallededir.Gümüşsuyu Mahallesi - Beyoğlu – İstanbul

Gümüşsuyu Mahallesi, Beyoğlu, İstanbulGümüşsuyu Mahallesi nerede?


İstanbul'un Avrupa yakasındaki ilçesi Beyoğlu'nun mahallesidir. Kuzeyinde Kocatepe Mahallesi ve Harbiye, doğusunda Beşiktaş İnönü Stadyumu, Beşiktaş-Kağıthane Tüneli ve Vişnezade Mahallesi, güneyinde Cihangir Mahallesi ve batısında Şehit Muhtar Mahallesi bulunur. Gümüşsuyu Mahallesi - Beyoğlu – İstanbulGümüşsuyu Mahallesi’nde bulunan önemli yapılar hangileridir?


Taksim Gezi Parkı, Atatürk Kültür Merkezi (AKM), The Marmara Taksim Oteli, Ceylan Intercontinental Oteli, Almanya Başkonsolosluğu, Libya Başkonsolosluğu, Gümüşsuyu Parkı, Gümüşsuyu Asker Hastanesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gümüşsuyu Kampusu, İTÜ Makina Fakültesi, İTÜ Makina Tekstil Fakültesi, Süryani Katolik Patrikliği Vekaleti Kilisesi, Norveç Krallığı İstanbul Fahri Konsolosluğu, Namık Kemal İlköğretimokulu gibi yapılar bu mahallededir. Gümüşsuyu Mahallesi, Dolmabahçe Sarayı ve İnönü Stadı gibi önemli yerlere yakındır.Gümüşsuyu Caddesi (İnönü Caddesi) nerede başlar, nerede biter? 


Gümüşsuyu Caddesi olarak bilinen İnönü Caddesi, Taksim'den Beşiktaş'a inen caddedir. Otobüs firmalarının acentaları, konsolosluklar ve turizm, ithalat-ihracat firmalarının ofisleri, vakıf ve eğitim kurumları yönetim binaları bu cadde üzerindedir. 


Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nin olduğu bölgede Mete Caddesi'nin bitiminden başlar, AKM'yi dolanarak Beşiktaş'a uzanır. İnönü Caddesi, Beşiktaşta Gazhane Bostanı Sokak ve Bostan Gazhanesi Sokak arasında sona erer.Gümüşsuyu Asker Hastanesi’nin tarihçesi nedir?


Abdülmecid Döneminde (1839-1861), bugün İTÜ'nün Taşkışla Binası olarak bilinen Mecidiye Kışlası, bu kışladaki topçu subayları içinse Ayaspaşa Mezarlığı'nın bir kısımı kaldırılarak Gümüşsuyu Askeri Hastanesi inşa edildi. 1850'lerde, Hademe-i Hassa (Saray hademeleri) ve Muzıka-i Hümayun (Saray orkestrası) üyeleri için inşa edilmeye başlayan, ancak Abdülaziz Döneminde (1861-1876) tamamlanan Gümüşsuyu Kışlası ve askerlerin talim yaptığı Talimhane bölgesiyle birlikte Taksim'in ‘askerî’ ve ‘devletçi’ topografyası iyice belirginleşti.


Bir kısmı Osmanlı döneminde kaldırılan Ayaspaşa Mezarlığı, 1920'li yıllarda tamamen ortadan kaldırılmış ve bugünkü apartman dizileri, Gümüşsuyu Askeri Hastanesi'nin bulunduğu yere kadar yayılmışlardır. 19. yy'da, Elektrik İdaresi'nin yabancı müdürü için bir lojman binası yapılmıştı. Cephesi sarmaşıklı, 3 katlı bu bina da II. Dünya Savaşı sonrası yıktırılarak yerine ve arkasına, bugünkü Atatürk Kültür Merkezi yapıldı. (Kaynak: Vikipedi)Gümüşsuyu Mahallesi’nde 2013 yılı itibariyle metrekare fiyatları kaç TL arasında? 


Taksim bölgesinde ikinci el konut piyasasında birim satış değerleri değişkenlik göstermekte. Gümüşsüyü bölgesinde, metrekare kiralama fiyatları 30-40 TL aralığında iken ofis birim kira fiyatları Taksim Meydanında 65-70 TL'ye ulaşabilmekte.


20 Eylül 2013 tarihli Dünya Gazetesi’nin haberine göre; Taksim Meydanı’nda ve Gümüşsüyü Caddesinin Boğaz manzaralı apartmanlarında ikinci el konutların metrekare satış değerleri 10 bin TL düzeyindeyken. Cihangir bölgesinde birim satış fiyatı. 4 bin-5 TL aralığında. Taksim'den Tünele doğru, ara sokaklarda yer alan ikinci el konutların ortalama birim metrekare satış fiyatı ise 2 bin TL düzeyine düşmekte. Taksim ofis piyasası ise eski, konut fonksiyonlu ve apartman tipi inşa edilmiş yapılar oluşturmakta. Gümüşsüyü bölgesinde, manzarasına bağlı olarak metrekare kiralama fiyatları 30-40 TL aralığında iken ofis birim kira fiyatları Taksim Meydanında 65-70 TL'ye ulaşabilmekte.Gümüşsuyu Mahallesi’nin posta kodu kaçtır?


Gümüşsuyu Mahallesi posta kodu şöyledir; 34400Gümüşsuyu Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?


Adı Soyadı: Çiğdem Nalbantoğlu

Adres: Hariciye Konağı sk. No:1 D:5 GÜMÜŞSUYU

Tel: 0212 252 53 63-249 77 78