Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Güntekin Köksal

Bünyesinde Ottoman Life İnşaat’ı da bulunduran Pet Holding’in Yönetim Kurulu Başkanıdır. Prof. Dr. H. Güntekin Köksal, Petrol Mühendisliği alanında yüksek lisans yapmıştır.Güntekin Köksal
Pet Holding Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Güntekin KöksalGüntekin Köksal kimdir?Prof. Dr. Güntekin Köksal, 1974 yılında Pet Holding’i kurmadan önce, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda (TPAO), üretim, sondaj, rezervuar, makina ve bakım bölümleri yöneticilikleri de dahil olmak üzere toplam 17 yıl çalışmıştır. Avusturya Leoben Üniversitesi'nde Sondaj Mühendisliği ve Petrol Mühendisliği dallarında yüksek lisans yapan Dr. Köksal, 1990 yılında Pet Holding’in bir alt kuruluşu olarak kurduğu Petoil A.Ş. aracılığı ile, Azerbaycan, Kazakistan, Türkiye, Yemen ve Kuzey Irak’ta petrol arama ve üretim faaliyetlerinde bulunmuştur. 


Dr. Köksal, aynı zamanda ROSTURK’un Başkanlığı (Rusya-Türkiye Ticaret ve Ekonomi Birliği); Türk-Alman Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin Onursal Üyeliği; Türk-Alman İşverenler Birliği Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türk-Alman Endüstri ve Ticaret Odası Kurucu Üyeliği görevlerini yürütmüştür.


Pet Şirketleri bugün Türkiye’nin pek çok bölgesinde ve Kuzey Irak’ta, dünyanın çok farklı ülkelerinden ve bölgelerinden ortaklıklar kurarak büyük bir cesaret ve başarıyla çalışmakta, her geçen sene faaliyet alanlarının ve aktivitelerinin ölçeğini genişletmektedir.Güntekin Köksal, Başbakan Erdoğan’a mektubunda neler yazdı? 


İşte o mektup;


"Ankara, 14 Şubat 2008


Sn. Recep Tayyip Erdoğan

T.C. Başbakanı

Başbakanlık/Ankara

Başbakan'a açık mektup


Sayın Başbakan,


Ben müsaadenizle önce kısaca kendimi tanıtayım. 77 yaşında bir işadamıyım. Devlet bursu ile Avrupa'da okudum. Maden ve petrol konularında 2 master yaptım. Yurda döndükten sonra 10 senesi Batman'da olmak üzere 17 sene TPAO'da çalıştım. 34 senedir de 1974'te kurduğum Pet Holding şirketlerini yönetiyorum. SSCB, Almanya, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan ve Yemen'de başarılı yatırımlar yaptım. Halen Türkiye, Kuzey Irak ve Yemen'de çok değerli sahalarda petrol üretimi yatırımlarım var. 


Çeşitli konularda ilklere imza atan, girişken bir müteşebbisim. Risk alırım. Memleketimi çok severim. Hiç sigortasız adam çalıştırmam, vergi kaçırmam... Çok eski ve köklü bir aileden geliyorum. Dedelerim, sadrazam, vezir, asker olarak ülkemize hizmet etmiştir. Atatürk ve devrimlerine çok bağlıyım. Atatürk olmasaydı ve bu devrimleri yapmasaydı bugün bizim dinimiz ve ismimizin de aynı kalması imkânı olmadığına inanırım. Kısacası yüzde yüz bir Atatürk çocuğuyum.


Allah'a inancım tamdır. Allah'ın dürüst, çalışkan, doğru insanların daima yanında olduğuna tecrübelerimle de inanırım. Türkiye'den kolay kolay vatan haini çıkmaz. Sizin ülkenizi sevdiğinize ve kendi stilinizde ülkemizi kalkındırmaya çalıştığınıza inanıyorum. Zeki, çalışkan ve çok karizmatik bir karaktere sahip olduğunuzu da biliyorum. Ancak ülkenin bugünkü durumunu üzülerek söyleyeyim ki hiç iyi görmüyorum. Hemen sinirlendiğinizi, kızdığınızı ve söylendiğinizi görüyorum. Medyaya sinirli, sert, kırıcı beyanatlar veriyorsunuz. Bir başbakanın her dakika sinirlenmeye hakkı yoktur. Ülke bölünüyor... Biz ve onlar diyorsunuz. Bu ne demek? Tarihimizde hiçbir başbakan halka böyle hitap etmemiştir. Kendinize hâkim olun!


Senelerce üniversitelerde hocalık yaptım. Konferanslar verdim. Hâlâ da üniversitelerde konferanslar veririm. Babanız yaşındayım. Hocayım... Bu yüzden hiçbir işadamının yapamadığı bu ikazları yapmaya hakkım var. 

Küçük bir vakfımızda her sene 25-30 üniversite çocuğuna burs veririz. 


Sayın Başbakan!


Müsaadenizle size birtakım tavsiyelerde bulunuyorum: 


Bugün çok güçlüsünüz. Ya yarın? Allah bilir!!! 


İnsanlar kendilerini en güçlü hissettikleri zamanlarda en büyük hataları yaparlar. Tarihte bu husus defaatla sabittir. 

Ancak şu atasözünü hiç unutmayın!


"Böbürlenme padişahım, senden büyük Allah var"


"Keskin sirke küpüne zarar verir!" Sinirlerinize hâkim olun! Bağırıp çağırıp kötü konuşmayın. İnsan kalbi sırça gibidir. Kırdığınızda tamiri imkânsızdır. Çok ağır konuşuyorsunuz. Aydınlara, medyaya, yargıya, üniversitelere değer verin, görüşün, fikirlerini alın! Onlar da bu memleketin çocukları!!! Onların fikirleri, görüşleri, bilgileri, tavsiyeleri etrafınızdaki çok kişiden daha değerli olabilir. Her güçlü kişinin etrafının "evet efendimciler", "dalkavuklar" tarafından sarılmış olduğunu bilmeniz lazım. 


Etrafınızdakilerin çoğunluğu her şeyi size soruyorlar. Her şeyi hiç kimse bilemeyeceği gibi siz de bilemezsiniz. Bilmediklerinizi açıkça söyleyin. Her hususta fikir beyan etmeyin, danışın, öğrenin. Monolog yapıyorsunuz. Diyalog yapmaya çalışın! Hayvanlar koklaşarak, insanlar konuşarak anlaşırlar. Sadece sizin gibi düşünenleri işlerin başına getirmeyin! Bugün birçok kamu müessesemizin işi bilmeyenler tarafından yönetildiğini görüyorum. Kadrolaşmayın! Sadece sempatizanlarınızı veya öyle görünenleri kadrolara yerleştirmeyin. "Hayır! Yapmıyorum!" demeyin. Ben Ankara'da yaşıyorum. Duyuyor, kontrol ediyor ve görüyorum. Kapasitesiz, bilgisiz insanlar önce memlekete, sonra size zarar verir.


Diktatörleşmeyin! Milletvekillerinize dahi beyanat vermeyi yasaklamayın! Medyayla, aydınlarla, yargıyla, askerle, üniversitelerle inatlaşmayın. 


Sadece türban serbestliğini Anayasa'mızda değiştirmek dahi AB'ye girmemize büyük bir engel olacaktır.

Laikliğe, sizin tabiriniz ile ciğerden inanın, güvenin. Laiklik dini özgürlüklerin değişmez kanunudur.

Bir hadis-i şerif diyor ki: "Cenab-ı Hak sevdiği yöneticilerin yanına açık sözlü danışmanlar nasip eder, sevmediklerine de dalkavuklar musallat eder."


Sıkça bahsettiğiniz büyük Türk düşünürü Edebali Hazretleri'nin öğütlerini bir kez daha okumanızı, içtenlikle tavsiye ediyorum. 


Saygılarımla...


Prof. Dr. H. Güntekin Köksal 

Pet Holding Yönetim Kurulu Başkanı"Pet Holding şirketleri hangileridir?Petoil A.Ş.: 1990 yılında kurulan Petoil Petrol ve Petrol Ürünleri Uluslararası Arama ve İşletme A.Ş., doğrudan veya dolaylı şirketler aracılığı ile Kuzey Irak'ta 2 adet Petrol Arama ve Üretimi Lisansı bulunan özel bir petrol araştırma ve üretim şirketidir. Orta Doğu ve Asya'da daha önce hiçbir petrol firmasının girmediği bölge ve ülkelere ilk kez girerek, öncülük yapmış olma özelliğine sahiptir. 1992 yılında Azerbaycan'a ve 2002 yılında Kuzey Irak'a ilk giren özel şirket, Petoil'dir. Bunun yanında, Kazakistan, Yemen ve Türkiye'de de faaliyet göstermiştir.


Petma Ltd. Şti.: Petma, Mayıs 2010 tarihinde Pet Holding’in doğal taş ve madencilik faaliyetlerini yürütmek üzere kurulmuştur. Kasım 2010 tarihinde 200707933 ruhsat numaralı II. Grup (Doğaltaş – Mermer) işletme izni alınmıştır. Tokat ili, Turhal lçesi, Ulutepe Köyü’nde bulunan Petma Mermer Ocağı’nda gerekli tüm ön yatırımlar yapılmış ve Şubat 2011’de üretim faaliyetlerine başlanmıştır. Açık bej renkli, homojen ve yer yer ince kırmızı damarlı mermer bloklar üretilmektedir. Çıkarılan “Turnalit Bej” bloklar gerek iç pazarda, gerekse yurt dışı pazarda oldukça büyük bir ilgi ile karşılanmıştır.


Petkontur A.Ş.: 1989 yılında kurulan Petkontur, anahtar teslimi olarak yapımını üstlendiği 500 yataklı Novokuznetsk Genel Cerrahi Hastanesi inşaatı ile Sibirya’da ilk Türk şirketi olma özelliği taşımaktadır. Başta BDT ve Almanya olmak üzere, projelendirme safhasından anahtar teslimi sağlık kuruluşları (hastane, poliklinik, diyaliz merkezi, kür merkezi); sanayi tesisleri (deri, deri konfeksiyon, ekmek fabrikası, fındık işleme fabrikaları); konut kompleksleri, mahalleler, tarihi binaların onarım ve yenileme işlemleri (Dresden-HEPPENHEİM); tatil sitesi (Petya Tatil Sitesi) ve teknolojik inşaatlar yapmıştır.


Petya: Petkontur’un inşasını ve yönetimini üstlendiği Club Petya 74.000 m2’lik alan üzerine kurulu 44 apart, 61 villa, sosyal tesis ve yeşil alanları ile üye ve müşterilerine 1994 yılından bu yana Datça’da hizmet vermektedir. Mükemmel deniz manzarası, gün doğumu ve yeşil alanlara verilen önem ile doğanın içinde yaşama hissi veren Club Petya günümüzde nadir bulunabilen huzuru misafirlerine sunmaktadır.


Ottoman Life Ltd. Şti.:  Ottoman Life, Akdeniz ve Ege’de proje geliştirmek, arsa geliştirmek ve inşaat yapmak üzere kurulmuştur. 2007 yılında tamamlanan, Bodrum, Turgutries’de bulunan 57 konutluk lüks konutların satışını tamamlamıştır. Yine bu bölgede üzerinde proje geliştirilebilecek çeşitli arsa yatırımları bulunmakta ve yeni yatırımlar yapmaya devam etmektedir.


Pet Gayrimenkul Ltd. Şti.: Pet Holding’in Türkiye genelinde farklı bölgelerde bulunan arsa yatırımlarını kontrol etmek, değerlendirmek ve yatırım yapmak üzere kurulmuştur.Pet Holding’in tarihçesi nedir? 1974 - Bir aile şirketi olan PET HOLDING, 1974 yılında H.Güntekin KÖKSAL tarafından şahıs şirketi olarak kurulan PET TİCARET BÜROSU adı altında mümessillik, müşavirlik ve sigortacılık faaliyetlerinde bulunmak üzere ticari hayata başlamıştır. 


1979 - PET MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK MÜMESSİLLİK LİMİTED ŞİRKETİ kurulmuştur. (Bu şirket 

1988 yılında ANONİM ŞİRKETE dönüştürülmüştür.)


1979 - PET-KONTUR KONUT İNŞAAT VE TURİZM LİMİTED ŞİRKETİ inşaat ve müteahhitlik hizmetleri yürütmek üzere kurulmuştur. (Bu şirket 1988 yılında ANONİM ŞİRKET haline getirilmiştir.)


1979 - GÖZETİM EKSPERTİZ SERVİS LİMİTED ŞİRKETİ mevcut şirketlerin faaliyetlerini tamamlamak ve desteklemek amacıyla kurulumuştur. (1981 yılında PET-MADENCİLİK İMALAT LİMİTED ŞİRKETİ adı altında çalışmalarını sürdürmeye başlamıştır.)


1979 - PETKÖK GIDA MADEN VE SANAYİ ÜRÜNLERİ İHRACAT İTHALAT VE PAZARLAMA LİMİTED ŞİRKETİ kurulmuştur. (1986 yılında PETMER MADEN ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ'ne dönüştürülmüştür. 1992 yılında ünvanı PET DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ yapılmak suretiyle ticari faaliyetlerini devam ettirmiştir.)


1981 - PET HOLDING ANONİM ŞİRKETİ kurulmuştur.


1981 - PET BOYA VERNİK SENTETİK REÇİNE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ kurulmuştur. (1992 yılında PET TRANS ULUSLARARASI NAKLİYAT VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ adı altında devam etmiştir.)


1982 - ÖZYURT KİMYA SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ’ne ortak olunmuş, daha sonra şirketin adı DİPER KİMYA ENDÜSTRİSİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ’ne değiştirilmiştir. (1994 yılında ortaklara devredilmiştir.)


1984 - PET-GÜN BOYA İMALAT SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ kuruldu. (1987 yılında şirketin ünvanı PET-KA MERMER SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ’ne 1992 yılında da PET GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ’ne dönüştürüldü.)


1987 - PET-MA MADENCİLİK İMALAT LİMİTED ŞİRKETİ kurulmuştur ve aynı sene içinde Giresun’da barit fabrikası inşaatı tamamlamıştır. (1992 yılında PET-MA MADENCİLİK İMALAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ olarak düzenlenmiştir.)


1988 - PETEKS DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ barit madeninin ve öğütülmüş barit üretim ve ihracatının dış ticaret işlemlerini yürütmek amacıyla kurulmuştur. (Tempa Dış Ticaret A.Ş.nin hisseleri satın alınmıştır.)


1989 - PETİS İŞLETMECİLİK SERVİS TURİZM ANONİM ŞİRKETİ, Muğla- Datça’da PETYA TATİL SİTESİ’nin her türlü servis hizmetlerini yürütmek ve işletmeciliğini yapmak üzere kurulmuştur.


1989 - Yılı sonunda anahtar teslimi olarak yapımını üstlendiği 500 yataklı Novokuznetsk genel cerrahi hastanesi inşaatı ile Sibirya’da ilk Türk şirketi olma özelliği taşıyan PETKONTUR A.Ş. 1990’lı yılların başlangıcında grubun lokomotif şirketi olarak Sibirya’daki faaliyetlerine poliklinik, lojman binası, ekmek fabrikası, kafeterya, betonarme temel inşaatları ve çelik montaj işleri gibi çeşitli inşaat ve montaj işlerini dahil ederek büyümüştür.


1989 - SEK-Marketing Tourismus und Trade GmbH, Datça’da inşa edilen villaların Almanya’da pazarlanması amacıyla kurulmuştur.


1990 - Doğu Almanya’da (Dresden) kurulu PETPLAN Baugesellschasft mbH faaliyete geçirilmiştir. Özellikle eski binaların onarım ve yenilenmesi faaliyetlerinde bulunan bu şirketin karşılaştığı yüksek talepten, 1992 yılında yine Dresden’de PETCOS Liegenschaftsverwaltungs und Dienstleistung GmbH’nin kurularak 3. Türk-Alman firması olarak gruba dahil olmuştur. 


1990 - Azerittifak şirketi ile PETAZER ORTAK GİRİŞİM ŞİRKETİ Azerbeycan’da kurulmuştur. (1994 yılında hisseler ortaklara devredilmiştir.)


1990 - PETOİL PETROL VE PETROL ÜRÜNLERİ ULUSLARARASI ARAMA VE İŞLETME ANONİM ŞİRKETİ Azerbaycan’da petrol konusunda yapılan çalışmaları yürütmek üzere kurulmuştur.


1991 - Azerbaycan Ulusal Petrol Şirketi AZNEFT ile %50-50 paya sahip oldukları AZERPETOİL ORTAK GİRİŞİM ŞİRKETİ kurulmuş ve bu şirket yurt dışında petrol arama ve üretme hakkı elde eden ilk Türk şirketi olmuştur. BDT ülkelerindeki petrol ve doğalgaz imkanları nedeniyle bölgedeki çalışmalara ağırlık verilmiştir. 


1991 - Bu çalışmaları desteklemek amacıyla, Rusya Fedarasyonu’na bağlı Başkırya Cumhuriyeti Ulusal Petrol Şirketi BAŞNEFT ile BAŞPETOİL ORTAK GİRİŞİM ŞİRKETİ oluşturulmuştur. 


1992 - Frankfurt’ta Heppenheim Belediyesi’nin 202 konutluk inşaat ihalesini kazanan PETBAU Baugesellschaft mbH kurulmuştur.


1993 - PETİMPEX DIŞ TİCARET VE YATIRIM LİMİTED ŞİRKETİ Bulgaristan’da Peteks A.Ş.nin Doğu Bloku ülkelerine olan ihracatını kolaylaştırmak için kurulmuştur.


1993 - Kazakistan Jeoloji ve Doğal Kaynakları Koruma Bakanlığı, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve PETOİL A.Ş.’nin iştirakı ile, petrol aramak ve üretmek amacıyla KAZAKTÜRKMUNAY ORTAK GİRİŞİM ŞİRKETİ kurulmuştur.


1993 - Sibirya’da alınan işlerin ve Almanya’daki faaliyetlerin gerektirdiği hizmetleri sağlamak üzere PETPROJECT Gesellschaft für Planung von Hoch-und-Tiefbau mbH kurulmuştur.


1993 - KÖKSAL EĞİTİM VAKFI kurulmuştur.


1994 - CAP-G şirketinin ortaklığı ile KARAKUDUKMUNAY ORTAK GİRİŞİM ŞİRKETİ Kazakistan- Akdau petrol sahasında petrol arama ve üretim faaliyetlerinde bulunmak üzere kurulmuştur. (1995 yılında hisseler ortaklara devredilmiştir.)


1994 - PET TİCARET BÜROSU ile birlikte PET GIDA SANAYİ VE TİCARET ANOMİM ŞİRKETİ birleştirilerek PET SİGORTA ACENTALIĞI ANONİM ŞİRKETİ oluşturulmuştur.


1995 - REGO Baugesellscahft mbH, faaliyetlerinin karlılığının azalmasıyla tasfiyeye alınan PETPLAN firmasından kalan imkanları değerlendirmek üzere kurulmuştur. 


1996 - PETCOS-PETYA SAĞLIK TURİZMİ VE KÜR MERKEZİ ANONİM ŞİRKETİ, Petya Tatil sitesini daha iyi değerlendirmek amacıyla Almanya’daki şirketlerin katkısıyla yabancı sermayeyle kurulmuştur. Petcos-Petya Sağlık merkezi Türkiye’nin ilk diyaliz, kür, ve sağlık turizmini uygulamıştır.


1997 - Birleştirilmesinde ve faaliyetlerinin devamında yarar görülmeyen şirketler tasviyeye tabi tutulmuşlardır. Dinamik bir yapıya, hızlı bir karar verme yeteneğine, çok zorunlu olmadıkça yabancı kaynak kullanmaksızın kendi özkaynakları ile faaliyetlerini yürütecek mali güce sahip olan PET HOLDİNG grubu şirketleri, değişen ve gelişen, sık sık ekonomik krizlerin yaşandığı ülkemizde şirketlerin faaliyet konularını ve ünvanlarını kısa sürede uygulanabilir ve kar sağlayabilir bir yapıya kavuşturmakta, ya da bu şirketlerin faaliyetlerini sona erdirmektedir. Bir zamanlar müşavirlik mümessillik şirketlerinin fon yaratarak lider şirket olduğu, zaman zaman Madencilik Şirketi’nin, 1990 yıllarının ilk yarısında İnşaat Şirketi’nin bu görevi gördüğü, bir süre İhracat Şirketi’nin fon yarattığı grubumuzda bu görevi şuan Petrol Şirketi taşımaktadır. Etkin ekonomik krizlerin yaşandığı Ülkemizde, Banka – Vergi – S.S.K. ve Piyasa borcu olmaksızın yaşamını sürdüren grubumuz ; ekonomik ve bürokratik yükleri azaltmak, vergi avantajlarını korumak, gerekli sinerjiyi yaratmak amacıyla PET DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, PET TRANS ULUSLARARASI NAKLİYAT VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, PET MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK MÜMESSİLLİK ANONİM ŞİRKETİ ve PET SİGORTA ACENTALIĞI ANONİM ŞİRKETİ’ ni iltihak yoluyla infisahsız tasviyeye tabi tutarak PETEKS A. Ş. İle birleştirmiş, 1996 yılında ünvanı PETEKS PATENT MARKA İŞLEMLERİ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ olan bu şirket ile PETMA MADENCİLİK İMALAT SANAYİ ve TİCARET ANONİM ŞİRKETİ’ de aynı yöntemle 1999 yılında PETKONTUR A. Ş. ile birleştirilerek PETKONTUR KONUT İNŞAAT TURİZM MADENCİLİK VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ yaratılmıştır. Keza 2003 yılında, PETCOS-PETYA SAĞLIK TURİZMİ VE KÜR MERKEZİ ANONİM ŞİRKETİ de PETKONTUR A. Ş. bünyesine alınarak infisahsız tasviye edilmiştir. 


1998 - PETOİL BAKI LİMİTED ŞİRKETİ 150.000 ton üretim yapan PETOIL A.Ş.’ye petrol sanayisinde servis vermek amacıyla kurulmuştur. 


2000 - AZERPETOİL ORTAK GİRİŞİM ŞİRKETİ, Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR), SOCAR Oil Affiliate, Karasu Development Company ve PETOİL A.Ş. arasında imzalanan üretim paylaşımı anlaşmasına (RPSA) dönüştürülmüştür. Bu anlaşma ile PETOİL A.Ş. Contractor olarak petrol üretimini KARASU OPERATING COMPANY’yi kurarak devam ettirmiştir.


2003 - Çalışmaların IRAK’ta yoğunlaştırılması amacıyla, Azerbaycan’daki petrol üretimine ilişkin haklar, taahhüt ve borçlar üçüncü bir şirkete devredilerek, Azerbaycandaki petrol üretimine ilişkin faaliyetler sona erdirilmiştir. Bu nedenle, PETOİL BAKI LTD. ŞİRKETİ’nin sahip olduğu varlıklar da satılarak şirketin tasfiyesi tamamlanmıştır.


2003 - “Interim Joint Regional Administration of Northern Iraq” adına “Regional Government of Sulaimaniyah”(Governorate) ile anlaşmada belirtilen sahalarda petrol ve doğalgaz arama ve üretimi yapmak üzere bir anlaşma (PSA) gerçekleştirilmiş ve şirketin çalışmalarının ağırlığı bu anlaşamanın yürütülmesine yoğunlaştırılmıştır.


2004 - Pet Prime International Oil Company Ltd %50 Pet, %50 Prime Natural Resources (Houston- ABD) ortaklığıyla kurulmuş ve PETOIL’in Irakta imzaladığı anlaşmanın (PSA) hisselerinin %100’ünü devralmıştır.


2004 - Petoil, Yemen Cumhuriyeti’nde 3. Blok’da petrol arama ve üretimi için anlaşma (PSA) imzalamıştır. Bu anlaşmayı takiben, Oil Search Ltd. (Avusturalya) Şirketiyle, Petoil arasında katılım anlaşması imzalanmıştır. 


2004 - Petoil A.Ş., Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden, Suriye sınırında iki adet petrol arama ruhsatı alınmıştır.


2005 - Petoil A.Ş., Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden, Sinop (Karadeniz) bölgesinde 7 adet petrol arama ruhsatı alınmıştır.


2005 - Ottoman Life Gayrimenkul Alım Satım, İnşaat ve Turizm Tic. Ltd. Şti. kuruldu. Bodrum’un Turgutreis beldesinde arsa alınmış ve Konak Evleri projesine dönüştürülmüştür. 


2006 - Konak Evleri inşaatı Kasım 2006'da başlamış ve Temmuz 2007’de tamamlanıp, evler sahiplerine teslim edilmiştir. Toplam 57 adet 1, 2 ve 3 odalı konut ve havuz, sauna, spor salonu, restoran ve sosyal tesisten oluşan Konak Evleri’nde, proje çiziminden, inşaatın yapılması, satışı ve satış sonrası servis verilmesiyle Ottoman Life ilgilenmektedir.


2006 - Petoil A.Ş., Kuzey Irak’ta Bina Bawi sahasında ilk sondaja başlamıştır.


2007 – Kasım 2006’da başlanan Konak Evleri inşaatı Ottoman Life tarafından tamamlanmıştır.


2008 – Kuzey Irak’ta Petoil tarafından işletmeye farklı sahalar açılmıştır.


2010 – Petma Mermer, Doğaltaş, Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kurulmuştur.


2011 – Petma Mermer, Tokat Turhal’da bulunan mermer ocağında “Turnalit Bej” blok mermer üretimine ve ihracatına başlamıştır.Güntekin Köksal ve Pet Holding iletişim bilgileri nelerdir?Adres:      Filistin Caddesi No: 16 G.O.P. 06700 Ankara / Türkiye


Tel:           (+90) 312 446 67 67 ( pbx )


Faks:        (+90) 312 446 90 54-55


e-posta:   pet@petholding.com.tr


Web Adresi: http://www.petholding.com.tr