Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Gurbetçiler o şehirden ev almak için yarışıyor!

Almanya Frankfurt'ta gerçekleşen MÜSİAD’ın Emlak ve İnşaat Fuarı’na katılan gurbetçiler başta Antalya olmak üzere kıyı şehirlerine akın ediyor.


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Hessen Şubesi’nin, Almanya’da bu yıl ikincisi düzenlenen İnşaat ve Emlak Fuarı’na katılan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi Helmann Consturaction firması Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selman Özgün, yurt dışında yaşayan Türklerin, Türkiye’de konut sahibi olmak için ciddi bir talep gösterdiğini söyledi.


BÜYÜKELÇİDEN ZİYARET

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Frankfurt’ta düzenlenen fuarda hem Antalya hem de Antalya’daki projelerini tanıttıklarını ifade eden Selman Özgün, şirket standını Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, MÜSİAD genel başkan ve yöneticilerinin ziyaret ettiğini kaydetti. 


KONUT FİYATLARI UYGUN

Fuara gurbetçilerden yoğun ilgi geldiğini söyleyen Selman Özgün, döviz kurundaki yükseklik, yabancı ülke vatandaşlarına olduğu gibi yurt dışında yaşayan ve çalışan Türk vatandaşları için de geçerli konutta KDV istinası sebebiyle talebin iyi olduğunu belirtti. Özgün, Türkiye sektöründeki ekonomik konjonktür nedeniyle konut fiyatlarının uygun olduğu düşüncesinin de konut sahibi olma istediklerini kaydetti.

 

TALEPLERDE ANTALYA İLK SIRADA

Gurbetçilerin özellikle Antalya’yı seçtiklerini söyleyen Özgün, ''Deniz, tarih ve yeşil dokusu ile turizmle birlikte yurt dışından birçok yabancı ülke vatandaşını da ağırlıyor olması ve ulaşım kolaylığı gibi değerleri, Antalya’da konut sahibi olma isteğini artırıyor" diye konuştu.


EN ÇOK SORU VATANDAŞLIK KONUSUNDA

Fuara katılan yabancı yatırımcılarla ilgili konuşan Özgün, ''Daha çok Avrupa’da oturum izni olup Afganistan, Irak, Rusya gibi başka ülke vatandaşlarından, Türkiye’nin 250 bin dolar karşılığındaki konut alımı yapanlara sağladığı vatandaşlık hakkı konusunda çok soru aldık. Bu açıdan Türkiye dikkat çekiyor" açıklamasında bulundu.