Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Güven Kuzu – Kuzu Grup

Kuzu Grup Yönetim Kurulu üyesidir, aynı zamanda Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı’dır. 1966 doğumlu Güven Kuzu, müteahhitliğe 1989’da başladı. Ağabeyi Gökçen Kuzu’nun başkanlığında kardeşleriyle birlikte inşaat firması Kuzu Grup’u yönetiyor.Güven Kuzu – Kuzu Grup

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Güven Kuzu...Güven Kuzu nereli?


Güven Kuzu, 15 Temmuz 1966 yılında Siirt’te dünyaya geldi. Çalışma hayatına 1989 yılında müteahhitlik ile başlayan Kuzu, 24 Eylül 1981 yılından beri Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Üyesi olan ve babası Abdülkerim Kuzu tarafından kurulan Kuzu Toplu Konut İnşaat A.Ş.’de halen şirket ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır.  Kuzu, yine inşaat alanında faaliyet gösteren 3 ayrı şirkete daha sahiptir.Güven Kuzu, Kuzu Grup yönetiminde kimlerle çalışıyor?


Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Güven Kuzu, Kuzu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Gökçen Kuzu’nun kardeşi. Güven Kuzu’nun yönetim kurulundaki diğer kardeşleri; M. Garip Kuzu ve Özen Kuzu…
Güven Kuzu ne zaman Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı oldu?


1999 tarihinde Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilen Güven Kuzu, 2004, 2009 ve 2013 yıllarında yapılan seçimler sonunda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine yeniden seçilmiştir. Güven Kuzu başka hangi kuruluşlara üyedir?


Dicle Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi olan Güven Kuzu ayrıca ICC Türkiye Milli Komitesi (Uluslararası Ticaret Odaları) yönetiminde bulunmaktadır. İyi derecede Arapça ve Kürtçe, orta derecede İngilizce bilen Kuzu evli ve üç çocuk babasıdır.Güven Kuzu hangi ödüllere layık görülmüştür? 


Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Güven Kuzu, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, oda ve borsalardan birçok ödüle layık görülmüştür;


TOBB Rifat HİSARCIKLIOĞLU- Onur Plaketi 11 Kasım 2001

TOBB Hizmet Şeref Belgesi – 64.Genel Kurul 02 Mayıs 2009

TOBB 10.Yıl Hizmet Şeref Plaketi – 64.Genel Kurul 02 Mayıs 2009

Diyarbakır Ticaret Borsası – Plaket

Türkiye Patent Enstitüsü – Plaket

Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası – Plaket

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası – Plaket

İstanbul Ticaret Odası – Plaket

Türkiye Giyim ve Sanayicileri Derneği - Plaket

Türkiye Tekvando Derneği - Plaket

Kaynak Yayın Holding Yayın Grubu Eğitime Destek - Plaket 

Türk Kızılayı – Plaket

Siyaset 2009 16. Yıl  Yılın Genç  İş Adamı 2009

Eurochambers ETCF I Katılım Plaketi 2009

Beyza Eğitim Yayıncılık Ticaret A.Ş  Eğitime Destek- Plaket

Siirt İl Müftülüğü- PlaketGüven Kuzu, Kuzu Grup’u ve Siirt’teki işlerini nasıl anlatıyor? 


Ekonomize.com’da yayımlanan Güven Kuzu ile yapılmış bir röportaj şöyledir;


Biraz şirketinizden bahseder misiniz?

Öncelikle bu işe sıfırdan başlamadık şirketi 1943 yılında babam ve amcalarım birlikte kurdu. O tarihten bu yana yaklaşık 65 yıldır çok sayıda gerek yol, gerek üst yapı, gerek alt yapı projelerine imza attık ve atmaya da devam ediyoruz


Hem Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesisiniz hem de Siirt Ticaret Odası Başkanısınız. Bize bundan bahseder misiniz?

1999 yılından itibaren başkanlık görevini yürütmekteyim. Sonuçta Siirtli bir firmayız. Şirket merkezimiz Siirt’te olduğu için öncelikle Ticaret Odası Başkanlığı’na seçildim. Şu ana kadar da görevimi sürdürmekteyim. 


Siirt’in ekonomik faaliyetleri ne durumda?

Siirt’in ekonomisi tarım ve sanayiye dayalı. Burada özellikle son zamanlarda köyden kente oluşan göçler nedeniyle Siirt’in şehircilik anlayışı tamamen bir kasabaya dönüşmüş durumda. Bu nedenledir ki Siirt’e çağdaş modern bir görüntü kazandırmak için Gerek Kuzu Grup olarak gerek Sanayi Odası olarak elimizden gelen her türlü gayreti göstermeye çalışıyoruz. Siirt’te önümüzdeki dönemde tarıma dayalı sanayi işine gireceğiz. 1–2 fabrika kuracağız. Özellikle salça ve ayçiçeği yağı fabrikalarını kuracağız. Burada bizim yapmak istediğimiz olay özellikle o bölgedeki insanlara istihdam sahası açmak. Bütün amacımız bu. Oda olarak tabii ki çalışmalarımız, diğer odalar gibi. Her türlü şekilde gerek Ankara’da gerek Hükümet nezdinde Siirt’le ilgili soruları TOBB nezdinde Hükümetlere sunuyoruz. 


Yeni projelerde önceliği nelere veriyorsunuz?


Deprem güvenliği kalite ve özellikle peyzaja önem veriyoruz. Çünkü bizim için müşterilerimizin üst düzeyde konfor ve yeşilliğin içinde yaşamasını istiyoruz. Ayrıca kullandığımız malzemenin kaliteli olması ve son sistemlerle olmasına özen gösteriyoruz.


Hangi şirketiniz için ‘Kuzu Grup’un lokomotifidir’ diyebiliriz?

Kuzu İnşaat’ı diyebiliriz. 


İnşaat sektörü 2008 yılına nasıl girdi? Kuzu Grup adına sizden bir sektör değerlendirmesi alabilir miyiz?

Piyasadaki karamsar tahminlere rağmen bizler umutluyuz. Sadece bizim yaptığımız değil, piyasadaki konut projelerinin çoğu ya tamamlandı ya da tamamlanma aşamasına geldi. 2004 ve 2005’teki yükselişte konut satın alanlar maketten alıyordu. Şimdi ise bitmiş konutu satın alacak. Konut sektöründe artık sat-yap döneminin yerini yap-sat dönemi aldı. Sektör kimi zaman durgun seyir izlese de geleceğinin çok parlak olacağı inancındayım.


Grubun çekirdek işi olan inşaat sektöründe geçtiğimiz yıl (2007) ne kadarlık yatırım yapıldı? Kuzu Grup büyüme alanında nasıl bir performans sergiledi?

600 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Her şey seyrinde gitti.


Enerji sektöründe de yatırımlarınız devam ediyor bildiğimiz kadarıyla…

Kuzu Grup olarak, enerjiye önümüzdeki beş yılda 1,5 milyar dolarlık yatırım yapacağız. HES’lerde fırsat kovalıyoruz. 240 megawatt’lık Şırnak Cizre HES’ini inşaa edeceğiz.. Siirt’teki be-ton tesislerimizle katkıda bulunduğumuza inanıyorum. Siirt’e yatırım yapmaya devam edeceğiz.


İnşaat ve enerji dışında hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz? Yeni sektör planlarınız var mı?


İnşaat dışında son beş yıldır İSKİ’nin atık su arıtma sisteminin yapımcısı ve işletmecisiyiz. Bu iki projemiz iki yıl daha devam edecek. İnşaat projelerimizin değeri 1.5 milyar doları buluyor. Çalışan sayımız 3500 civarında


Son olarak Kuzu Grup için söyleyecekleriniz…


Kuzu Grup yurtiçinde ve dışında yaptığı ve yapacağı işlerde kaliteyi ve başarıyı korumaya devam edecektir. Çağı takip eden ve ilerleyen bir grafik çizmeye çalışmaktayız.Güven Kuzu hangi haberlere konu oldu?


Güven Kuzu: ” Kredi Alamayan Tefeciye Koşuyor!” (SiirttenÖte.com)


Güven Kuzu, Siirt TSO’nun Ekim aylık olağan toplantısında Siirt’in sorunlarını dile getirerek Siirt’in gelişimi için kendi önerilerini sıraladı.İşte Güven Kuzu’nun başlıklar halinde değindiği konular ve sıraladığı öneriler:

 

Siirt’e yeni havaalanı yapım çalışmaları hızla başlatılsın

 Siirt TSO Başkanı Güven Kuzu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmeyi anımsatarak yeni bayram öncesi bakanlığın gönderdiği bir heyetle havaalanı yapımına müsait olan 10 ayrı yer ile ilgili olarak gerekli bilgilerin yerinde incelendiği ifade etti. Kuzu bu konudaki değerlendirme ve çalışmaların bir an önce çözümlenmesi için gerekli takibi sürdüreceğini de sözlerine ekledi.

 

Siirt’te kentsel dönüşüm çalışmaları başlamalıdır

 

Çevre ve Şehircilik Müsteşarı Ercan Tıraş’tan söz aldığını belirten Kuzu, 23 Ekim 2013’te Siirt’te Kentsel Dönüşüm Genel Müdürünün de katılacağı bir toplantı gerçekleştirileceğini açıklarken bu toplantının, önümüzdeki aylarda kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanacağını gösterdiğini ileri sürdü.

 

Demiryolu Siirt’e kadar gelmelidir

 Demiryolu ulaşımında somut bir ilerleme sağlanamadığından yakınan Siirt TSO Başkanı Güven Kuzu, “Kısır döngüde de olsa karayolları çalışmalarında bir hareketliliğin olduğunu gözlemliyoruz. “ şekline konuştu.

 

Kredi verilmemesi tefeciliğin önünü açıyor

 

Güven Kuzu, KOSGEP ve diğer kalkınma ajansları yoluyla veya direkt hükümet teşvikleriyle Siirtli esnafa faizsiz kredi verilmediği için esnafın çareyi tefecilerden borç para almakta bulduğuna değinerek şöyle konuştu:  “KOSGEB, son iki buçuk yıldır KOBİ’lere kredi faiz desteği programını açmamaktadır. İşletmelerin finansa erişiminde devlet imkânları ile karşılanmadığında daha büyük ekonomik ve sosyal problem doğuran tefecilik sorununu doğurmaktadır. Bu sorunun önüne geçilmesi için özellikle işletme sahibi KOBİ’lere uygun oranlarda işletme kredi desteklerinin bir an önce açılması gerekmektedir.Aynı konuda, Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği kapsamında ajanslar tarafından uygulanacak mali destek türleri arasında sayılan “faiz desteği” ve “faizsiz kredi desteği” konuları ile ilgili mevzuat açısından gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılmasını bekliyoruz. “

 

Sağlık sigortası zorunlu ama vatandaşlar ödeme yapamıyor

 

Güven Kuzu,  1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası ile ilgili sorunlara değinerek: “Kişi kendi başvurusu olmadan ve bilgisi dışında, Genel Sağlık Sigortası kapsamına girdiğini bilmeden sosyal güvenlik kurumu tarafından resen genel sağlık sigortalısı olarak kayıt altına alınıyor. Herhangi bir işi ve geliri olmamasına rağmen SGK tarafından Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınan ve adına tahakkuk edilen borcu ödemek zorunda bırakılan veya ödeyemediği borcu faiziyle birlikte kendisinden icra yoluyla tahsil edilmek istenen vatandaşlarımızın haklı itiraz ve haykırışlarını duyurmayı  kendimize  görev edindik.İlerde oluşacak ödeme mağduriyetlerinin önlenmesi ve vatandaşlarımızın sorun yaşamamaları için SGK genel sağlık sigortasının vatandaşlara çıkarılan ödemelerinin ve koşullarının zorunlu ödemeler kapsamından derhal çıkarılması gerekmektedir.” Şeklinde konuştu.

 

 Siirt’in sorunlarını acemi birlik çözer iddiası

 

Siirt’in yerleşime ve tarıma en elverişli arazilerine sahip olan askeriyenin Siirt Merkezin kentsel gelişimini engellediği görüşüne karşın, Siirt TSO Başkanı Güven KUZU, Siirt’e konumlandırılacak bir acemi askeri birliğin Siirt’in ekonomik sorunlarına çözüm olabileceğini iddia etti.

 

Kuzu bu yöndeki talebinde ısrarlı olduğunu şu sözlerle ifade etti: “Son günlerde ulusal basında, büyükşehirlerdeki acemi birliklerin gelişmekte olan illere taşınacağına dair haberlerin yer alması neticesinde Siirt Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu illerin arasına ilimizin de dâhil edilmesi konusunda geçmişte başlattığımız girişimlerin takipçisi olduğumuzu hatırlatır, girişimlerimize şu ana kadar dişe dokunur herhangi bir yanıt alamadığımızı buradan belirtmek istiyorum. Bu konuda Siirt Ticaret Odası olarak üzerimize düşen görev ve sorumlulukları ziyadesiyle yerine getirmeye hazırız.“

 

Demokratikleşme paketine övgüler

 

Kamuoyunun yoğun eleştirilerine maruz kalan son demokratikleştirme paketiyle ilgili övgülerini sıralayan Güven Kuzu, paketin devrim niteliğinde olduğunu ileri sürerek Barış Sürecine tam destek verdiklerini yineledi.

 

Askerliğin kısalması, bütçenin başka alanlara kaymasını sağlayacak

Kamuoyunda sevinçle karşılanan askerliğin kısaltılması kararına değinen KUZU, bu durumda askeri bütçenin azalacağını ifade ederek: “Askeri harcamaları karşılayabilmek için Hükümetin büyük bir bütçe ayırdığını düşündüğümüzde askerliğin kısalması durumunda 100 bin’e yakın askerin terhis olması sayesinde bütçede kalacak olan fazla ödenek sağlık, eğitim ve ulaşım gibi değişik alanlarda değerlendirilmesi söz konusu olacaktır.”  Şeklinde konuştu.

 


Güven Kuzu iletişim bilgileri nelerdir? 


Siirt Ticaret ve Sanayi Odası

Adres: Bahçelievler Mahallesi A.Gaffar Okkan Caddesi No:32 56100 Merkez-Siirt

Kaynaklar Metal Sanayi Telefon Numarası: + 90 484 223 12 03

Kaynaklar Metal Sanayi Faks Numarası: + 90 484 223 40 97

Kaynaklar Metal Sanayi Mail Adresi: info@siirttso.org.tr - siirt@siirttso.org.tr

Web: http://www.siirttso.org.tr/Kuzu Grup iletişim bilgileri nelerdir?


ANKARA 

Adres : Murat Mahallesi Suna Sokak No: 3 GaziosmanPaşa / ANKARA

Telefon : 0(312) 446 09 23 (pbx) - 447 70 91 (3 Hat)

Fax : 0(312) 446 03 29

E-Posta : info@kuzugrup.com


İSTANBUL 

Adres : Kuzu Plaza, Yeşilköy Caddesi No: 19 34153 Florya / İSTANBUL

Telefon : 0(212) 663 26 66

Fax : 0(212) 573 28 09

E-Posta : istanbul@kuzugrup.com


SİİRT 

Adres : Hükümet Caddesi No: 44 56100 SİİRT

Telefon : 0(484) 223 25 52 (pbx)

Fax : 0(484) 223 34 73


Web: www.kuzugrup.com