Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Güzin Erkan kimdir?

Oben Karatepe ile birlikte kurcuğu Tasarımhane'de mimari çalışmalarına devam eden Mimar Güzin Erkan kimdir?


1974 Konya doğumlu Mimar Güzin Erkan 1997 yılında Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun oldu. 


17 yıldır çalışmalarını sürdüren Güzin Erkan Tasarımhane'nin kurucu ortağı ve baş tasarımcısı olarak 2000 yılından bu yana ortağı Oben Karatepe ile mimari, iç mimari ve görsel iletişim alanlarında işler üretiyor. 


Ptt Pul Müzesi, THY lounge tasarımları, Topkapı Sarayı Mutfak Bölümü, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, son yıllarda müzeoloji, sergi tasarımı konularında uzmanlaşan Erkan'ın belli başlı çalışmaları arasındadır. 


Mimar Güzin Erkan, İstanbul Art News Nisan 2014 sayısında yayınlanan "Zamanın Mekanları, Müzeler" başlıklı makalesinde, müzecilikteki modern yaklaşımlara ve müzenin kavramsal değişikliğinin sebep ve sonuçlarına odaklanmaktadır.


Tasarımhane

2000 yılında Güzin Erkan ve Oben Karatepe tarafından kurulan Tasarımhane; mimari, iç mimari ve görsel iletişim alanlarında işler üretiyor. 


Uluslararası pek çok markaya mekan tasarımı, grafik tasarımı, ürün tasarımı, perakende ve sergileme tasarımı, interaktif ve multimedia bazlı iletişim projeleri üreten ofis, tasarımların markalara kazandıracağı bilinirlik amacını da destekliyor. Son yıllarda özellikle müzeoloji, sergi tasarımı ve marka mimarisi konularında önemli işlere imza atan tasarımhane, üzerinde çalıştığı projelerde, strateji&konsept geliştirme ve içerik tasarımı ile başlayan süreci farklı tasarım disiplinleri vasıtasıyla mekan tasarımına dönüştürüyor.