Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Haciz ne zaman düşer?

Bir kimseye borç veren ancak, borcun geri ödemesini alamayan kimseler İcra Müdürlüğüne giderek haciz işlemi başlatabiliyor. Peki, haciz ne zaman düşer?


Haciz ne zaman düşer?


Bir kimseye borç veren ancak, borcun geri ödemesini alamayan kimseler İcra Müdürlüğüne alacağın tahsili için müracaatta bulunabiliyor.


Alacaklılar; ödeme emrindeki müddet geçtikten ve borçlu itiraz etmiş ise itirazı redolunduktan sonra mal beyanını beklemeksizin haciz konmasını isteyebiliyor.


Haciz işlemi, icra müdürlüğünden gelen tebligatta belirtilen süre içinde borcun kapatılması durumunda durduruluyor. 


Ayrıca haciz, alacaklının ya da vekilinin talebi doğrultusunda da durdurulabiliyor. Peki, haciz konulduktan sonra ne kadar süre içinde satışı istenir? Haciz ne zaman düşer?


Haciz ne zaman düşer?

Haciz talebi kanuni müddet içinde yapılmaz veya geri alındıktan sonra bu müddet içinde yenilenmezse dosya muameleden kaldırılıyor.


Alacaklı, haczolunan mal taşınır ise hacizden itibaren altı ay, taşınmaz ise hacizden itibaren bir yıl içinde satılmasını isteyebiliyor. 


Borçlunun üçüncü şahıslardaki alacağı taşınır hükmünde oluyor. Her alacaklı mensup olduğu derece namına satış talebinde bulunabilir. 

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com