Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hadi Bey Yalısı

19.yüzyılda inşa edilen Hadi Bey Yalısı, EB’in sahibi tarafından yapılan restorasyon sonucunda Boğaz’da yer alan yalıların en güzeli olmuştur.


Hadi Bey Yalısı’nın özellikleri nedir?


Hadi Bey Yalısı, İstanbul ili Sarıyer ilçesi, Kanlıca’da yer almaktadır. 19.yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiştir. Sahibinin ve mimarının kim olduğu bilinmeyen bu yalı,  I. Dünya Savaşı sonrasında İstanbul’un işgali sırasında Licardopulos isimli bir Yunanlı armatörün mülkiyetinde görülmektedir.


İstiklal Savaşı sonrasında yapılan mübadele hükümlerine göre Avukat Hadi Bey’in Selanik’teki mülküne karşılık bu yalı ile takas edilmiştir. Bundan sonra yalı Hadi Bey Yalısı ismi ile tanınmıştır. 


Yalı harem ve selamlık olarak iki bölüm halinde ve iki katlı yapılmıştır. Boğaza özgü bir renk olan bordo renkli yalı birbirine simetrik orta salonlu ve onun çevresinde sıralanmış odalardan oluşan bir plan düzenine sahiptir. Yalının cephesinde dikdörtgen söveli altlı üstlü pencereler sıralanmıştır. Ahşap yalının giriş taşlığından sonra merpenle ikinci kata çıkılmaktadır. Alt katta mutfak, yemek odası ve kiler gibi bölümlere yer verilmiştir. Yalının arkasındaki korulukta bir de küçük seyir köşkü bulunmaktadır.
Hadi Bey Yalısı