Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hadımköy Mahallesi – İstanbul

Hadımköy, son düzenlemelere kadar İstanbul ilinin Çatalca ilçesine bağlı bir beldeydi. 2008 yılında ilçe yapılacaklar arasında ismi geçmesine rağmen, Gaziosmanpaşa'dan ayrılan Arnavutköy ile birleştirilerek bir ilçe oluşturuldu.Hadımköy Mahallesi – İstanbul
Hadımköy, Arnavutköy, İstanbulHadımköy idari durumu nedir?


Hadımköy, son düzenlemelere kadar İstanbul ilinin Çatalca ilçesine bağlı bir beldeydi. 2008 yılında ilçe yapılacaklar arasında ismi geçmesine rağmen, Gaziosmanpaşa'dan ayrılan Arnavutköy ile birleştirilerek bir ilçe oluşturuldu. 

Hadımköy, Arnavutköy’ün ilçe olmasıyla beraber buraya mahalle olarak bağlanmıştır. Hadımköy Mahallesi 15000 nüfusa, 5100 hane ve 9600 seçmene sahiptir.Hadımköy nerededir?


Hadımköy'ün kuzeyinde, Yassıören Köyü, doğusunda Arnavutköy İlçesi ve Sazlıdere Baraj Gölü, güneyinde Ömerli Mahallesi ve TEM Otoyolu, batısında Çatalca İlçesi bulunmaktadır.


Hadımköy, Bahçeşehir'e 10 km, Beylikdüzü'ne 15 km, Büyükçekmece'ye 15 km ve Avcılar'a 25 km uzaklıktadır. Edirne-İstanbul otoyolu (TEM) beldenin yakınından geçmektedir.Hadımköy adı nereden gelmektedir? 


Hadımköy, adını Fatih Sultan Mehmet dönemi hadımağalarından “Hadım Baba”dan almaktadır. Hadım Baba tarafından bağışlanan arazi üzerine kurulan Hadımköy’e, ülkenin değişik yerlerinden getirilen Türkler yerleştirilmiştir. Hadım Baba’nın kabri, burada yaptırdığı caminin avlusundadır. Nakkaş Köyü’nde ise 15. Yüzyılda yapıldığı bilinen Baba Nakkaş Camii ve türbesi bulunmaktadır.Hadımköy’deki okullar hangileridir?


Hadımköy İlköğretim Okulu, Hadımköy Örfi Çetinkaya İlköğretim Okulu, Hadımköy İbrahim Özaydın Çok Programlı Lisesi, Hadımköy Örfi Çetinkaya Anadolu Lisesi ve Hadımköy TOKİ Lisesi. Hadımköy’ün ekonomik durumu nedir?


Arnavutköy İlçesi sınırları içinde, Haziran 2009 itibarı ile, 40 farklı iş kolunda toplam 108 adet sanayi tesisi bulunmaktadır. Bunların 84 tanesi Hadımköy Bölgesi’nde, 24 tanesi ise Arnavutköy Bölgesi’ndedir. Bu tesislerde toplam 7.497 kişi çalışmaktadır. Bunların 6.595’i Hadımköy Bölgesi’nde, 902’si ise Arnavutköy Bölgesi’ndedir. Bu veriler, Hadımköy Bölgesi’nin, İlçe’nin sanayi bölgesi konumunda olduğunu göstermektedir. Hadımköy’ün, bu niteliğinin pekiştirilerek devam ettirilmesi, yerel kalkınma açısından başarılı sonuçların elde edilmesine yol açacaktır. Hadımköy, demiryolu ve otoyol bağlantıları dolayısıyla, ulaşım açısından önemli avantajlara sahiptir ve ayrıca, Ambarlı Limanı’na da uzak değildir. Bunun yanı sıra, bölgenin önemli bir kısmında yapılaşma yasağı veya sınırlamalar da bulunmamaktadır.


İstanbul Ticaret Odası verilerine göre, Arnavutköy İlçesi sınırları içerisinde, İstanbul Ticaret Odası üyesi toplam 824 adet ticari müessese bulunmaktadır. Bunların 443 tanesi Arnavutköy Bölgesi’nde, 381 tanesi de Hadımköy Bölgesi’ndedir. Ticari müesseseler, 308 ayrı meslek (iş) kolunda faaliyet göstermektedir.Hadımköy’ün sağlık durumu nedir? 


Arnavutköy İlçesi’nde toplam 18 tane sağlık tesisi bulunmaktadır. İlçede ayrıca, 13 tane eczane ve serbest çalışan 8 tane doktor ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı 30 yataklı bir hastane (Hadımköy Zırhlı Tugay Komutanlığı bünyesinde) bulunmaktadır.Hadımköy’de yerleşim durumu nedir? 


Hadımköy güney batıda, Durusu-Karaburun aksı ise kuzeybatıda yer almaktadır. Büyük yerleşim birimleri genel olarak birleşmiş, yalnızca Hadımköy ve Durusu-Karaburun aksı, merkezî yerleşim alanından kopuktur. 

ilçe sınırları içindeki Hadımköy bölgesinde 11 katlı bloklar halinde toplam 1012 konut yapılmıştır. Taşoluk bölgesinde TOKİ tarafından 3 katlı bloklar halinde toplam 1356 konut yapılmıştır.Hadımköy Mahallesi – İstanbul
Hadımköy KİPTAŞ Konutları


Hadımköy’de KİPTAŞ ne yapacak? 


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki olan Kiptaş, dar gelir grubu için 2 bin konut inşa edecek. Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, arsa arayışına başladıkları proje kapsamında konutları metrekaresi 1200-1300 liradan satacaklarını ifade etti.


Hürriyet Gazetesi’nin 24 Kasım 2013 tarihli ve Gülistan Alagöz imzalı haberine göre; geçtiğimiz günlerde Bahçeşehir’de 4 bin konutluk Vaditepe projesini satışa sunan Kiptaş, kısa sürede yoğun taleple karşılaştı. Orta ve üst gelir grubuna yönelik projede 1470 konut satıldı. Gelen talebi Kiptaş’a olan güvene bağlayan Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, “Bu projemizde arsa pahalı olduğu için fiyatları aşağıya çekemedik. Sadece ikinci etapta metrekare büyüklüğünü düşünecek daha uygun fiyatlı daireler satışa sunduk. Ama bundan sonraki projemizde alt gelirli için olacak” dedi. Alt gelirli projesinin Avrupa Yakası’nda olacağını belirten Yıldırım, Esenyurt ve Hadımköy bölgelerini incelediklerini dile getirdi.Demir İnşaat, Hadımköy projesini ne zaman satışa çıkarıyor? 


Demir İnşaat, Hadımköy projesini Eylül'de satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Toplam 500 konuttan oluşan Demir İnşaat Hadımköy projesinde daireler metrekaresi 2 bin 700 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak...

Demir İnşaat'ın Kilisli Restoran'da düzenlediği iftar yemeğinde sorularımızı yanıtlayan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Hadımköy projesini Eylül ayında satışa çıkaracaklarını söyledi.

Emlakkulisi.com’un 23 Temmuz 2013 tarihli ve Şengül Kırmızıtaş imzalı haberine göre; 42 dönüm alan üzerinde yükselecek olan projede toplam 500 dairenin yer alacağını açıklayan Demir, konutların yanı sıra 30 bin metrekare de ticari alanın olacağını belirtti. 


Demir İnşaat Hadımköy projesinde 1+1'den 6+1'e kadar farklı daire seçeneklerinin yer aldığını vurgulayan Demir, "Projenin tüm detaylarını önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Şu anda şantiye çalışmalarımız devam ediyor. Projede toplam 500 daire yer alacak. Büyüklükleri 66 ile 400 metrekare arasında değişen 1+1'den 6+1'e kadar farklı daire seçenekleri yer alacak. Metrekare fiyatlarımız ise yaklaşık 2 bin 700 TL'den başlayacak" dedi. 


Hamit Demir, Hadımköy projesinin yanı sıra bu sene İstanbul ve İstanbul dışında da bir projeye başlayacaklarını söyledi. Ambarlar, Zeytinburnu'ndan Hadımköy'e ne zaman taşınacak?


Türkiye Nakliyeciler Derneği Başkanı Özçelik, "Araziyi 250 milyon dolardan aşağı satmayacağız, parayı da nakit istiyoruz" dedi. Hadımköy'e taşınmak için TOKİ ile son görüşmeler yapılıyor...


Dünya Gazetesi’nin 7 Kasım 2013 tarihli ve Aysel Yücel imzalı haberine göre; Zeytinburnu Ambarlar Bölgesindeki nakliyeciler, Hadımköy'e taşınmak için TOKİ ile son görüşmeleri yapıyor. İstanbul Nakliyeciler Ambarları İşletme Kooperatifine (NAKO) ait Zeytinbur.nu'ndaki değerli araziyi satın almak içinse yerli ve yabancı birçok firma sırada bekliyor. Nurol, KipSözleşme sonrası Zeytinburnu Ambarlar bölgesindeki nakliyecilerin iki yıl içinde Hadımköy'de belirlenen araziye taşınmış olacağını belirten Erol Özçelik, nakliyecilere Ziraat taş, Mesa Mesken, TAO, Tahincioğlu Varyap, EgeYapı, Dumankaya, Nef firmalarının da talip olduğu 125 dönümlük araziyi 180 ortaklı NAKO, 250 milyon dolara satacağını açıkladı. Bütün büyük firmaların bu arazinin peşinde olduğunu ifade eden Türkiye Nakliyeciler Derneği Başkanı Erol Özçelik, "Araziyi 250 milyon dolardan aşağı satmayacağız. Bu parayı da nakit istiyoruz. Görüşmelerimiz süBankasfndan 10 senelik kredi imkânı sağlanacağını ve anahtar teslim yer verileceğini söyledi. 125 dönümlük araziden 220 dönümlük geniş bir araziye taşınacakları bilgisini veren rüyor ama satış için TOKİ ile yapılacak sözleşmenin kesinleşmesini bekliyoruz" dedi. 


'TOKİ ile sözleşme bu ay yapılacak' İstanbul Nakliyeciler Ambarlan İşletme Kooperatifi olarak TOKİ ile yapılan görüşmelerin devam ettiğini belirten Erol Özçelik, "Dernek olarak yazımızı yazdık ve bir yer istedik. Onlar da bize HadımköyÖzçelik, "Hem biz hem de İstanbul'daki diğer küçük nakliye firmaları Hadımköy'deki yere taşınacak. Tüm nakliyeciler orada toplanacağı için trafik de rahatlayacak" şeklinde konuştu. 


Yeşilbayır mevkiinde bir yer olduğunu söyledi. Büyük olasılık orası olacak, ancak sözleşme imzalamadığımız için net bir şey yok" diye konuştu. Görüşmelerin kasım ayı içinde netleşmesini beklediklerini kaydeden Özçelik, ay sonuna kadar sözleşmeyi imzalamış oluruz" dedi. 


Yabancı firmaların şansı yüksek Sözleşme imzalandıktan sonra Zeytinburnu Ambarlar Sitesi'nin satış sürecinin de hızlanacağına dikkat çeken Özçelik, "Parası olan herkes bu araziyi istiyor. Firmalar konsorsiyum kurarak bize teklif veriyor. 250 milyon doları nakit istediğimiz için yabancı ortaklı konsorsiyumların şansı yüksek" şeklinde konuştu. 


Türk firmalarının nakit sıkıntısı olduğunu dile getiren Çelik, yerli firmaların hasılat ya da kat karşılığı bu araziyi istediklerini belirtti. Araziyi kesinlikle nakit para karşılığında satacaklarını vurgulayan Özçelik, 255 ambar yeri bulunan araziyi için bu paranm yanı sıra 25-30 milyon dolar da masraflar ücreti alacaklarını ifade etti. 


Zeytinburnu Ambarlar Sitesi'nin satışından sonra bu arazide lüks konutların inşa edilmesi bekleniyor. DUNYA'ya konuşan Nurol GYO Genel Müdürü Musa Aykaç, arazi için hak sahipleri ile uzun süredir görüştüklerini, Nurol, Mesa Mesken ve TAO Gayrimenkul konsorsiyomu olarak arsa üzerinde hasılat paylaşımı ile proje yapmak istediklerini belirtti. Hadımköy Mahallesi’nin posta kodu kaçtır?


Hadımköy Mahallesi posta kodu şöyledir; 34550Hadımköy Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?


Muhtar: Karaali Derin (Hadımköy mahallesi muhtarı Karaali Derin,1950 yılında Hadımköy’de doğmuştur. Karaali Derin’in ailesi 1938 yılında Bulgaristan’dan Hadımköy’e göç etmişlerdir. Derin ailesi o günlerde bugüne kadar Hadımköy Mahallesi’nde ikamet etmektedir. Karaali Derin Türkiye elektrik kurumundan emeklidir ve 3 dönemdir Hadımköy Mahallesi’nin muhtarlığını yürütmektedir. Evli olan Karaali Derin 2 çocuk babasıdır.)


Telefon: 0212 771 60 92Arnavutköy Belediyesi Hadımköy Hizmet Binası iletişim bilgileri nelerdir? 


Adres: Hastane Mah. Özcan Taşkınbaş Caddesi No:4 Hadımköy / Arnavutköy / İstanbul

Çağrı Merkezi 444 4 597 

Fax 0 212 771 20 27


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016