Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hafriyat

Sözlük anlamı “Toprağı kazma, kazı”dır. Hafriyat denince inşaat kazısından çıkan taş, toprak, demir vs atıklar akla gelir. Hafriyat, inşaat sektöründe yeni iş kolu haline gelmiştir. İSTAÇ, hafriyatı geri dönüşümle tekrar kullanılır hale getirmektedir.


Hafriyat nedir?Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğüne göre “Toprağı kazma, kazı” anlamına gelmektedir. 


Hafriyat çalışması ne demektir?


Toprak, taş veya kayalık zeminleri; kazma, taşıma, yumuşatma gibi işlemlerle şekillendirme işine Hafriyat adı verilir. Karayolu, baraj, demiryolu, madencilik ve bina inşaatı gibi projelerin önemli bir kısmı hafriyattır. Zamanımızda büyük hafriyatlar genellikle modern makina ve taşıtlarla yapılmaktadır. 


Hafriyatta kullanılan iş makinaları hangileridir?


Hafriyatta değişik maksat ve şartlarda çalışan çeşitli iş makinaları kullanılmaktadır: 

Yükleyiciler: Önlerinde geniş bir kova bulunan paletli yahut lastik tekerlekli hafriyat makinalarıdır. Hidrolik kumandalı ön kovaları aşağı yukarı eğilip kalkabilir. Yükleyicinin öne hareketi ile toprak, moloz vs. dolan kova kaldırılıp kamyon veya uygun yer üzerine aşağı eğilerek boşaltılır. Umumiyetle kayalık, beton, moloz gibi engebeli arazilerde paletli yükleyiciler, düzgün zeminlerde ise tekerlekli yükleyiciler kullanılır. Lastik tekerlekli yükleyicilerin arkasına bazan bir hidrolik kepçe takılır. 

Buldozer: Önüne itici, kazıcı bir bıçak monte edilmiş, umumiyetle paletli olan bir hafriyat makinasıdır. Bıçağın hareketi hidrolik mekanizma ile sağlanır. Zemin seviyesinin altında tutulan bıçak, buldozer ilerlerken kazar, zemin seviyesindeyken toprağı iterek taşır, daha yukarıda tutulan bıçak ise toprağı dağıtır. Çeşitli hafriyat işlerinde kullanılan bir iş makinasıdır. Sığ kazı, yakın mesafe toprak taşıma, kamyonların döktüğü toprağı dağıtma, ağaç sökme, kaya çıkarma, araç kurtarma, zemin düzeltme gibi işlerde kullanılır.


İSTAÇ, hafriyatı nasıl değerlendiriyor?


İstanbul’un gizli problemi olan hafriyat kirliliğini, kesin çözüme ulaştırmak amacıyla, hafriyat depolama alanları, geri dönüşüm tesisleri ve ıslah projelerini kapsayan çalışmalar yapılmaktadır.

İstanbul genelinde inşaat yıkıntı atığı toplama, inşaat yıkıntı atıkları geri kazanım tesisleri ve hafriyat depolama tesislerinin işletilmesi, İSTAÇ’ın başlıca faaliyet kollarıdır.HafriyatİSTAÇ’ın faaliyet alanları nelerdir?

Alo çevre(inşaat yıkıntı atığı toplama)

İnşaat yıkıntı atığı geri kazanım tesisi

Hafriyat depolama tesisiHafriyat
Tayakadın Hafriyat Depolama Tesisi:Hafriyat


Tuzla Şekerpınar İnşaat Yıkıntı Atığı Tesisi: 

Hafriyat


İSTAÇ’ın hafriyat için iletişim bilgileri neler?


Birimler Telefon Faks
Tayakadın Döküm Sahası 1 (533) 925 53 37  
Tayakadın Döküm Sahası 2 (507) 487 41 07  Şile Döküm Sahası (533) 208 85 34  Ömerli Döküm Sahası (507) 487 41 05  Ağaçlı Döküm Sahası (507) 487 41 09  Ayazağa Döküm Sahası 1 (507) 487 41 10  Ayazağa Döküm Sahası 2 (507) 487 41 11  Silivri Döküm Sahası (507) 487 41 12  Bolluca Döküm Sahası 1 (549) 772 40 11  Bolluca Döküm Sahası 2 (549) 772 40 12  Şile İnşaat Yıkıntı Tesisi (549) 772 40 13


İstanbul’daki bazı hafriyat firmaları hangileridir? 


KAPTANLAR HAFRİYAT - 0216 324 08 00 KÜME GROUP İNŞAAT HAFRİYAT MADENCİLİK LTD ŞTİ - 02165776600 TEKFON İNŞAAT HAFRİYAT MAD.SAN ve TİC LTD ŞTİ - 02164190050 TEKİN HAFRİYAT - 0216 575 23 90 SEYİSOGLU HAFRİYAT – 0212 578 22 15 ACAR İNŞ. HAFRİYAT AE HAFRİYAT AKBULUT HAFRİYAT AKTAŞLAR HAFRİYAT AKTİF HAFRİYAT ATEŞ HAFRİYAT ATILIM MÜHENDİSLİK AYGÜNLER HAFRİYAT BAHA HAFRİYAT BAYLAN HAFRİYATBOSTAN HAFRİYAT BURAK HAFRİYAT BÜYÜKHAFRİYAT CEKA İNŞAAT VE HAFRİYAT DURCAN HAFRİYAT ECEKAN HAFRİYATEMİİROĞLU HAFRİYAT ERDEMİR HAFRİYAT FURKAN HAFRİYAT GALİPOGLU İNŞAAT HAFRİYAT GÜRBÜZLER YAPI HAFRİYAT HACIOĞULLARI HAFRİYAT İNŞAATHAFRİYAT İSTANBULHAS HAFRİYAT İKİZLER MAD. NAK. SAN.TİC.LTD.ŞTİ KANTARCILAR HAFRİYAT KARADUMAN HAFRİYATKARAMANLILAR HAFRİYAT KARLA İNŞAAT HAFRİYAT KÖLEMEN HAFRİYAT NAKLİYAT KÜBRA MADENCİLİK HAFRİYAT METTAS HAFRİYATMEGA YAPILAR HAFRİYAT İNŞAAT MET-TAS HAFRİYAT İNŞAAT MURA HAFRİYAT İNŞAATNASKAYA HAFRİYAT ÖZKAYA HAFRİYAT ÖNDER HAFRİYAT ÖZ KOÇAKLAR HAFRİYAT ÖZ YETERLER HAFRİYAT ÖZBEKLER.İNŞ.HAFRİYAT ÖZÇİMEN HAFRİYAT ÖZTAŞKIN HAFRİYAT ŞAHAN HAFRİYAT ŞAHİN HAFRİYAT TRANSYAYLA HAFRİYAT ÜNEŞ ALTYAPI ÜNEŞ HAFRİYAT YENİ KOÇ HAFRİYAT YETER KARDEŞLER