Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hakan Tüzün Şengün kimdir?

Kamusal Mekanda Küçük Ölçekli Müdahaleler üzerine pek çok atölye gerçekleştiren ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde doktora çalışmasını sürdürmekte olan Hakan Tüzün Şengün kimdir?


Hakan Tüzün Şengün, 1971 yılında Ankara’da doğdu. 1989’da TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi mezunyeti ardından, 1994’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde lisans öğrenimini tamamladı. 


1999 yılında Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalında yüksek lisans tezini tamamladı. Han Tümertekin ile  çalıştığı dönemde B2 Evi (Aga Khan Ödülü 2004), ATK Lojmanları, Çatalhöyük Müze ve Ziyaretçi  Merkezi gibi projelerin tasarım ekiplerinde yer aldı. 


DOMUS dergisinin Ryugyong Oteli’nin  fonksiyonel olarak yeniden tanımlanması için gerçekleştirdiği fikir yarışmasında ZEPPELINIZED  önerisi DOMUS 893 kapağı olarak basıldı. (2006). Aynı yıl “Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi” adlı  mimarlık sergisini hazırladı (Pelin Tan, Mert Eyiler, Boğaçhan Dündaralp ve Şevin Yıldız ile).  


Kamusal Mekanda Küçük Ölçekli Müdahaleler üzerine pek çok atölye gerçekleştirdiği ve XII.  Ulusal Mimarlık Ödülleri Mimarlığa Katkı Dalı Ödülünü aldıkları İMKANMEKAN grubu (Evren  Uzer, Bilge Kalfa, Şebnem Şoher, Okay Karadayılar) ile aynı yıl “İMKANMEKAN:Kamusal  Mekanda Küçük Ölçekli Müdahaleler” kitabını yayımladı (2010). BETONART dergisinin  TEKTONİK temalı 48. sayısı konuk editörü olarak çalıştı (2016). Pek çok ulusal ve uluslararası  yarışmada ödüller kazandı.


İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimari Tasarım  bölümünde doktora çalışmasını sürdürmektedir.