Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hakkı Ekşi

Rizeli Hakkı Ekşi, 14 yaşından itibaren iş hayatının içinde yer aldı. 1984 yılında ise Hektaş İnşaat’ı kurdu. Bu şirket daha sonra isim değiştirerek 1998 yılında Hakkı Ekşi Gayrimenkul oldu.


Hakkı Ekşi


Hakkı Ekşi kimdir?


1936 yılında Rize İkizdere ilçesi Tulumpınar köyünde doğdu. Sekiz çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldi. 12–13 yaşlarında köylerindeki yol yapımında işçilik yaptı. 14 yaşında Karabük’te dayısının yanına giderek terzi çırağı ve bilahare terzi ustası oldu. Köyüne dönerek İkizdere ilçesine bağlı Dereköy’ de terzi dükkanı açıp işletmeye başladı.


1957 yılında askerlik yapmaya gitti ve okuma yazmayı burada öğrendi. Daha sonra da sınavlara girerek ilkokul diplomasını aldı. Askerlik dönüşü Erzurum’ da inşaat işçiliği yapmaya başladı. Bu alanda çalışmaya devam ederek müteahhit oldu. 1958 yılında ilk taahhüt işini yapan Hakkı Ekşi, 1984 yılına kadar şahıs şirketi olarak yürüttüğü müteahhitlik işini bu tarihten sonra çocuklarını da ortak ederek Hektaş İnş. Ticaret ve Sanayi A.Ş. kurdu.

1999 yılına kadar  Ektaş Eğitim, Tulumharlı Ekşioğlu, Birlik Proje, Adatek ve Çözüm Emlak şirketini de kurup, İnşaat, Eğitim, Sağlık ve Emlak işlerini yaptı. 1999 yılında şirketin yönetim kurulu başkanlığını büyük oğlu İbrahim Ekşi’ ye devretti. 


1998 yılında Birlik Proje İnş. Ltd. Şti. firması olarak kurulan Hakkı Ekşi Gayrimenkul, daha sonra unvan değişikliği yaptı. 2005 yılından itibaren Hakkı Ekşi Gayrimenkul Ltd. Şti. unvanı altında faaliyet göstermektedir.


Hakkı Ekşi Gayrimenkul projeleri hangileridir?


Avcılar Hizmet Binası ve Küçükçekmece Çevre Düzenlemesi İnşaatı, Sultanbeyli Hükümet Konağı İnşaatı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali, İdealist Kent, Çamlıca Hakkı Ekşi Konakları, İdealist Kent Villalar, SA. Ü.Spor Tesisleri Olimpik Yüzme Havuzu İnşaatı, Rize Hakkı Ekşi Spor Tesisleri, İçerenköy İş merkezi - Hakkı Ekşi Apartmanı, Hektaş İş Merkezi, Ovit İş Merkezi, Maltepe Plaza, Ahmediye Ekşioğlu İş Merkezi, Kozyatağı İş Merkezi, Hektaş Ayazma İş Merkezi, Sakarya Üniversitesi Mediko Sağlık Merkezi (Hastane) İnşaatı, İkizdere Hakkı Emine Ekşi Sağlık Merkezi, Sakarya Üniversitesi 2 Helikopter Pist Alanı İnşaatı, Sakarya Üniversitesi Çelik Yurt 2.Kısım İnşaatı, Sakarya Üniversitesi Terasevler ve Vadi Evleri Trafo Yapım İşi, Erciyes Üniversitesi Kampüs Altyapı İnşaatı, K.B.B Gebze Bahardere Yol Üst Yapı Yapım İşi.


Hakkı Ekşi Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı neler yapmaktadır?


2003 yılında Hakkı Ekşi tarafından kurulan vakıf, milli ve kültürel varlığını koruyup geliştirmeyi, muhtaç durumda olanlara, sağlık sorunları olanlara yardımda bulunmayı ve bakımlarını sağlamayı, öğrencilerin eğitim-öğretim giderlerine destek olmayı ve evlenme çağına gelmiş gençlere yardımcı olma amacı ile hizmet vermektedir.


Hakkı Ekşi Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı kurucuları kimlerdir?


Vakıf Kurucusu: Hakkı Ekşi

Vakıf Kurucu Üyeleri: İbrahim Ekşi, İmdat Ekşi, Süleyman Ekşi, Yüksel Ekşi, İsmail Hakkı Ekşi.


Hakkı Ekşi Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı neler yaptı?


Katkıda bulunulan okullar: Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi "Hakkı Ekşi Konferans Salonu", Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi binası bakım ve onarımı, İhsan Kurşunoğlu Lisesi'ne bilgisayar bağışı, Marmara Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Halk Sağlığı Anabilim Dalı Adem Yavuz, Sağlık Ocağı Seminer Salonu'nun düzenlenmesi, Beykoz İmam Hatip Lisesi genel bakım ve onarımı, Rize Kopuzlar Lisesi Hakkı Ekşi Spor Tesislerinin yapımı, Rize Yusuf Karaali Eğitim Merkezi işi.


Kültürel çalışmalar: Aziz M. Hüdayi Vakfı Ek Tesis İnşaatı, camiler, Hakkı Ekşi Konferans Salonu, Sakarya Üniversitesi Göl Evi Sosyal Tesisi, yayınlar ve eserler, vakıflara destek yardımları, Sakarya Üniversitesi Bahar Şenlikleri sponsorlukları.


Sağlık kurumları: İkizdere Hakkı-Emine Ekşi Sağ. Mrk. ve Loj., Türev-Pendik Rehabilitasyon Merkezi, hastane odaları, hasta yardımları, Haydarpaşa Numune Hastanesine Kuvöz Cihazı bağışı ve Zeynep Kamil Hastanesine ayni yardım yapılmıştır.


Hakkı Ekşi Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı hangi belgeleri aldı?


Hakkı Ekşi Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı’nın almış olduğu teşekkür belgeleri şunlardır: Üsküdar Belediyesi, Sultanbeyli Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, Gebze Belediyesi, Deniz Feneri Derneği, Üsküdar Kaymakamlığı, Ekşioğlu Vakfı, Rideva, Sakarya Üniversitesi.


Hakkı Ekşi Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı’nın iletişim bilgileri nedir?


Adres: Kısıklı Mah. Hanımseti Sok. No. 38 Büyük Çamlıca Üsküdar İSTANBUL

Telefon: (0216) 520 04 76 Faks: (0216) 523 17 00

E-Posta:  info@hakkieksi.org


Hakkı Ekşi’nin iletişim bilgileri nedir?


Adres: Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. no:38 Hektaş Plaza Üsküdar / İstanbul

Telefon: 0 216 316 55 00 Faks: 0 216 523 17 00

E-Posta: info@hakkieksi.com