Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Haliç Köprüsü – İstanbul

İstanbul’un Haliç Körfezi üzerinde bulunan -biri henüz hizmete açılmamış- 4 köprüsünden biridir. Ayvansaray ile Halıcıoğlu arasında yer alır. Haliç Köprüsü 1974’te hizmete açılırken; Atatürk Köprüsü (Unkapanı Köprüsü) 1936’da açılmış, Tarihi Galata Köprüsü ise 1994’te şimdiki halini almıştır. Haliç Köprüsü’ne bir kardeş köprü de 29 Ekim 2013’te açılacak olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü olacaktır. 2012 yılında meydana gelen çökme ile korkutmuş, bakım onarım çalışmaları nedeniyle İstanbullulara zor anlar yaşatmıştır.Haliç Köprüsü – İstanbul

Haliç Köprüsü


Haliç köprüsü'nün gökyüzü videosunu izlemek için tıklayın!


Haliç Köprüsü’nün künyesi


Taşınan: Motorlu taşıt

Geçiş: Haliç

Konum: İstanbul

Uzunluk: 995 m

Genişlik: 32 m

Yükseklik: 22 m

Açılış: 10 Eylül 1974Haliç Köprüsü’nün tarihçesi nedir? 


1971 yılında Boğaziçi Köprüsü, çevreyolu ve Haliç'e üçüncü köprü yapımı için imzalanan anlaşmayla yapımı kararlaştırılmıştır. Boğaziçi Köprüsü çevre yollarının Haliç geçişini sağlayan bu köprü, ayaklar üzerinde inşa edilmiştir. Yapımı Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü, Ishikawajima-Harima Heavy Ind. Co. Ltd. adlı Japon ve Julius Berger-Bauboag AG adlı Alman kuruluşlar tarafından 34 ayda gerçekleştirildi ve 10 Eylül 1974 tarihinde hizmete girdi. Boğaziçi Köprüsü'nün çevreyolu olan Otoyol 1 Haliç Köprüsü üzerinden geçmektedir.Haliç Köprüsü’nün özellikleri nelerdir?


Uzunluğu 995 m, genişliği 32 m, deniz yüzeyinden yüksekliği 22 m'dir. Kış aylarında buzlanma kaynaklı pekçok kaza gerçekleşmektedir.Haliç Körfezi’nin özellikleri nelerdir?


Haliç 8 kilometre uzunluğunda dar, boynuz gibi kıvrık bir körfezdir. İstanbul'un benzersiz ve şahane silueti en güzel şekilde denizden, Asya kıyılarından ve Haliç girişinden hareket eden vapurlardan seyredilebilir. Haliç’te temizlenme özlemi giderilmiş, balıkları geri dönmüş ve etrafını saran park ve bahçeleri seyretmekte, kalan tersanenin sularından götürülmesini beklemektedir. Ortodoks Patrikhanesi ve küçük, şirin Bulgar Kilisesi bu civara yerleştirilen eski Galata köprüsü ile karşı sahile bağlanmışlardır. Burada yer alan Koç ailesinin enteresan yeni müzesi değişik objeler sergilemektedir. Haliç 2003 yılında açılan Türkiye’nin harika eserlerinin maketler parkı mini dünyalar ile yeni bir seyir mahalli kazanmıştır.Haliç köprüsü ne zaman çöktü? 


Haliç Köprüsü – İstanbulHaliç köprüsünün orta şeridi Balat girişindeki ayrılma nedeniyle Mecidiyeköy istikametini trafiğe kapatıldı. 22 Mayıs 2012 günü sabah 09.15 sıralarında Haliç köprüsünü ile E-5 Karayolu Balat bölümüne sabitleyen bariyerlerin vidalarında kopma meydana geldi. Vidaların kopması nedeniyle köprü, yoldan yaklaşık 7-8 cm yükseldi. Araçların geçişinde sorun yaşanınca yol trafiğe kapatıldı.


Haliç Köprüsü’nün bakım ve onarım çalışmaları, İstanbullulara zor anlar yaşatmıştır. Haliç Metro Geçişi Köprüsü kaça mal olmuştur?


Haliç Köprüsü – İstanbul


Haliç Metro Köprüsü'nün havadan fotoğrafları için tıklayın!


Haliç Metro Geçişi Köprüsü künyesi


Yüklenici : Astaldi.S.P.A-Gülermak Ağır Sanayi  İnşaat ve Taahhüt A.Ş İş Ortaklığı

Uzunluğu : 936 Metre.

İstasyon Sayısı: 1

İstasyon: Unkapanı

Güzergâhı: Azapkapı Viyadüğü + Çelik Köprü + Mobil (Açılır-Kapanır) Köprü + Unkapanı Viyadüğü

İhale Bedeli: 146.722.828,25 €+KDV

İhale Tarihi: 06.10.2008

Sözleşme Tarihi: 19.12.2008

İşe Başlama Tarihi: 02.01.2009

Sözleşmeye Göre İşin Süresi: 600 gün

2012 Kasım Ayı Başı İtibarıyla 

Yapılan İş Miktarı : 117.817.016 €+KDV 

İş Bitim Tarihi: 07.07.2011

3. Süre Uzatımına göre 

İşin Bitim Tarihi : 09.01.2013Haliç Köprü Geçişi ile ilgili projeler 06 Temmuz 2005 tarihinde Koruma Kurulu’nca onaylanmıştır. Haliç Metro Köprü Geçişi; onaylı projeye göre ihale edilmiştir. 6 Ekim 2008 tarihinde ihale gerçekleştirilmiş ve 146.722.828,25 €+KDV bedelle iş Astaldi SPA-Gülermak Ağır San. İnş. ve Taah. A.Ş. iş ortaklığına ihale edilmiştir. 19.12.2008 tarihinde Sözleşme imzalanmış ve 2 Ocak 2009 günü yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanmıştır. İş kapsamında toplam uzunluğu 936 m. olan Azapkapı Viyadüğü + Çelik Köprü + Mobil Köprü + Unkapanı Viyadüğünün imalatı yapılacaktır.Bu işin kapsamında karada 16 adet (Beyoğlu yakasında 9, Unkapanı yakasında 7 adet) Haliç’te ise 4 adet olmak üzere toplam 20 adet araştırma sondajı yapılmıştır.

 


İstanbul Metrosu’nun en önemli aşamalarından biri olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü inşaatı tamamlandığında, Hacıosman’dan metroya binen yolcular kesintisiz olarak Yenikapı aktarma istasyonuna ulaşacaklardır. Burada Marmaray bağlantısıyla, Kadıköy-Kartal, Bakırköy-Atatürk Havalimanı veya Bağcılar-Olimpiyatköyü- Başakşehir’e kısa sürede ulaşabileceklerdir. 

 


Portekiz’de imal ettirilerek üç seferde Haliç’e getirilen 51 parça kazık teknik hazırlıkların tamamlanmasından sonra çakılmaya başlanmıştır. 

 


Kasım ayı sonu itibari ile Haliç Metro Geçiş Köprüsü inşaatında deniz imalatlarından 32 adet Ø2500 mm çapındaki taşıyıcı kazıkların 32 adedi betonarme bölümleri dahil imalatları tamamlanmıştır. 16 adet Ø1800 mm çapındaki 18 adet koruma+platform kazıklarının tamamının betonarme bölümleri dahil imalatlar tamamlanmıştır.

 


Haliç Metro Geçiş Köpürüsü'nün P3-1, P3-3, P3-4 ve P4-1 ayaklarına ait kazık başlığı ve çelik ayak imalatları şantiye sahasına getirilmiş ve bu çelik ayakların, montaj kaynakları tamamlanmıştır.

 


P3-3 ve P3-4 pilon ayaklarındaki kök bölge segmenti, pilonlar ve P3-4 ayağında  2 adet (segment 15 ve 17) segmentin montaj ve kaynak işlemleri tamamlanmıştır. 

 


P2-2 ayağı olan açılır-kapanır köprünün ayak imalatlarını oluşturan modüllerin montaj ve kaynak işlemleri tamamlanmıştır. Bununla birlikte açılır-kapanır köprünün dönmesini sağlayacak olan kaldırma silindiri ve merkez pivot yerine monte edilmiştir. açılır - kapanır köprü merkez segmenti olan segment 5 in yerine montajı yapılmış kaynak işlemleri devam etmektedir.

 


Şantiye sahasına getirilen bir başka çelik imalat olan 27 m uzunluğundaki P4-1 - P4-2 arasındaki çelik tabliyenin yaya yolları bağlantıları devam etmektedir. 

 


Yaklaşım viyadüklerinden Beyoğlu bölgesinde Ø2500 mm çapındaki 18 adet fore kazığın tamamının imalatı tamamlanmıştır. Beyoğlu bölgesine ait bütün ayakların imalatı tamamlanmıştır. A5-7 / P5-6 / P5-5 arasındaki 31,5 m uzunluğundaki 1. aşama  ve P4-3 / P5-1 / P5-3 ayaklar arasında kalan 72 m'lik 2. aşama viyadük tabliye imalatları ardgerme işlemleri dahil bitirilmiştir. Bütün ayaklarda mesnet montajları yapılmıştır. Beyoğlu viyadüğü 4. aşama tabliye imalatı tamamlanmış, 5. aşama tabliye iskele işlemleri devam etmektedir.

 


Unkapan viyadük bölgesinde, 16 adet kazık imalatından 15 adedi ile 2 adet kuyu temel imalat tamamlanmıştır. Fore kazık yapım işlemleri devam etmektedir. A1-1, P1-2 ve P1-5 ayaklarında ayak (elevasyon) imalatlar tamamlanmıştır. Bununla birlikte, koruma kazıkları üzerindeki başlık kirişi ve platforma ait öngermeli kirişlerin imalatı devam etmektedir. P1-4 ayağı elevasyon donatı ve kalıp işlemleri tamamlanmış, tüm ayaklarda mesnet montajları yapılmaktadır. SAYILARLA HALİÇ METRO KÖPRÜSÜ

 


* Birinci Sevkiyat 13 parça (1200 ton)

* İkinci Sevkiyat 11 parça (2035 ton) 

* Üçüncü Sevkiyat 11 parça  (1996 ton)

* Dördüncü Sevkiyat 16 parça (2500 ton)

* Haliç’in depremselliği, faylanma durumu, zemin koşulları, Haliç tabanı çamur tabakası dikkate  alınarak yapılan analizler sonucunda dizayn edilen bu kazıkların her biri 4.700 ton nihai yük  değerine göre projelendirilmiştir. 

*  Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün her bir ayağının altında bir kazık grubu olmak üzere bu gruplarda  Unkapanı’ndan Beyoğlu’na doğru sırasıyla 5-5-9-9-4 gruplar halinde 32 taşıyıcı kazık yer almaktadır.

* Çelik borular 800 ton kaldırma kapasiteli vinç ile denize indirilerek özel çekiç ile çakılmıştır.

* İki ayrı vinç ile taşınılarak hareketleri sabitlenmiştir.


* 2 adet hafriyat dubası, 1 adet pompa dubası kurulmuştur.

* Güvenlik teknesi ve çeşitli güçlerde römorklar görev yapmaktadır.Haliç Metro Geçiş Köprüsü, mevcut Unkapanı Köprüsü’nün ortalama 200 m. güneyinde inşa edilmektedir. Dünyada ileri teknolojik köprülerde uygulanan “eğik askılı cable-stayed” köprü sistemi seçilmiştir. Bu sistemde; iki pilon (ana taşıyıcı ayak) bulunmaktadır. Köprü tabliyeleri kablolarla bu pilonlara asılarak taşınacaktır. Köprünün sudaki kısmında (pilonlar da dahil) toplam 4 ayak bulunacaktır.Köprünün uzunluğu: 936 m. (deniz üzerindeki uzunluğu 460 m.) Ortası raylı sistem, iki kenarı yayaya açık bir köprü olarak inşa edilecektir. Köprüde 1 adet istasyon (Haliç) bulunmakta olup bu istasyon, 8 vagonlu işleyişe uygun olarak 180 m. uzunluğunda inşa edilecektir.Bugüne kadar zeminin iyileştirilmesi ve temel sisteminin inşa edilmesi ileri gerçekleştirilmiştir. Üstyapı ile ilgili UNESCO Dünya Miras Merkezinin talep ettiği bazı proje revizyonlarının gerçekleştirilmesi akabinde imalatlar devam edecektir. Köprünün 1 yıl içinde bitirilmesi ve ray ve elektromekanik sistemlerin montajı ile birlikte 2012 yılı sonunda Metronun Haliç’e indirilmesi planlanmaktadır.


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı