Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Haliç Tersanesi Bilim Merkezi'nin ihalesi 5 Ekim'de!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, projesi tamamlanan ve planları hazırlanan Haliç Tersanesi Bilim Merkezi için 5 Ekim'de ihaleye çıkacak...


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdelediği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin "100 Günlük Eylem Planı" listesinde yer alan Haliç Tersanesi Bilim Merkezi Projesi'ni hayata geçirmek için girişimleri yer aldı.


İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Haliç Tersanesi'ndeki Şehir Hatları Genel Müdürlüğü'nün taşınması yönünde karar aldı. Alınan karara göre, Şehir Hatları Genel Müdürlüğü'nün Yenikapı Balık Hali'nin bulunduğu yere taşınması için gerekli çalışmalar başlatıldı.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, öncelikle Fatih ilçesi 2 bin 580 ada 1 parseldeki 15 bin 178 metrekarelik alandan 2 bin 28 metrekarelik kısım Şehir Hatları Genel Müdürlüğü için de hazır hale getirilmiş olacak.

 

Şehir Hatları Genel Müdürlüğü'nün Haliç Tersanesi'ni boşaltması için çalışmalara devam edilirken bilim merkezinin inşaatı için de ihaleye çıkılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, projesi tamamlanan ve planları hazırlanan Haliç Tersanesi Bilim Merkezi için 5 Ekim'de ihaleye çıkacak.


İhale sürecinin tamamlanmasının ardından inşaat çalışmalarına da başlanmış olacak.


- Tarihi yapılar ve havuzlar korunacak

Gelecekte cazibe merkezi haline getirilmesi hedeflenen tersanedeki tarihi binalar elden geçirilerek korunacak. Havuzlar ve mevcut yapılar, aslına uygun bir şekilde ihya edilecek.


Haliç Tersane Bilim Merkezi Projesi'nin mülkiyet hakkı da İBB'ye ait olacak. İBB şirketi BİMTAŞ'ın yürüttüğü projenin peyzaj alanı 43 bin 961 metrekare, toplam proje alanı da 74 bin 940 metrekare olacak.