Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Haliçenazır – İstanbul – Amplio Emlak Yatırım A.Ş.

Amplio Emlak Yatırım A.Ş.’nin İstanbul Haliç bölgesinde konumlandırdığı kentsel dönüşüm projesidir. Haliçenazır projesinde konutların fiyatları 280 bin TL ile 800 bin TL arasında değişiyor.Haliçenazır – İstanbul – Amplio Emlak Yatırım A.Ş.

HaliçenazırProje künyesi

Lokasyon:  Haliç

Toplam arsa:  30 dönüm

İnşaata başlama tarihi:   Aralık 2013 (Lansman tarihi)

İnşaatı bitirme tarihi:   -

Yatırım bedeli:  300 milyon TL

Ünite sayısı:  300 daire

Mimarı:  Patzschke Architects


Fiyat

Metrekare fiyatları: Konut fiyatları 280 bin TL - 800 bin TL arasında


İletişim Bilgileri: (+90) 212 345 05 05Haliçenazır projesi nedir?


Amplio Emlak Yatırım A.Ş. bugün (Cuma günü) İstanbul merkez ofisinde gerçekleştirdiği basına yönelik toplantıda Haliç’te gerçekleştireceği kentsel dönüşüm projesi olan “Haliçenazır”ı tanıttı.


Yabancı yatırımcı olarak 2007 yılında Türkiye’de yatırım yapmaya karar veren ve Haliç bölgesine odaklanan Amplio Emlak Yatırım A.Ş. bölgede gerçekleştireceği kentsel dönüşüm projesi Haliçenazır’ı tanıttı. Proje ile İstanbul’a modern, vizyoner bir konsept mahalle inşa edilmiş olacak.Haliçenazır projesi nerede konumlandırıldı?


Amplio, yatırımcısı olduğu Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn Oteli’ni kucaklayan yaklaşık 30 dönümlük alanda kentsel dönüşümün simgesi haline gelecek bir proje üzerinde çalışıyor.


En yakın sürede inşasına başlanması planlanan projede Haliç’in siluetine saygılı bir mimari tarz uygulanacak. Projenin altyapı detayları, oluşturulacak mahallenin Türkiye’nin en teknolojik mahallesi olacağının göstergesi.  

Amplio Emlak Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, Haliçenazır projesinin Türkiye’deki sayılı sosyal ve çevreci kentsel dönüşüm projelerinden biri olduğunu söylerken, yerel yönetimin yönlendirmesinin ve bölge halkının isteğinin önemine vurgu yaptı.Haliçenazır, enerjisini nereden alacak?


Haliçenazır – İstanbul – Amplio Emlak Yatırım A.Ş.
Amplio Emlak Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin BabaoğluProjenin detaylarını paylaşan Alaeddin Babaoğlu, uluslararası ölçüde birçok mimarlık firmasının çizimlerini değerlendirdiklerini belirtirken, siluet ve kent kimliği konusunda çok hassas davrandıklarının altını çizdi. Alman Mimarlık firması Patzschke Architects’in projelendirdiği Haliçenazır’da çok katlı binalar yerine özlem duyulan mahalle kültürünü yansıtmak istediklerini söyleyen Babaoğlu, kendi enerjisini üreten bir proje olmasını planladıklarını aktardı.Haliçenazır, nasıl ısınacak?


Yapıların ısınması için de alternatif bir yol uygulanacak; toprak altında sabit olan sıcaklık, ısı pompaları ile yapılara dağıtılacak. Bu sayede kış aylarında ısınma için çok daha az harcama yapılacak. Aynı sistem sayesinde sıcak-soğuk su imkânı da bulunacağını belirten Alaeddin Babaoğlu, çeşmeden akan suyun içilebilmesi adına da çalışmalar yaptıklarını aktardı.


Haliçenazır’da neler olacak?


Projenin teknik içeriği kadar konseptini de değerlendiren Babaoğlu, mahalle denildiğinde akla gelen her şeyin yer alacağını belirtti. Babaoğlu, “AVM yerine kasabın, manavın, terzinin, kafelerin yer alacağı, esnafın ve beyaz yakalıları komşu olacağı bir mahalle olacak. Her bütçeye uygun nitelikli konutların yer alacağı bu projede ev sahiplerinin ihtiyaçlarına yönelik tüm detayı düşündük. Projemizi hayata geçirirken meydanları, dükkânları ve sosyal alanlarıyla hem şehrin merkezinde hem de manzaralı bir proje hayali ile yola çıktık. Bu özel projede 45 m2 tiplerinde Loft dairelere kadar alternatifler sunacağız.” dedi.Haliçenazır için mahalleliyle nasıl anlaşıldı?


Kentsel dönüşüm projesinin gerçekleştirileceği alanda oturan kişilere Ağustos 2010’dan bu yana, kira yardımı yapıldığını belirten Alaeddin Babaoğlu, bu kişilerin borçlandırılmadan yeni projede mülk sahibi olacaklarını söyledi. Babaoğlu, hak sahiplerinin arasındaki komşuluk ilişkilerini dahi göz önünde bulundurduklarını ve yeni projedeki evlerini buna göre belirlediklerini aktardı. 


Babaoğlu Haliç bölgesine kentsel dönüşüm için 1 milyar dolarlık yatırım yapmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. Haliç, Boğaz’a alternatif olabilir mi?


Yabancı yatırımcı olarak İstanbul’a yatırım yapmaya karar verdiklerinde kuşbakışı bir değerlendirme yaptıklarını ve Haliç bölgesini seçtiklerini belirten Alaeddin Babaoğlu, bu yaklaşımın yabancı fonlar tarafından da takdirle karşılandığını belirtti. Yerli, yabancı fonlar ve yatırımcılar ile sık sık bir araya geldiklerini belirten Babaoğlu, Haliç’in boğaza alternatif olma yolunda çok hızlı adımlar attığını söyledi.


Babaoğlu bu adımların en büyüğünün turizm alanında atıldığını ve Hilton yatırımlarından sonra bölgeye ciddi yeni yatırımların geldiğini sözlerine ekledi. Babaoğlu, bölgedeki ilk otel yatırımı olan Hilton Garden Inn Istanbul Golden Horn projesini gerçekleştirirken bu potansiyeli gördüklerinin ve günümüzdeki otel doluluk oranlarına baktığımızda İstanbul ortalamasının üstünde bir doluluk oranıyla ne kadar doğru bir yatırıma imza atıklarının altını çizdi.

Haliç bölgesinin tamamı için de bir değerlendirme yaptıklarını söyleyen Babaoğlu, Haliç havzasının bütün olarak bir değer olduğunu ve bütüncül yaklaşılması gerektiğini dile getirdi. Bu kapsamda Haliç’teki dönüşümün bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasında aracı olmak amacıyla dünyaca ünlü Alman şehir plancısı Prof. Albert Speer’in gönüllü olarak Master Plan çalışması yapma isteğini kabul ederek gerekli otoritelere sunma konusunda elinden gelen yardımı yapacağını belirtti.Haliçenazır’da konut fiyatları belli mi?


Babaoğlu, Haliçenazır adını verdikleri projede 300 daire satmayı düşündüklerini ve fiyatların 280 ile 800 bin lira arasında olacağını söyledi.Haliçenazır projesinin iletişim bilgileri nelerdir?


Adres: Büyükdere Caddesi, Park Plaza No: 14/3B 34398 Maslak İstanbul, Türkiye

Tel: (+90) 212 345 05 05

Faks: (+90) 212 345 00 05 

Eposta: info@amplio.com.tr 

Web: www.amplio.com.tr