Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Halkalı-Gebze Banliyö Hattı'nın yüzde 94'ü tamam!

Halkalı-Gebze arasında bulunan banliyö tren hatlarında yenileme çalışmalarında sona gelindi. Banliyö hattı ve hızlı ten entegrasyonu projesi tamamlandığında günde 1 milyon yolcu taşıyacak...


Halkalı-Gebze arasında bulunan banliyö tren hatlarında yenileme çalışmalarında sona gelindi. Hattın yıl sonuna kadar açılışının tamamlanması bekleniyor. Banliyö hattı ve hızlı ten entegrasyonu projesi tamamlandığında günde 1 milyon yolcu taşıyacak.


Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Halkalı-Gebze arasında yer alan tren hattının Marmaray ile entegrasyonu sayesinde Gebze Halkalı arasındaki mesafe 105 dakikaya düşecek.


Tren hattı boyunca elektrik telleri ve raylarda son kontroller gerçekleştiriliyor. Banliyö trenlerinin kullanacağı iki hattın hızlı trenlerin de kullanacağı bir hat daha eklendi.


Havadan görüntülendi


Banliyö tren hattı havadan görüntülendi. Havadan çekilen görüntülerde İstasyonların inşaatının tamamlandığı ve ince işçiliğin devam ettiği görülüyor.


Görüntülerde ayrıca yan yana duran çok sayıda tren rayları adeta otobanı bulunuyor. Hattın bazı kısımlarının genişliği araçların kullandığı sahil yolundan bile geniş olduğu gözüküyor.


Yolcuların kullanacağı istasyonların yürüyen merpenlerinden, güvenlik kameralarına, yangın dolaplarından anons hoparlörlerine kadar birçok kısmın yapımı tamamlandı. Yapım süresi 24 ay olarak planlanan yenileme çalışmalarının 2015 yılı Haziran ayında tamamlanması planlanmıştı.


5 yıl sonunda Halkalı-Gebze arasında bulunan büyük ölçüde biten hattın bu yıl 2018 yılı sonunda hizmete girmesi planlanıyor.


Tren hatlarının tamamlanması ve Marmaray projesi ile entegrasyonu sağlandığında 43 İstasyondan oluşacak hatta Bakırköy'den Bostancı'ya 37 dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı'nın seyahat süresi ise 12 dakika olacak. 


Halkalı-Gebze Banliyö Hattı


Halkalı-Gebze Banliyö Hattı


Halkalı-Gebze Banliyö Hattı


Halkalı-Gebze Banliyö Hattı


Halkalı-Gebze Banliyö Hattı