Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Halkalı-Kapıkule hızlı tren hattı yıl sonunda ihale edilecek!

AK Parti'nin Büyük İstanbul Mitingi'nde konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan mega projeler hakkında bilgi verdi...


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

AK Parti'nin Büyük İstanbul Mitingi'nde konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan mega projeler hakkında açıklamalarda bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, hızlı trenin Avrupa ile buluşacağını, yatırım bedelinin 3,2 milyar lira olduğunu belirterek, Halkalı-Kapıkule hızlı tren hattının ihalesine 2018 yılı sonunda çıkılacağını, 2022 yılında hizmete almayı planladıklarını belirtti.


Anadolu Ajansı'ndan Çiğdem Alyanak'ın haberine göre; Erdoğan, Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin dünyada bir örneği olmadığını, Boğaz'a bu projeyi yaptıklarını ifade etti ve  bu projeyle Avrupa-Asya gidiş gelişlerinin çok daha farklı ve rahat olacağını söyledi.


Erdoğan, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili çalışmaların son sürat devam ettiğini söyleyerek uzunluğu yaklaşık 45 kilometre olan Kanal İstanbul'da iki butik şehir kuracaklarını, bu iki şehrin aynı zamanda rezerv alanları olacağını kaydetti.


Erdoğan, Kanal İstanbul'u kurarken, Boğaz'ın stratejik sıkıntısını ortadan kaldırmak istediklerini söyleyerek şu şekilde devam etti: "Geçenlerde yalıya bindirdi. Bu bir tanker de olabilirdi. Tanker olsaydı, bir felaket yaşayacaktık. Ama şimdi Kanal İstanbul ile bu sıkıntıları da büyük ölçüde aşmış olacağız."